Lucia Mužlová / / Série
Aby ste pomohli zlepšiť životné prostredie na našej planéte, nemusíte zrovna prispievať vysoké čiastky, behať maratón za ohrozené druhy, alebo protestovať za život stromov....

Aby ste pomohli zlepšiť životné prostredie na našej planéte, nemusíte zrovna prispievať vysoké čiastky, behať maratón za ohrozené druhy, alebo protestovať za život stromov. Namiesto toho vám prinášame tipy, ktoré vás možno neohúria, no aj takto môžete prispieť k ochrane a k zlepšeniu prostredia, v ktorom žijete. Môžete začať už teraz a neskôr môžete mať zo seba dobrý pocit, že aj vy ste tí, čo trochu prispeli svojou aktivitou.

Žiarovky versus žiarivky

zp1
anh-usa.org

Ak by každý jeden občan Ameriky vymenil klasickú žiarovku za žiarivku, zníženie znečistenia by sa rovnalo odstráneniu až  milióna áut z ciest. U nás už žiarivky kupujeme všetci. Nemáme na výber, pretože je to legislatívne podchytené. Ak však stále používate klasické žiarovky, skúste žiarivky využiť aspoň v priestoroch, kde sa až tak často nezdržujete a to napríklad v kúpeľni alebo pivnici.

Vypínajte počítače

zp2
empirestatenews.net

Na noc nedávajte svoj počítač do dlhodobého spánku, ale vypnite ho. Ušetriť tak môžete až 40 watthodín denne. Ak sa váš počítač dlho spúšťa, nastavte si, že sa bude zapínať na nejakú presnú hodinu, napr hneď keď prídete ráno do práce.

Recyklujte sklo

zp3
ecycler.com

Recyklované sklo znižuje znečistenie ovzdušia až o 20% a s tým súvisiace znečistenia vody o 50%. Ak patríte k tým, ktorí sklo nerecyklujú, skúste sa zamyslieť nad týmto: sklo sa v prírode rozkladá až niekoľko miliónov rokov.

Sušte bielizeň na vzduchu

zp4
softpedia.com

Vypratú bielizeň sušte na sušiaku, poprípade na balkóne. Niektoré domácnosti už používajú sušičky, ktoré ale nie sú priaznivé pre životné prostredie a minutá energia ani pre peňaženky. Vedeli ste, že sušičkou sa oblečenie viac ničí? A farby rýchlejšie vyblednú?

Vegetarián raz za týždeň

zp5
muscleandfitness.com

Jedenkrát za týždeň buďte vegetariánom. Pomôžete aj životnému prostrediu, ale aj svojmu telu. Na produkciu mäsa sa ročne spotrebuje niekoľko miliónov litrov vody. Na každý hamburger sa vo svete vyrúbe niekoľko hektárov pôdy. Je to preto, že zvieratá chované na mäso umiestňujú na miesta, ktoré je najskôr potrebné odlesniť.

Papierové servítky

zp6
freeimagescollection.com

V priemere sa v Spojených štátoch minie okolo 2200 papierových servítok na jednu osobu. To je až 6 obrúskov denne. Koľko ich denne spotrebujete vy? Ak by sa minulo o jednu servítku menej, zachránilo by sa tak niekoľko miliónov ton dreva ročne.

Recyklujte staré noviny

zp7
delmarvahistory.com

Aj v dnešnej dobe, keď už je skoro všetko dostupné online, sa vo svete spotrebuje veľké množstvo papiera, respektíve dreva na výrobu novín. Denne sa vytlačí až 63 miliónov novín. Z toho ľudia až 69% vyhodia. Tým, že budete staré noviny recyklovať správne, môžete zachrániť až pol milióna stromov každý týždeň.

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)