Pixabay

Vedel si, že v minulosti sa na olympiáde nesúťažilo iba v športových disciplínach? Vieš, aká bolá prvá vec predaná na eBay-i a v ktorej krajine sa skonzumuje najviac šišiek na osobu?

Odpoveď na tieto otázky a k tomu ešte ďalších 97 úžasných faktov máš možnosť sa dozvedieť v tomto článku. Niektoré už možno poznáš, o niektorých si doteraz možno nemal ani tušenia. Ako hovorí sám názov článku, mal by ich vedieť každý, takže si ich poďme rovno predstaviť.

PETA je známa svojimi vyzývavými kampaňami bojujúcimi za práva zvierat. Organizácia sa dokonca raz pokúšala presvedčiť skupinu Pet Shop Boys (Chlapci zo Zverimexu), aby si zmenili meno na Rescue Shelter Boys (Chlapci z útulku).


Adolf Hitler podľa zápiskov jeho netere asi nebol jej najobľúbenejším členom rodiny. V roku 1939 vydala článok s názvom „Prečo nenávidím svojho strýka“. Dôvodom asi nebude len to, že jej k narodeninám nepriniesol jej vysnívaný darček.


Tesla a Edison k sebe nechovali zrovna vrúcny vzťah, o čom vypovedá aj výrok Teslu, kde Edisona popisuje ako človeka, ktorý úplne ignoroval základné pravidlá hygieny a nemal žiadnu záľubu či pobavenie v živote.


Nepriateľstvo tiež panovalo medzi hercami z Hviezdnych vojen. Herec, ktorý bol vnútri R2-D2, nenávidel svojho hereckého kolegu, ktorý stvárnil C-3PO. Dokonca ho nazval najdrzejším človekom, s akým sa v živote stretol.


Počas rozvodového vysporiadania Davida Hasslehoffa získal David posadnutie prezývkou “Hoff” a frázou „Don’t Hassle the Hoff“, v preklade „nehádajte sa s Hoffom“.


Pred závislosťou na gamblerských hrách sa treba mať na pozore, čo značí aj diabolské číslo 666, ktoré dostaneme, ak spočítame všetky čísla na rulete.


V oxfordskom slovníku sa prvýkrát v roku 1917 objavil výraz “Jay walker”. Výraz označoval chodca, ktorý prechádza cez cestu na miestach, kde je to zakázané. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby výraz ”Jay” nepredstavoval tiež pejoratívny slang pre hlúpeho, nevzdelaného človeka.


Lady Gaga sa vyskytuje dokonca už aj v encyklopédiách rastlín. Existuje totiž rod papradí, ktoré sú pomenované po tejto slávnej speváčke. Je ich až 19 druhov a každý z nich začína názvom „Gaga“.


Pri March Madness basketbalových zápasoch existuje šanca iba 1 ku 9.2 quantilióna, že niekto presne uhádne výhercov všetkých sérií hier. Ak ste však nadšeným fanúšikom basketbalu, ktorý sa navyše do tohto športu vyzná, vaše šance sa zvyšujú na 1 k 128 biliónom.


Názov G-mail nepoužila po prvýkrát spoločnosť Google, ale webová stránka rozprávkovej postavičky Garfielda. Webstránka pod týmto názvom ponúkala mailovú schránku zdarma všetkým fanúšikom Garfielda.


Obrovský nafukovací potkan, ktorý býva súčasťou protestov zamestnancov v amerických odboroch, sa volá Scabby.


Informačný bulletin, ktorý vydáva Klub amerických prokrastinátorov, nesie názov “Informačný bulletin z minulého mesiaca”. Celkom výstižný názov pre ľudí, čo všetko radi odkladajú “na zajtra”.


Podľa prieskumov je vraj vyššia šanca, že si vec kúpite, ak ju máte možnosť chytiť do ruky a taktiež ste vraj v takomto prípade za ňu ochotní zaplatiť viac, ako keby ste ju videli len na obrázku.


Ocenenie Tony sa začalo odovzdávať v roku 1947, po tom, ako Antoinette Perry dostala cenu za excelentný výkon v divadle. Toto ocenenie môžu získať len herci a predstavenia na Broadwayi. Výherca dostal zapaľovač, v prípade ak to bol muž alebo strieborné kompaktné púzdro, ak cenu vyhrala žena.


Loď, ktorá zachránila Titanic, sa bohužiaľ nedočkala iného osudu ako samotná loď, ktorú zachránila. Počas prvej svetovej vojny bola potopená loďou nemeckého vojska.


K rovnakému zisteniu ako mladý študent vo filme Slunce, seno, jahody dospeli vedci z univerzity v Leicestri. Podarilo sa im dokázať, že púšťanie relaxačnej hudby kravám dokáže zvýšiť ich dojivosť.


Prvé bankomaty sa na počudovanie medzi ľuďmi netešili až takej veľkej obľube, dokonca bol predpovedaný ich neúspech. Predpokladalo sa totiž, že jedinými zákazníkmi budú prostitútky a gambleri, ktorí sa nechceli priamo rozprávať s pokladníkom.


Obľúbený drink pre deti Hawaiian Punch bol vynájdený v roku 1934 a bol pôvodne používaný ako poleva na zmrzlinu.


Albert Einstein bol síce génius, ale šoférovať sa nikdy nenaučil. Nuž, nikto nie je dokonalý.


V roku 2016 začal jeden kalifornský pastor vyzývať veriacich, aby chodili do barov a presviedčali mladých ľudí k zrušeniu svojich Myspace účtov. Ktovie, či to neviedlo skôr k tomu, že veriaci začali v baroch viacej piť.


Vínne mušky si tiež radi dajú za jeden “zdravotný”. Keď sa totiž nakazia parazitom, vyhľadajú jedlo s vyšším obsahom alkoholu a vďaka tomu sa parazita zbavia.


V roku 2008 spustil iTunes predaj aplikácie s názvom “Som bohatý”. Predal ich síce iba 8 kópií a aplikácia bola z trhu stiahnutá už počas prvého dňa spustenia predaja, ale za cenu 999,99 dolárov sa to predsa len oplatilo.


Každý film, v ktorom sa objavil John Cazale, bol nominovaný na Academy Award for Best Picture.


V roku 1943 sa stala v USA biblia nedostatkovým tovarom. Dôvodom bol na jednej strane nedostatok papiera a kože, ktoré boli potrebné na výrobu knižky a tiež zvýšenie percenta veriacich ľudí počas vojny.


V dnešnej dobe je homár považovaný za lahôdku, za ktorú si treba priplatiť a je podávaná najmä v luxusných reštauráciách. Za čias koloniálnej Ameriky to tak však nebolo. V tej dobe bol homár lacným jedlom, ktorého bolo všade dostatok a kŕmili ním dokonca väzňov.


V rokoch 1900 až 1920 bola olympijskou disciplínou športová aktivita, ktorá sa spája skôr so súťažami na základnej škole, kde je výhrou zemiaková medaila. Na olympiáde vtedy totiž športovci súťažili v preťahovaní lanom.


Zaujímavé je, že na olympiáde sa v tej dobe nesúťažilo len v športe. V rokoch 1912 až 1948 bola olympijskou disciplínou dokonca architektúra, hudba, maľovanie či sochárstvo.


Podľa výskumu, ktorý vykonal Wall Street Journal, trvá v americkom futbale naozajstná futbalová akcia iba 11 minút z celého zápasu, ktorý má priemerne cca 3 hodiny.


Číslo 30 obsadil romantický fakt. V roku 1991 si Wayne Allwine, ktorý daboval Mickeyho Mousa, vybral za životnú partnerku tú istú ženu ako postavička, ktorú daboval. Svadbu mal s Russi Taylor, ktorá dabovala Minnie Mouse.


Najvyšším džokejom v histórii bol Manute Bol, bývalý hráč NBA. Zúčastnil sa však iba jedných pretekov, a to ako súčasť dobročinnej akcie.


Hlavná postava anglickej detskej riekanky Humpty Dumpty je síce v obrázkovej forme zobrazená ako vajíčko, no nikde v riekanke tento fakt nie je potvrdený.


Prvé výtlačky knižky Harry Potter a Kameň mudrcov boli vytlačené v roku 1997 vydavateľstvom Bloomsbury. Vlastníci týchto výtlačkov sa teraz môžu tešiť z ich nadobudnutej hodnoty. V prípade horších časov môžu knižku predať za momentálne odhadovanú hodnotu od 20 do 40-tisíc dolárov.


V 90. rokoch sa vyberalo meno pre kanadské Severozápadné teritórium. Meno, ktoré získalo veľkú podporu, bolo “Bob”. Veľa kreativity v tom teda nie je, ale na druhej strane, v jednoduchosti je krása.


Otec speváčky Carly Simon použil svoje vlastné meno pri vymýšľaní názvu pre jeho firmu Simon and Schuster.


Prehlásky do názvu skupiny Mötley Crüe pridali jej členovia pri pití piva Löwenbräu. Podľa speváka kapely Vinceho Neila v tom čase vôbec nemali tušenie o tom, že prehlásky súvisia s výslovnosťou.


Ústna voda Listerine bola stiahnutá z predaja obchodného reťazca Walmart, pretože sa jedna zo zákazníčok po jej použití sťažovala na spálenie úst. Po niekoľkých testoch sa však ústna voda vrátila na police Walmartu, pretože sa zistilo, že tak má Listerine vlastne naozaj chutiť.


Na svadbe Tigera Woodsa hrala skupina Hootie & the Blowfish. Celkom ironické, kedže sa o Woodsovi hovorilo ako o veľkom sukničkárovi.


Nasleduje zopár faktov o káve. Kniha americkej psychiatrickej asociácie DSM-5 zaradila medzi duševné poruchy kofeínové delírium.


Kávové zrná nie sú využívané iba na prípravu kávy. Po tom, ako sú zbavené kofeínu, sa kofeín ďalej predáva výrobcom nealkoholických nápojov alebo farmaceutickým firmám, ktoré ich používajú na výrobu liekov.


V 16. storočí bola v Mekke zakázaná káva, pretože sa verilo, že podporuje radikálne myslenie.


Posledný z faktov zo sveta kávy. Hrnček Starbucks kávy figuruje v každej scéne filmu “Fight Club”. Tomu vravím dobrý marketing.


V roku 1999 zaplatila americká vláda Zapruderovcom za nahrávku vraždy Johna F. Kennedyho až 16 miliónov dolárov.


George Washington vedel, ako dopriať svojim vojakom aspoň trocha radosti v zlých časoch. Trval na tom, aby jeho kontinentálna armáda dostala na denný prídel okrem jedla aj liter piva.


Keď už sme načali tému alkohol, je vhodné spomenúť početnú skupinu konzumentov tohto zázračného moku – študentov. Študenti vraj minú na alkohol 5,5 miliardy dolárov ročne, čo je viac ako za rok minú na skriptá a knihy na štúdium.


Keď sa vynálezcu vakcíny proti detskej obrne pýtali, kto vlastní patent na vakcínu, odpovedal vtipom: ”Ľudia. Neexistuje žiadny patent. Mohli by ste si dať patentovať slnko?” Na to hneď prišla reakcia niekoľkých farmaceutických spoločností s otázkou, či vie naozaj patentovať slnko. Dúfajme, že aj oni to mysleli ako vtip.


Jediné písmeno, ktoré chýbalo v periodickej tabuľke, bolo písmeno J. Až doteraz, kým nebol objavený 117-ty prvok, pomenovaný Johnium.


Ďalší dobrý marketingový trik. Americký sľub vernosti bol vraj napísaný ako súčasť plánu predaja amerických vlajok školám.O Pharrellovi nemôžeme hovoriť inak ako o nadanom multitalentovanom hudobníkovi. Napísal skladby aj pre svojich nemenej slávnych kolegov – Hollaback Girl pre Gwen Stefani, Rock Your Body pre Justina Timberlakea či Milkshake pre Kelis.


Keď bol Jake Gyllenhaal mladší, učil ho šoférovať rodinný priateľ. A nebol ním len tak niekto, ale rovno Paul Newman, ktorý je vraj okrem iného vášnivý pretekár a majiteľ pretekárskeho auta.


Svet je malý a niekedy spojí úplne rozličné typy ľudí. Príkladom je aj priateľstvo medzi Snoop Doggom a Larry Kingom.


V americkej šou Jeopardy, ktorá testuje všeobecný prehľad jej účastníkov, stoja súťažiaci na platformách umiestnených tak, aby boli všetci v rovnakej výške. Súťažiaci sa takto cítia byť rovnocenní.


Richard Gere má podľa všetkého nielen herecký, ale aj športový talent. Štúdium na University of Massachusetts Amherst absolvoval vďaka štipendiu na gymnastiku.


Odtieň béžovej, ktorý vytvára vyžarovaním na náš vesmír svetlo z 200.000 galaxií, nazvali vedci “kozmické latte”.


Aljaška je rozlohou tak veľká, že by sa do nej 75-krát vošlo mesto New Jersey.


Pre tých, ktorých zaujíma geografia Severnej Ameriky – mesto Reno ležiace v štáte Nevada je na západ od Los Angeles.


V tejto dobe už asi môžu mať ľudia fóbiu zo všetkého možného. Napríklad Deipnofóbia je panický strach z konverzácií pri večeri.


Poznáš ten pocit, keď si niekto vedľa teba zívne a vzápätí sa chce zívnuť aj tebe? Zívanie je vraj tak nákazlivé, že nutkanie zívnuť sa neprenáša len z človeka na človeka, ale dokonca i na psov a šimpanzov.


V roku 1916 sa Jeannette Rankin stala prvou ženou, ktorá bola zvolená za členku Kongresu. Volebné právo žien však Ústava uznala až o celé štyri roky neskôr. Pri hlasovaní o vyhlásení vojny Japonsku v roku 1917 ako jediná hlasovala proti začatiu vojny.


Volebné hlasy sa dajú získať rôznymi cestami. V roku 1958 Larry King nabúral do auta Johna F. Kennedyho. Kennedy mu škodu odpustil pod podmienkou, že za neho Larry bude hlasovať v prezidentských voľbách.


Všetko sa predsa len točí okolo tej kávy. Aj jedna z prvých webových kamier bola vedcami z Cambridge použitá na sledovanie kávovaru pri výrobe kávy bez toho, aby sa vedci museli pohnúť od svojich pracovných stolov.


Posledný raz, ak nepočítame Nixona a Busha, bol v USA zvolený za prezidenta republikán v roku 1928.


Americký spisovateľ Kurt Vonnegut bol na istú dobu svokrom moderátora amerických talkshow Geralda Riveru.


V roku 1980 dostal Saddám Husajn kľúč od mesta Detroit.


Fráza O.M.G (Oh my god) vraj bola použitá už v roku 1917 v liste admirála Johna Fishera Winstonovi Churchillovi.


Deti sú radosti, ale aj starosti. Priemerne dokáže dieťa počas prvého roku života pripraviť rodičov až o 750 hodín spánku.


Za celú históriu pred Kongresom svedčil iba jeden svedok, ktorý nebol človekom, a to Elmo zo Sezamovej ulice.


Nevídané správy z rádia zažili poslucháči v roku 1930. Jedného dňa totiž reportér zahlásil: “Nie sú žiadne nové správy”. Na to pustili do éteru iba klavírnu hudbu. Aké pekné by bolo spomaliť sa aj v dnešnej uponáhľanej dobe.


Zakladateľ webovej stránky venujúcej sa športu ESPN (Entertainment and Sports Programming Network) chcel pôvodne umiestniť na connecticutské športové šou najlepšie momenty hokejového klubu Hartford Whalers.


Trest odseknutia hlavy gilotínou bol vo Francúzsku naposledy použitý vcelku nedávno. Túto formu trestu posledný raz vykonali v roku 1977.


Na eBayi je v ponuke tovar naozaj všetkého druhu. V roku 2006 sa napríklad jeden Austrálčan pokúšal na eBayi predať Nový Zéland. Dražba sa dostala dokonca až na sumu 3 000 dolárov.


Na svete sa nájdu zberatelia hocičoho. Zberateľ rozbitých laserových ukazovátok kúpil do svojej zbierky kúsok na eBayi. Bola to prvá vec, ktorú na portáli predali.


Kanaďania majú šišky v obľube asi ešte viac ako Homer Simpson. Kanada je totiž krajinou, kde sa ročne zje najviac šišiek na osobu.


V Turecku existuje mesto s názvom Batman. Starosta tohto mesta dokonca zažaloval firmu Warner Bros. za použitie mena mesta bez povolenia.


Vynález kravaty pochádza z Chorvátska.


Wilt Chamberlain v roku 1968 schválil výrok Richarda Nixona, ktorý ako súčasť svojej prezidentskej reči predniesol: „Je zaujímavé vedieť, že sa môžem podieľať na formovaní budúcnosti tejto krajiny.“


Predtým ako sedem trpaslíkov z Disneyho filmu dostalo svoje mená tak, ako ich poznáme dnes, zvažoval Disney mená: Drzý, Tučný, Ugrganý, Hluchý, Výmyselník, Dýchavičný a Hrozný. Sme vďační, že pri týchto menách nakoniec neostal.


Návrh postavy Aladina z Disneyho obľúbených animovaných filmov bol najprv nakreslený na základe výzoru Michaela J. Foxa. Animátori však nakoniec použili ako predlohu herca Toma Cruisa.


Za štátnu zeleninu bol v Oklahome vyhlásený vodný melón.


Christopher Columbus vraj videl morské panny. Podľa jeho slov neboli vôbec také pekné, ako ich opisovali a v tvári sa vraj podobali na mužov. Možno sa v ten deň na palube vypilo iba veľa rumu.


Poznáte ten trápny pocit, keď sa zoznámite s niekým novým, v sekunde po podaní ruky zabudnete jeho meno a potom váhate, ako osobu osloviť? V Škótsku majú pre toto zaváhanie, kedy si neviete spomenúť na meno osoby, s ktorou ste sa už zoznámili, špecifický výraz – “tartle”.


Vo filmovom spracovaní Knihy džunglí bola rola štyroch supov ponúknutá členom hudobnej skupiny The Beatles.


Silu pôsobenia reklamy môžeme pozorovať už u trojročných detí. Tie vraj už v takomto skorom veku dokážu rozoznať asi okolo 100 rôznych firemných log.


Novela Johna Steinbecka “O myšiach a ľuďoch“ bola skoro vydaná pod názvom “Niečo, čo sa stalo”.


Americký dôstojník George Custer, ktorý bojoval v americkej občianskej vojne a dostal sa do povedomia bitkami proti Indiánom, zmaturoval ako posledný z triedy v roku 1861.


Tomu sa hovorí rebélia. V americkom štáte Georgia počas dňa nazvaného Coke’n Education prišiel študent oblečený v tričku Pepsi. Bol za to na jeden deň vylúčený zo školy.


V roku 1965 mali v americkom senáte ružové predstavy o budúcnosti. Jeden z jeho členov predpovedal, že v roku 2000 budú Američania pracovať 20 hodín týždenne a budú mať viac ako 7 týždňov dovolenky na rok.


Filmový kritik Leonard Maltin v roku 1948 výstižne zhodnotil film s názvom “Nie je to romantické” jednoslovnou odpoveďou “Nie”.


Hračka Mr. Potato Head má svoju Iron Man edíciu. Pán zemiak sa v nej volá Tony Starch, teda v preklade Tony Škrob.


Animované postavy Goofy a Pluto sú obe nakreslené ako psi. Prečo potom Goofy vie rozprávať a Pluto nie? Podľa Disneyho vraj Goofy predstavuje ľudskú postavu a Pluto je len domáci miláčik. Toľká nespravodlivosť! Sme si istí, že keby Pluto mohol, tiež by nám rád niečo povedal.


Neil Armstrong by sa možno nikdy nedostal do vesmíru, keby kamarát nepodstrčil jeho prihlášku za astronauta medzi ostatné. Neil ju totiž poslal až týždeň po ukončení prijímania prihlášok.


U našich susedov v Českej republike sa, ako aj inde vo svete, teší veľkej obľube sága “Star Wars”. Počas sčítania ľudu tam uviedlo “Jedi” za svoje náboženstvo až 15 070 ľudí.


Charlie Chaplin sa vraj zúčastnil súťaže o to, kto sa na neho najviac podobá. Výhercom súťaže sa však napočudovanie nestal.


Predtým, ako sa Beverly Hills preslávilo vďaka bohatým obyvateľom, bolo známe najmä kvôli pôde, ktorá je údajne veľmi vhodná na pestovanie bielej fazule.


Postele od firmy Ikea podporujú kreativitu. Až 10% Európanov vraj dostalo nejaký nápad práve na posteli z Ikey.


Výherca Nobelovej ceny Niels Bohr dostal darom nepretržitú dodávku piva potrubím až do jeho domu. Predsa len, kto iný by si to zaslúžil, ak nie výherca Nobelovej ceny.


Niektoré európske krajiny vrátane Slovenska ponúkajú v kúpeľoch možnosť okúpať sa v pive. Pre nás Slovákov síce známa skutočnosť, pre zahraničných turistov však lákavá atrakcia, ktorá prispeje nielen k zdraviu, ale po pár hltoch z vane aj k dobrej nálade.


Existuje až 293 možných kombinácií, ako pomocou mincí zameniť americký dolár.


Niekdajší americký minister financií Salmon P. Chase zvolil za dizajn prvej jednodolárovej bankovky svoju vlastnú tvár.


Vedeli ste o týchto faktoch už dávno alebo ste sa o nich prvýkrát dočítali až teraz? Ktorý z nich vás najviac prekvapil?


Dúfame, že ste si pri čítaní rozšírili svoje obzory o nové poznatky a možno vás niektoré z týchto zaujímavých faktov zaujali natoľko, že sa o nich pokúsite zistiť viac.

Pozri aj: 99 krátkych, no fascinujúcich faktov o ľudskom tele

interez.sk (Kristína Horniaková), mentalfloss.com
Príbehy
0
Komentovať (0)