foto: Pixabay

Mnohé bežné veci, ktoré dnes používame majú omnoho dlhšiu históriu, ako si môžeme myslieť. Niektoré z nich boli vynájdené na úplne iný účel, aký spĺňajú dnes.

Viete o tom, že veci ako prstene, parfumy, očné tiene či mnohé iné veci boli v minulosti vyrobené napríklad za účelom ochrany alebo prežitia? Vďaka ich dlhej histórií mnohí z nás nevedia, na čo niekedy tieto veci slúžili, a preto je pre nás veľmi prekvapivé, keď to zistíme. Týchto 14 vecí bolo vytvorených za úplne iným účelom, aký spĺňajú dnes.

Prstene

pixabay.com

Na svete dnes nosí skoro každý aspoň jeden prsteň. Mnohí nosia obrúčky, ktoré symbolizujú manželstvo, iní zas nosia prstene ako krásny doplnok. V minulosti mali však úplne iné využitie. Šľachta používala prstene ako pečať, ktorú tak mali neustále pri sebe, lukostrelci si chránili prsty pred poranením a krajčíky sa chránili pred pichnutím ihly. Neskôr prstene ukazovali na spoločenský status nositeľa. Len šľachtici si mohli dovoliť nosiť prstene zo zlata.

Otvory v slúchadlách

HeadPhones

Aj vy ste sa čudovali, načo sú otvory na slúchadlách? Dôvod je veľmi jednoduchý. Tieto otvory umožňujú cirkuláciu vzduchu cez reproduktory na zvýšenie nízkych frekvencií. To znamená, že basový zvuk je hlbší a celá kvalita zvuku je omnoho lepšia.

Parfémy

wikimedia.org

Dnešné pánske vône sa používali pôvodne ako liek. „Eau de cologne“ bola zázračná vec, ktorá pomáhala proti jedu, blchám a dokonca aj proti moru. Dnešné parfémy sa pili rozriedené vo vode. Ich množstvo však bolo maximálne päť kvapiek.

Špic na tube

Toothpaste

Mnohí ľudia nevedia, na čo slúži špic, ktorý sa nachádza na vrchnej časti tuby zo zubnej pasty alebo nejakého krému. Namiesto toho, aby ste pobehovali po dome a hľadali nožnice, jednoducho s týmto hrotom môžete prepichnúť alobal či iný materiál, ktorým je otvor zatvorený.

Vysoké opätky

wikimedia.org

Viete o tom, že vysoké podpätky boli v minulosti súčasťou mužskej módy? Musíme však povedať, že vtedy to nebola móda, ale skôr praktická vec na to, aby sa topánky lepšie prichytili na strmeňoch na konských sedlách. Až neskôr sa podpätky presunuli z vojenskej arény do módneho sveta.

Diera v pravítku

maxpixel.freegreatpicture.com

Určite si pamätáte svoje študentské časy na základnej škole, kde ste mali geometriu. Pre mnohých neobľúbený predmet si vyžadoval najmä pravítko, ktoré má malú dierku na začiatku. Tá slúži na to, aby ste si ho mohli zavesiť na stenu. Pravítka sú predsa najštýlovejší doplnok do domácnosti!

Očné tiene

pexels.com

Tento základný kúsok, ktorý nesmie chýbať v žiadnej kozmetickej taštičke bol pôvodne vytvorený na ochranu očí pred slnkom. V horúcich krajinách ľudia používali chemický prvok antimón, zatiaľ čo cestovatelia na lodi si chránili oči pred odrazom slnka z vody pomocou opáleného korku.

Diery v LEGO hračkách

Lego Men

Ukázalo sa, že diery v LEGO hračkách majú naozaj veľmi dôležitý účel. Chránia dieťa pred udusením. Tieto otvory totižto umožňujú cirkuláciu vzduchu, čo znamená, že je len malá možnosť zadusenia.

Spamy

SPAM!

Nežiadúce správy dnes nevoláme nijak inak ako „spamy“. Nikto však nevie, prečo sa tak volajú. V minulosti slovíčko spam znamenalo v preklade „šunka“. Armáda konzumovala konzervované mäso počas druhej svetovej vojny, no veľa z nej sa nezjedlo, a tak dostali názov „SPAM“. Je to slovíčko zmiešané z dvoch anglických: spiced a ham. Prvé dve písmená z prvého slova a posledné dve písmená z druhého tak tvoria názov spam.

Tričká

pexels.com

Dnes nosí tričko úplne každý. Tento druh odevu však niekedy nosili len muži a to ako spodnú bielizeň. Neskôr, ak ste nosili tričko ako vrchnú časť odevu, boli ste považovaní za rebela. Mikiny a tričká sa stali súčasťou ležérneho oblečenia až na začiatku 80. rokov.

Zvlnená časť sponiek na vlasy

wikimedia.org

Používate čierne sponky do vlasov zvlnenou časťou hore? Ukázalo sa, že ak ich použijete naopak, vlasy držia pevnejšie. Mnohé ženy však používajú sponky práve hladkou časťou dolu, pretože sa im tak dávajú jednoduchšie do hlavy.

Benzín

pixabay.com

Benzín sa niekedy používal ako odstraňovač škvŕn a dezinfekcia. Mohli ste ho nájsť hocikde v obchodoch a kúpiť si ho na umývanie. Až keď Karl Denz a Gottlieb Daimler prišli s tým, že sa dá benzín využívať omnoho lepšie, prestal sa v obchodoch predávať.

Ohnuté časti krídel

wikimedia.org

Tieto ohnuté časti na lietadlách sa nazývajú aj „winglety“ a nemajú nič spoločné s estetikou. Vďaka nim lietadlo nespotrebuje toľko energie, letecká spoločnosť má menšie náklady a do ovzdušia sa vypúšťa omnoho menej škodlivých látok. S týmto zakrivením lietadlo jednoducho oslabí silu víru, ktorý sa veľmi často vytvára vo vysokých nadmorských výškach.

Krúžky na konektoroch od slúchadiel a disky na vrtuľníkoch

pixabay.com

Krúžky na konektoroch od slúchadiel sú dôležité nielen na prenos signálu. Každý krúžok znamená niečo iné,  čo znamená, že ak máte tri krúžky na konektore, zariadenie bude produkovať stereo zvuk a slúchadlá sú navrhnuté tak, že majú aj funkciu mikrofónu.

Disky na vrtuľníkoch

maxpixel.freegreatpicture.com

Disky na vrtuľníkoch zas symbolizujú, že ide o požiarnikov. Sú navrhnuté tak, aby poskytovali informácie ako napríklad výška a rozsah do systému, ktorý riadi spustenie vody. Inými slovami, zisťuje informácie o tom, ako nasmerovať vodu tým správnym spôsobom.

Pozri aj: Uznávaný The New York Times opäť uviedol Slovensko ako skvelý príklad! Môže za to táto dedinka na východe

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články