Foto: imgur.com

Naďa Černá / / Série
V histórií ľudstva sa všetko raz stalo po prvýkrát. Nie je to len vynájdenie mobilu, ale napríklad aj prvé auto, prvý vianočný stromček na Rockefellerovom námestí či prvá reštaurácia McDonald's.

Všetko raz musí byť po prvýkrát. Rovnako na tom sú aj rôzne vynálezy či výrobky, ktoré používame dnes každý deň. Prvé auto, prvé uvedenie bikín do sveta či prvá zaznamenaná fotografia blesku. Toto je 17 najznámejších prvenstiev, aké kedy v histórií ľudstva nastali.

Prvá Tesla, 2008

wikimedia.org

Začnime tak zľahka, keď sa pozrieme „len“ o 10 rokov dozadu. V roku 2008 sme mohli vidieť prvé vozidlo vyrobené spoločnosťou Tesla, ktoré malo názov „The Tesla Roadster“, no bolo tiež nazývané „Dark Star“. Výroba tohto modelu sa v roku 2012 zastavila, no spoločnosť sľúbila, že do roku 2020 sa znova spustí.

Prvá maľba Vincenta van Gogha, 1888


Prvá maľba známeho maliara Vincenta van Gogha, v ktorej použil motív hviezdnej noci, sa volá „Café Terrace at Night“ a vznikla v roku 1888. Kaviareň, ktorá je na obraze, skutočne existuje a nájdete ju na námestí Place du Forum in Arles vo Francúzsku.

Prvé umelé srdce, 2015

wikimedia.org

Iba pred približne dvomi rokmi vzniklo ďalšie prvenstvo, keď sa podarilo massachusettskej spoločnosti AbioMed vytvoriť prvé umelé srdce s názvom „AbioCor“. Toto srdce funguje na základe nabíjacieho zdroja energie a bolo testované už na 15 pacientoch. Aj napriek tomu však spoločnosť vývoj zastavila.

Prvý mobilný telefón, 1973

wikimedia.org

V roku 1973 prišiel na svetlo sveta prvý mobilný telefón, ktorý vážil viac ako 1 kilogram, po nabití vydržal maximálne pol hodinu a trvalo viac ako 10 hodín, kým sa znova nabil. V deň, keď Martin Cooper mobil vynašiel, zavolal konkurenčnej spoločnosti a povedal im, že s nimi telefonuje práve prostredníctvom jeho nového mobilu.

Prvé selfie, 1839

by Robert Cornelius (1839) – The first selfie taken in the history of photography

Posted by Sub.Urban Images & Soundscapes on Mittwoch, 23. August 2017

Ak ste si doteraz mysleli, že trend selfie fotiek je výdobytkom dnešnej modernej doby, ste na omyle. Prvá selfie totižto vznikla už v roku 1839 a spravil si ju Robert Cornelius, ktorý tým prelomil trend doposiaľ klasických ľudských portrétov.

Prvý farebná fotografia, 1861

First Colour Photograph The first color photograph was taken by the mathematical physicist, James Clerk Maxwell. The piece above is considered the first durable color photograph and was envied by Maxwell at a lecture in 1861. The inventor of the SLR, Thomas Sutton, was the man who pressed the shutter button, but Maxwell is credited with the scientific process that made it possible. For those having trouble identifying the image, it is a three-color bow. #photography #photographyislifee #photographyhistory #history #jamesmaxwell #maxwell #dslr #slr #camera #firstcolourphotograph #mondayinspo #mondayvibes #mondaymotivation #befirst #becreative #beyou💯 #photographersparadise #photooftheday #photographyislifee #canon #creativenexus #digitalmazdur

A post shared by Creative Nexus (@creativenexusin) on


Možno aj pri ďalšom prvenstve ste ostali prekvapení. Presne tak, prvá farebná fotografia vznikla už v roku 1861, Jamesom Maxwellom. Ten experimentoval s rôznymi technológiami, vďaka čomu vznikla aj táto fotografia.

Prvá fotografia blesku, 1882


Prvá fotografia blesku vznikla z toho dôvodu, že William Jennings chcel zistiť, či majú blesky naozaj cik-cakový tvar.

Prvé auto, 1896

wikimedia.org

Prvý automobil, ktorý uzrel svetlo sveta, bol vytvorený v roku 1896 Henrym Fordom. Nazýval sa „Ford Quadricycle“. Po úspechu s týmto autom sa Ford rozhodol vytvoriť vlastnú spoločnosť, a tak v roku 1903 vznikla spoločnosť s názvom „Ford Motor Company“.

Annie Edson Taylor, 1901

wikipedia.org

Annie Edson Taylor bola naozaj odvážnou ženou, ktorej cieľom bolo prekonať zúrivé Niagarské vodopády v sude. Podarilo sa jej to a vo veku 63 rokov sa tak stala prvým človekom, ktorý to urobil.

Prvý vianočný stromček na Rockefellerovom námestí, 1931

The very first Rockefeller Center Christmas tree, NYC 1931. St. Patrick's Cathedral is visible in the background on Fifth Avenue.

Posted by Historical Pics on Dienstag, 28. November 2017

Prvý vianočný stromček na Rockefellerovom námestí v New Yorku sa objavil v roku 1931. Bol ozdobený plechovkami a hračkami. Od roku 1933 sa stal tento stromček tradíciou.

Sally Halterman, 1937

Sally Halterman, first woman to receive a motorcycle license


Sally Halterman bola prvou ženou vo Washingtone, ktorá bola oprávnená riadiť motocykel. Aj napriek mnohým problémom či prekážkam bojovala za svoje práva oprávnenie získala.

Prvá svetelná reklama v Las Vegas, 1941

1941: Installing the first neon sign on the Las Vegas Strip. El Rancho Vegas (1941-1960) sign by YESCO [833×562]Prvá svetelná reklama v Las Vegas sa objavila v roku 1941, kedy bola umiestnená na kasíne El Rancho.

Prvé uverejnenie bikín, 1946

1946 First Bikini


Nový štýl plaviek, ktoré sa objavili v roku 1946, dostali meno po ostrove Bikini Atoll. Za tvorcu plaviek sa považuje parížsky módny návrhár Louis Reard. Bikini boli prvýkrát ukázané svetu 5. júla 1946 tanečnicou Micheline Bernardini.

Prvá McDonald’s reštaurácia, 1948

RONALD WAS A BIT CREEPY IN THE BEGINNING.Prvá reštaurácia známeho reťazca McDonald’s sa nachádzala v meste San Bernardino. Richard a Maurice McDonald predávali grilované jedlo, no neskôr svoju reštauráciu prerobili a začali predávať zemiakové hranolčeky, pomarančový džús, hamburgery a Coca-Colu.

Prvý robot, 1957

Prvý robot, ktorý sa objavil v roku 1957, mal neuveriteľných 2,5 metra a nazýval sa Cygan. Mal slúžiť ako pomocník pri pokusoch s jedovatými a výbušnými látkami.

Sputnik 1, 1957


V roku 1957 spustil Sovietsky zväz svoj prvý satelit na obežnú dráhu.

Prvý počítač spoločnosti Apple, 1976

wikimedia.org

Takto vyzeral prvý počítač spoločnosti Apple, ktorý vyvinul Steve Wozniak. Kúpila ho len jedna osoba a to Paul Terrell.

brightside.me
0
Komentovať (0)