inhabitat.com

Lucia Mužlová / / News
Kedy ste naposledy išli do práce na bicykli alebo pešo? Áno, niektorí možno aj dnes, či včera. Stále je však viac tých, ktorí používajú autá alebo využívajú autobusy, trolejbusy, či električky. Možno je načase to vyskúšať. Aspoň na jeden deň, tak ako to urobia obyvatelia Paríža.

Aspoň jeden septembrový deň bude v Paríži bez dopravných zápch, klaksónov a výfukových plynov. Pomocou projektu “Journée sans voitures,” alebo teda „Deň bez áut“ sa organizátori snažia zvýšiť povedomie o alternatívnych druhoch prepravy a taktiež chcú inšpirovať ľudí, aby si uvedomili, že popri chôdzi toho môžu veľa vidieť a zažiť.

Zaujíma vás ekológia a životné prostredie? Medzi top „priekupníkov“ tejto sféry môžeme určite zaradiť aj Kostariku, ktorá vyrába 100% energie z obnoviteľných zdrojov už celých 113 dní.

denbezaut3
inhabitat.com

Tak, ako po minulé roky, aj tento rok sa deň bez áut uskutoční 25. septembra. Od jedenástej hodiny doobeda až do osemnástej večer bude doprava v Paríži odstavená a do ulíc sú pozvaní všetci, ktorí jazdia na bicykloch, skateboardoch, či kolobežkách a samozrejme aj všetci tí, ktorí pôjdu pešo. Mesto si tak môžete užiť v pokojnej atmosfére. Ľudia, ktorí sa v tú dobu budú nachádzať v Paríži, si môžu užiť viac ako 648 kilometrov ciest bez áut, čo zodpovedá takmer 45% rozlohy celého mesta.

denbezaut2
inhabitat.com

Tohtoročná akcia je tento rok rozšírená tak, aby pokryla čo najviac rozlohy nielen v centre, ale aj v blízkom okolí mesta. Tento nápad pochádza z dielne mimovládnej organizácie Paris Sans Voitures a zdôrazňuje otázky mobility, bojuje proti znečisťovaniu a za rekultiváciu verejného priestoru. K dispozícii počas tohto dňa budú aj rôzne mestské aktivity pre verejnosť, ktoré budú zdarma. Francúzi a turisti tak môžu naplno využívať čas so svojou rodinou a priateľmi, ktorý im akosi chýba, keď okolo „bzučia“ autá a autobusy.

denbezaut1
inhabitat.com

Skvelý nápad a ja som určite za. Podporili by ste a hlavne uvítali by ste takýto deň aj vo vašom meste? Na Slovensku bude týždeň mobility prebiehať už čoskoro, presnejšie od 16. do 22. septembra, takže máte ešte dostatok času si povinnosti zariadiť tak, aby ste v ten týždeň čo najmenej využívali svoje auto. Chystáte sa aj vy zapojiť do tohto projektu?

denbezaut4
ekopolis.sk
interez.sk (Lucia M.), inhabitat.com
0
Komentovať (0)