Koláž: Interez.sk

Naďa Černá / / Série
Vďaka vynálezom, ktoré boli vynájdené pred niekoľkými desiatkami či dokonca stovkami rokov môžeme žiť vo svete plnom moderných technológií, ktoré nám uľahčujú život. Niektoré veci však boli vynájdené na niečo úplne iné, ako sa využívajú dnes.

Každý vynález, ktorý bol objavený, nás ako ľudstvo posunul o niečo ďalej. Niektoré vynálezy používame dodnes, niektoré sa vytratili alebo boli nahradené niečim iným. Existujú však aj veci, ktoré každý z nás pozná a dokonca ich aj používa, no boli vynájdené za úplne iným účelom. 

Kardiostimulátor

wikimedia.org

V priebehu desiatok rokov mali kardiostimulátory veľký vplyv na liečbu ľudí so srdcovými ochoreniami. Na začiatku to však bol len vynález, ktorý „nahrával“ zvuk srdca. Ďalšie použitie tohto vynálezu prišlo až neskôr.

Kotex

RECALLED - Tampons

Značka Kotex spočiatku vyrábala vojenské obväzy. Sestričky ich používali počas vojny na zastavenie krvácania a absorbovanie vlhkosti z rany. Nie je prekvapením, že práve sestričky časom objavili aj iné používanie týchto obväzov, vďaka čomu sa značka zamerala najmä na vyrábanie dámskych tampónov.

Žuvačky

wikimedia.org

Žuvačky sú veľmi obľúbené nielen u detí, ale takisto aj u dospelých. Máme vďaka nim svieži dych a často po nich siahame práve po nejakom jedle. Žuvačky boli „vynájdené“ náhodou. Vedci pracovali na novom vzorci pri výrobe gumy.

Kleenex

kleenex anti-viral commuter freebie

Kleenex patrí medzi celkom známe značky aj u nás. V minulosti chcel uspokojiť svojich zákazníkov s mokrými utierkami, ktoré zožali úspech, no ako doba napredovala, Kleenex zmenil nielen svoje reklamy, ale takisto aj výrobky, ktoré predával.

Bublinková fólia

wikimedia.org

Milujete bublinkové fólie? Môžete za ne poďakovať vynálezcom Marcovi Chavannesovi a Alovi Fieldingovi, ktorí sa pokúšali vytvoriť tapety, no nakoniec sa im podarilo vynájsť niečo omnoho lepšie.

Listerine

Listerine Ultraclean

Listerine bola vynájdená pred približne 135 rokmi. Na začiatku to však nebola len ústna voda. Jej prvé použitie bolo najmä na čistenie lekárskych ordinácií a lekárskych prostriedkov, pretože mala antiseptické vlastnosti.

Brandy

wikimedia.org

Tento obľúbený a svetoznámy nápoj bol takisto vynájdený len náhodou. Počas Prohibície v Spojených štátoch, ktorá sa snažila o úplný zákaz pitia alkoholických nápojov v 20. rokoch 20. storočia, sa snažili ľudia tento zákaz rôzne obchádzať. Mnohí skúšali destilovať alkohol z vína, a tak vznikla brandy.

Coca-Cola

maxpixel.freegreatpicture.com

Coca-Cola mala byť pôvodne liekom, ktorý by pomohol znížiť závislosť na morfíne, vyliečiť bolesti hlavy a zmierniť úzkosti. Nakoniec sa však prvý plán nepodaril a vznikol jeden z najobľúbenejších nápojov na svete.

Play-Doh

pxhere.com

Známa plastelína Play-Doh, ktorú milujú deti po celom svete, mala slúžiť ako čistič na tapety. Vynašiel ju Cleo McVickers ešte v roku 1930.

Vývrtka na víno

wikimedia.org

Táto vec sa nachádza takmer v každej domácnosti a je tak známa, že ste asi neuvažovali nad tým, či v minulosti nebola vynájdená za úplne iným účelom. V minulosti sa však vývrtka používala na odstránenie nábojov z rán vojakov.

WD-40 sprej

WD-40_fun

Mnoho vynálezov, ktoré používame každý deň, pochádza práve od vedcov, ktorí sa zameriavajú na vesmír. Rovnako aj tento sprej, ktorý pozná veľmi veľa ľudí, najmä vodiči automobilov. WD-40 bol vynájdený na ochranu rakiet v atmosfére.

Pozri aj: V zahraničí sú hviezdami, na Slovensku ich takmer vôbec nepoznáme. Na týchto 7 Slovákov môžeme byť skutočne hrdí

brightside.me
0
Komentovať (0)