foto: Pixabay

Človek si možno myslí, že o našej planéte vie úplne všetko. Pozná krásne miesta a zákutia, v ktorých ani len nemusel byť, no videl ich na obrázkoch. Poznáte však týchto 18 krásnych miest?

Radi cestujete, spoznávate zaujímavé miesta na našej planéte a prezeráte si fotky s inšpiráciou kam vyraziť? Mestá ako Paríž, Londýn či Rím sú veľmi známe vďaka pamiatkam či iným zaujímavostiam, ktoré tam nájdete. Niektoré mestá však majú takisto ukryté poklady, ktoré mnohí ešte stále neobjavili a dokonca o nich ani len nevedia.

Amfiteáter v Pule, Chorvátsko

wikimedia.org

Chorvátsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre mnohých, nielen slovenských, turistov. Ak aj vy veľmi radi chodíte do Chorvátska, no stále ste nenavštívili Amfiteáter v Pule, určite by ste to mali napraviť. Väčšina ľudí navštevuje Koloseum v Ríme, ktorý je jednou z najznámejších talianskych atrakcií. Chorvátske mesto Pula sa však tiež môže pochváliť krásnym kúskom, ktorý nie je o nič horší, ako ten rímsky. Bol postavený najprv z dreva, no premenili ho na kameň v 1. storočí pred naším letopočtom. Pracovalo na ňom vyše 23-tisíc ľudí. V 5. storočí po zákaze gladiátorských bojov, ktoré sa tu odohrávali, sa koloseum začínalo pomaly rozpadávať. V stredoveku bolo toto miesto používané aj na hospodárske účely, pre zvieratá či na veľtrhy a rytierske turnaje. V 20. storočí sa stalo základňou pre vojenské prehliadky a divadelné predstavenia.

Sơn Đoòng Cave, Vietnam

wikimedia.org

Táto jaskyňa bola objavená v roku 1991, no až prednedávnom sa stala veľmi obľúbenou turistickou atrakciou. Sơn Đoòng sa nazýva najväčšou jaskyňou na svete, pretože je 9 kilometrov dlhá a jej klenby sú tak vysoké, že by ste do nej mohli jednoducho umiestniť aj 40 poschodový mrakodrap. Jaskyňa vznikla v dôsledku erózie vápencovej horniny.

Zvonica na jazere Reschen, Taliansko

wikimedia.org

Krásny pohľad sa vám naskytne aj pri pohľade na zvonicu v Taliansku. Jazero Reschen sa objavilo v roku 1950 po výstavbe vodnej elektrárne a priehrady. Práve kvôli tomuto sa stalo to, že boli dve dediny zaplavené vodou. Z dôvodu meniacej sa hladiny vody je niekedy vidieť iba vrchol veže a niekedy je vidno celá. Vďaka silnému vetru a vlnám je miesto veľmi obľúbené aj medzi ľuďmi, ktorí radi surfujú. V lete môžete vidieť vežu zo všetkých strán vďaka jazde na člne a v zime sa môžete zas prejsť okolo nej po ľade. Podľa legendy je stále počuť zvonenie, aj keď zvony boli pred zavodnením odvezené preč.

Callanish Stones, Škótsko

Callanish stone circle at dawn, Isle of Lewis, Scotland

Stonehenge je veľmi obľúbenou lokalitou, ktorú navštevujú tisícky turistov ročne. Veľmi podobné miesto sa nachádza aj v Škótsku a považuje sa za jednu z najväčších megalitických pamiatok. Ide o usporiadanie 13 stojacich kameňov až do výšky 5 metrov. Spolu tvoria podobu keltského kríža s kruhovým stredom. Podľa jednej verzie sú tieto kamene obrovským lunárnym kalendárom.

Prírodný most Pont d’Arc, Francúzsko

wikimedia.org

Milujete prírodu? Určite sa vám zapáči aj prírodný most, ktorý sa nachádza vo Francúzsku. Nájdete ho na rieke Ardeche, ktorá vytvorila pôsobivý oblúk široký 59 metrov a vysoký 34 metrov. Toto miesto je veľmi pokojné a krásne. V lete hostí dokonca preteky na kanoe. Neďaleko tohto mostu sa nachádza starobylá Chauvetská jaskyňa.

Mada’in Saleh, Saudská Arábia

wikimedia.org

Archeologické nálezisko Mada’in Saleh nie je tak známe miesto ako Petra v Jordánsku. Napriek tomu je však najstaršou stavbou v Saudskej Arábii, ktorá pochádza z 1. storočia nášho letopočtu. Toto historické miesto zahŕňa 131 hrobov, veží, obytných štvrtí, chrámov a hydraulických stavieb starobylého mesta Hegra, ktoré bolo kedysi obchodným centrom.

Jazero Elton, Rusko

wikimedia.org

Veľkosť tohto slaného jazera je 150 km², čo z neho robí najväčšie minerálne jazero v Európe. Jeho hĺbka však nie je väčšia ako 7 až 10 cm v lete a 1,5 metra na jar. Prírodný park Elton, v kde sa nachádza aj toto jazero, je domovom stoviek druhov živočíchov a rastlín.

Katedrála Gorge, Národný park Purnululu, Austrália

Národný park Purnululu, ktorý je zapísaný aj v zozname svetového dedičstva UNESCO, má nádherné pruhované pieskovcové svahy a jazerá. Okrem toho sa môže pochváliť aj jedinečnou prírodou, ktorú len tak ľahko inde nenájdete. Na území parku sa nachádza veľké množstvo roklín a nádherná katedrála Gorge.

Labyrint d’Horta, Španielsko

wikimedia.org

Labyrint d’Horta je najstarším parkom v Barcelone, ktorý bol postavený koncom 18. storočia, ako neoklasická záhrada. Toto miesto je plné živých plotov, kvetinových záhonov a pavilónov. Konajú sa tu však aj rôzne kultúrne podujatia. Dnes do parku môže vstúpiť iba obmedzený počet návštevníkov denne.

Kaplnka sv. Michela d’Aiguilhe, Francúzsko

wikimedia.org

Malé mesto Le Puy-en-Velay na juhu Francúzska je domovom kaplnky postavenej ešte v roku 969 na vrchole strmých skál. V minulosti bola skala rímskou svätyňou a všetky legendy naznačujú, že je posvätným miestom. Kaplnka je jedinečná nielen vďaka svojej polohe, ale aj vďaka krásnym mozaikám a maľbám.

Modrý rybník v Biei, Japonsko

Modrý rybník, ktorý sa nachádza v meste Biei, sa objavil ako výsledok prác na hrádzi, ktorá bola postavená na kontrolu eróznych procesov a ochranu blízkych oblastí. Nezvyčajné sfarbenie vody je spôsobené minerálmi a môže sa líšiť aj od poveternostných podmienok či uhla pohľadu. Kmene stromov takisto zvyšujú zaujímavosť celého obrazu. Veľmi dlhú dobu bol tento objekt pre návštevníkov uzatvorený, no pred niekoľkými rokmi ho sprístupnili.

Cape Reinga, Nový Zéland

Cape REinga je najsevernejšia časť polostrova Aupouri na Novom Zélande. Na jeho brehoch hučia vlnky a na kopci stojí maják, ktorý každých 12 sekúnd bliká. Je viditeľný až do vzdialenosti 35 kilometrov. Na východ od tohto miesta sa nachádza aj pláž s bledožltým pieskom. Domorodci veria, že duchovia mŕtvych cestujú k tomuto miestu, a preto je považované za posvätné. Dostať sa sem je pomerne náročné, pretože na niektorých miestach sa prechádza veľmi strmými cestami.

Mešita Tin Mal, Maroko

Mosquée Tinmal : un #patrimoine #marocain aux environs de #marrakech

A post shared by Dawood Iphone Only (@daw_wood) on

Mešita bola postavená v roku 1156 na pamiatku zakladateľa dynastie Almohad a patrí k dvom marockým mešitám, ktoré sú otvorené aj pre nemoslimov. V roku 1995 bola mešita zaradená do svetového dedičstva UNESCO.

Meroë, Sudán

اهرام مِروی، سودان pyramids Meroe, Sudan نام علمی این اهرام «اهرامات مِروی» است اما امروزه به «اهرام البجراویه» به خاطر نزدیکی به روستای «البجراویه» که در نزدیکی شهر «شندی» در 200 کیلومتری شمال شرقی پایتخت «سودان» قرار دارد، معروف است. اهرام مِروی از آثار پادشاهی بزرگ «هندوکش» به حساب می آید.در این هرم ها نیز مانند اهرام ثلاثه پادشاهان بزرگی مدفون هستند و در آن ها تن های مومیایی شده پادشاهان در تابوت های چوبین کشف شده است. گفتنی است که سودان دارای 220 هرم یعنی دو برابر اهرام مصر است و اهرام مِروی در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. شهر «مِروا» 700 سال پایتخت پادشاهاهی کوش بود تا اینکه تحت تسلط رومی ها قرار گرفت. شهر مِروا از سال 800 پبش از میلاد تا 350 پس از میلاد مسکونی بود و دلیل ترک این محل توسط ساکنانش هنوز روشن نیست. احتمال می رود که مِروا در این دوره به تصرف پادشاهی آکسوم درآمده باشد. #اهرام_مروی #اهرام_مروی_سودان #اهرام_البجراویه #اهرام_البجراویه_سودان #مروی #البجراویه #اهرام_مروی #اهرامات_مروی #اهرام_سودان #اهرامات_السودان #سودان #سودان_گردی #میراث_جهانی_سودان #pyramidsmeroe #pyramids_meroe #meroe_pyramids #meroepyramids #meroe #pyramids #pyramids_abajraruah #pyramid #sudan #sudan_pyramids #unesco #sudan🇸🇩

A post shared by آثار باستانی ایران و جهان🌍 (@ancient_iran_and_world) on

Meroë je starobylé mesto, ktoré sa nachádza v Sudáne. Vzniklo v 8. storočí pred naším letopočtom. Nájdete tu veľké množstvo pyramíd, kde boli pochovaní šľachtici, pozostatky palácov, kúpeľov a chrámov. Celý komplex je zaradený do zoznamu UNESCO, no len má ľudí vie o tomto nádhernom historickom meste.

Las Pozas, Xilitla, Mexiko

wikimedia.org

Las Pozas je skutočnou záhradou, v ktorej sa nachádzajú surrealistické sochy a nádherné budovy. Je to neuveriteľné spojenie umelých štruktúr, bujnej vegetácie, tropických kvetov, vodopádov a malých rybníkov bez jasných línií.

Giola Lagoon & Marble Beach, Thasos, Grécko

Amazing natural pool in thasos island 🌴! #giolathassos #greekislands #naturalpools

A post shared by Rock'n'Rolla (@george__michailidis) on

Malý prírodný bazén Giola Lagoon je len tenkým oblúkom skaly oddelený od zvyšku mora. Je známy najmä vďaka svojej krásnej, čistej vode. Podľa legendy ho stvoril Zeus ako kúpeľ pre bohyňu lásky. Na jednej strane je bazén pokrytý skalnatým útesom, z ktorého sa môžete ponoriť do vody. Lagúna je však hlboká len tri metre. Miesto je dosť ťažké nájsť, no stojí za to ho hľadať. Na Thasose nájdete perfektnú kombináciu bieleho piesku a nádhernej modrej vody.

Elliðaey, Island

Elliðaey je jedným z Westmanských ostrovov, ktorý sa nachádza pri južnom pobreží Islandu. Je to ideálne miesto na to, aby ste boli sami a oddýchli si od ostatných ľudí. Na ostrove je totižto len jedna budova. Neexistuje tu ani stála populácia, no turisti sem prichádzajú veľmi radi.

Ostrov Macquarie, Austrália

Gentoo penguins west coast

Macquarie je malý ostrov, ktorý leží medzi Novým Zélandom a Antarktídou. Od roku 1997 patrí do zoznamu UNESCO. Ostrov je unikátny vďaka tomu, že sa tu nachádza zaujímavá kombinácia živočíchov a rastlín.

Pozri aj: 8 zásadných rozdielov medzi Slovenskom a Českom vyjadrených i v prehľadných grafoch

brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)