foto: Wikimedia

Dokázali by ste si predstaviť iné názvy známych značiek, ktoré vidíme okolo seba každý deň? Mnohí z nás nie, no v minulosti mali niektoré veľké spoločnosti úplne iné názvy, o ktorých ste možno nikdy nepočuli.

Veľké spoločnosti ako napríklad Google, Yahoo alebo Nike mali v minulosti úplne iné názvy, aké majú dnes. Predtým, ako boli celosvetovo známe, mal ich názov mnohokrát niekoľko slov, ktoré by sa dnes v televíznych reklamách len ťažko zobrazovali a vyslovovali.

Backrub – Google

wikimedia.org

V minulosti mal Google názov Backrub. Dôvod bol najmä ten, že vyhľadávač mal v skutočnosti slúžiť na to, aby analyzoval spätné odkazy internetu. Na to, aby človek vyhľadávač jednoduchšie pochopil, nazýval sa Backrub. Názov Google sa stal ochrannou známkou až 15. septembra 1997.

Jerry and David’s Guide To The World Wide Web – Yahoo

pixabay.com

Počas svojich skromných a najmä skorých začiatkov mala spoločnosť Yahoo veľmi dlhý a zložitý názov. Ten bol zložený z mien dvoch absolventov. Spoločnosť získala názov 2. marca 1995, kedy zakladatelia zistili, že budú potrebovať nejaké kratšie a výstižnejšie meno. Skratka znamená v angličtine „Yet Another Hierarchical Officious Oracle.“

Brad’s Drink – Pepsi

pixabay.com

V roku 1893 vynašiel lekár Caleb Davis Bradham v Severnej Karolíne lahodnú zmes cukru, vody, karamelu, citrónového oleja, muškátového oriešku a niekoľkých ďalších prísad. Výsledok dnes už všetci dobre poznáme pod menom Pepsi, no v začiatkoch mal tento nápoj úplne iný názov. Volal sa Brad’s Drink. V roku 1898 ho však Bradham premenoval na „Pepsi-Cola“, pretože veril, že je to zdravotný nápoj, ktorý pomôže pri poruchách trávenia, známych tiež ako dyspepsia.

Blue Ribbon Sports – Nike

wikimedia.org

Keď bola v roku 1964 založená značka Nike, volala sa Blue Ribbon Sports. Nevyrábala však topánky, iba ich distribuovala japonskému výrobcovi Onitsuka Tiger. Keď v roku 1971 začala spoločnosť Blue Ribbon Sports vyrábať vlastnú obuv, zmenili názov. Zakladatelia použili meno Nike po gréckej bohyni víťazstva.

Amazin‘ Software – EA Games

wikimedia.org

Keď bola spoločnosť EA Games založená v roku 1982 bývalým riaditeľom Apple, Tripom Hawkinsom, nazvali ju jednoducho „Amazin“. Ako spoločnosť rástla, tak sa aj Hawkins rozhodol, že spoločnosť potrebuje meno, ktoré presnejšie zobrazuje hry a vývoj softvéru.

Sound Of Music – Best Buy

wikimedia.org

Zakladateľ Richard Schulze pomenoval svoj obchod Sound Of Music kvôli tomu, že predával väčšinou stereo vybavenie. V roku 1981 sa však stala katastrofa a tornádo strhlo strechu obchodu v Roseville. O niekoľko dní neskôr spoločnosť, ktorú vytvoril Schulze, presunula všetky poškodené predmety na parkovisko a vyhlásila „tornádový výpredaj“, kde mohli zákazníci získať tú najlepšiu cenu. Počas dvojdňového predaja predala spoločnosť omnoho viac položiek, ako kedykoľvek predtým. O dva roky neskôr sa premenovala na Best Buy.

Stag Party – Playboy

wikimedia.org

Keď Hugh Hefner v roku 1953 založil svoj časopis o mužoch, vymyslel mu názov Stag Party. Tesne predtým, než vydal vôbec prvé číslo časopisu, dostal Hefner list od iného časopisu, ktorý bol takisto pre mužov a mal názov Stag. Kvôli podobným názvom sa preto rozhodol pre iné meno. Z časopisu sa tak stal Playboy.

Pete’s Super Submarines – Subway

wikimedia.org

V roku 1965 si 17 ročný Fred DeLuca vzal pôžičku vo výške 1000 dolárov od rodinného priateľa Petra Bucka, aby mohol otvoriť obchod so sendvičmi v Bridgeporte. Obchod pomenoval po ňom, aby sa mu nejako poďakoval. Meno však museli zmeniť nielen kvôli tomu, že bolo dlhé, ale najmä kvôli tomu, že keď ľudia počuli v rádiách „Pete’s Submarines“, mnohí počuli slová „pizza marine“. Keď sa potom objavili v jeho predajni ľudia, ktorí pýtali pizzu s morskými plodmi, vedel, že meno musia zmeniť.

Matchbox – Tinder

wikimedia.org

Hľadanie svojho životného partnera pomocou aplikácie bolo niečo, s čím prišla spoločnosť Matchbox. Spoluzakladateľ Jonathan Badeen však povedal, že meno nie je správne, a preto vymyslel meno Tinder. Tento názov upútal mnohých ľudí, ktorým sa nezvyčajné slovo hneď zapáčilo.

Unadulterated Food Products – Snapple

Snapple Juice Drinks

Spoločnosť, ktorú dnes poznajú najmä Američania pod názvom Snapple, bola založená na predaj všetkých prírodných štiav, ktorá neskôr putovali do obchodov so zdravou výživou. Pôvodný názov Unadulterated Food Products, čo v preklade znamená Nespracované potravinové výrobky, nebol práve najchytľavejší a mnohí firmu odmietali už len kvôli názvu. Jedným z ich obľúbených a populárnych výrobkov bola jablkový šťava, podľa ktorej neskôr pomenovali aj značku.

The Electro-Alkaline Company – Clorox

wikimedia.org

Spoločnosť Clorox bola založená v roku 1913 ako priemyselná spoločnosť, no postupom času sa jej činnosť rozšírila. Annie Murray navrhol produkty pre domácnosti, medzi ktorými sa nachádzalo aj populárne bielidlo. Podľa neho sa v roku 1922 premenoval aj dlhý názov spoločnosti.

PC’S Limited – Dell

wikimedia.org

Keď v roku 1984 začal Michael Dell podnikať v Texase, volal svoju spoločnosť PC’S Limited. Do konca roka však zmenil svoje meno aj vďaka tomu, že sa jeho spoločnosť začala rozširovať.

Goodfellow’s Dry Goods Company – Target

wikimedia.org

V roku 1902 sa Goerge D. Dayton stal partnerom v Goodfellow’s Dry Goods Company. Do roku 1903 prevzal jediné vlastníctvo obchodu a premenoval ho na Dayton Dry Goods Company. Podnikanie sa rozrástlo, a preto bolo treba aj iné, kratšie a zvučnejšie meno. Spoločnosť sa premenovala na Target.

Tote’m – 7-eleven

wikimedia.org

Názov Tote’m získala spoločnosť najmä vďaka tomu, že si ľudia sami odnášali svoj nákup. Meno však bolo zmenené v roku 1946, kedy zodpovedalo času, odkedy je obchod otvorený : od 7:00 do 23:00, sedem dní v týždni.

Relentless – Amazon

wikimedia.org

Ak do svojho prehliadača napíšete „relentless.com“ veľmi rýchlo vás presmeruje na Amazon. Je to preto, že tento názov patril niekedy dnes veľmi známemu e-shopu. Zakladateľ Jeff Bezos však meno zmenil, pretože sa mu zdalo, že slovo Relentless je tak trochu zlovestné. Názov Amazon nakoniec vyhral, aj vďaka tomu, že Amazonka je najväčšou riekou na svete.

Pozri aj: 15+ príkladov toho, ako sa zmenili logá slovenských, no aj svetových spoločností

mentalfloss.com
Uložiť článok

Najnovšie články