hashem.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Náš imunitný systém je vytvorený z krviniek, tkanív a orgánov, ktoré spolu úzko spolupracujú, aby vás ochránili pred infekciami a udržovali vaše zdravie. Náš imunitný systém nie je jednoduchý, no väčšina ľudí pozná iba jeho základnú funkciu a jeho dôležitosť si málokedy uvedomujú.

Každá časť vášho imunitného systému má vlastnú, jedinečnú funkciu

Ľudský imunitný systém sa často prirovnáva k armáde. V tomto systéme je viacero vetiev, z ktorých každá plní určitú funkciu pri chránení ľudského tela. V prvej línií sú biele krvinky, ktoré ako prvé rozoznajú cudzie patogény a bojujú proti infekciám. Lymfocyty sa radia medzi špecifický typ bielych krviniek, ktoré pomáhajú telu zapamätať si zlé mikróby, aby ich vedelo telo rýchlejšie poraziť v budúcnosti.

wakingtimes.com
wakingtimes.com

Vakcíny hrajú dôležitú úlohu pri vychovávaní vašeho imunitného systému

Vakcíny fungujú tak, že stimulujú imunitný systém aby vytváral protilátky, ktoré pôsobia proti neznámym látkam skôr, ako tieto látky jedinca danou chorobou infikujú.

Každý deň sa stretávame s miliardami baktérií, no nie všetky sú zlé

Aj keď to nemusí znieť príjemne, mnoho baktérií žije v a na našom tele. Sú však nevyhnutné pre udržanie dobrého zdravia. „Dobré baktérie nám v našom tele poskytujú živiny, ktoré potrebujeme, a tiež poskytujú ochranu pred škodlivými baktériami a infekciami,“ hovorí imunológ Dat Q. Tran. Tvrdí, že musí existovať nejaká rovnováha. Ak sa zníži počet dobrých baktérií, zvýši sa počet tých zlých a potom ochorieme.

Stres môže ovplyvniť váš imunitný systém

Stres môže viesť k zvýšeniu hladiny kortizolu, steroidného hormónu, ktorý je dôležitý pre celkovú funkciu nášho tela. Príliš veľa tohto hormónu však môže viesť k sérii zdravotných problémov, vrátane zníženej imunity. „Vysoká úroveň steroidov môže oslabiť váš imunitný systém,“ hovorí Tran.

blog.doctoroz.com
blog.doctoroz.com

Pozitívne emócie a zdravý životný štýl môže vašu imunitu posilniť

Niektoré výskumy tvrdia, že optimizmus môže zlepšiť náš imunitný systém. Čím ste šťastnejší, tým je viac pravdepodobné, že dodržujete zdravý životný štýl a ste v menšom strese, čo môže vašemu imunitnému systému len prospieť.

Nedostatok spánku môže ovplyvniť imunitu

Nedostatok spánku môže vo vašom tele spôsobiť mnoho problémov, vrátane oslabenia imunitného systému. Podľa výskumov ľudia s nedostatkom spánku môžu skôr prechladnúť a taktiež ťažšie bojujú proti infekciám.

Alergie sú výsledkom imunitného systému, ktorý reaguje na falošný poplach

Keď sa objaví alergická reakcia, váš imunitný systém reaguje na neškodný alergén, ktorý vníma ako hrozbu. Príznaky alergickej reakcie, ktoré sa môžu pohybovať od nádchy až po omdletie, sú výsledkom falošného poplachu.

health.harvard.edu
health.harvard.edu

Váš imunitný systém môže zaútočiť sám na seba

K autoimunitným ochoreniam dochádza, keď imunitný systém ničí svoje vlastné zdravé tkanivá. V takých prípadoch biele krvinky v tele nevedia rozlíšiť škodlivé patogény a normálne bunky v tele, čo vyvoláva reakciu, ktorá ničí zdravé tkanivá.

U žien je viac pravdepodobné, že budú diagnostikované s autoimunitným ochorením

V Spojených štátoch amerických žije s autoimunitným ochorením až 8% populácie. Z týchto ôsmych percent 80% tvoria ženy. Príčina autoimunitných ochorení je neznáma. Toto ochorenie sa prejavuje najčastejšie u žien v plodných rokoch.  

huffingtonpost.com
huffingtonpost.com

Ak ste príliš čistý, môže to obmedziť funkčnosť vášho imunitného systému

Môže sa vám zdať, že čistenie a dezinfekcia je najlepší spôsob pri prevencii pred infekciami, no toto je jeden z prípadov, kedy platí “aj dobrého veľa škodí”.

Keď urobíte vaše okolie úplne čistým, minimalizujete toľko cudzích patogénov, že v skutočnosti poškodzujete rozvoj svojho imunitného systému,“ hovorí Tran. Toto platí hlavne u malých detí, pretože v prípade, že nie sú v žiadnom vztyku so škodlivými mikróbami, ich telo si nevie vytvoriť správne protilátky, aby proti nim mohlo v budúcnosti bojovať.

Interez.sk(košo), everydayhealth.com
Príbehy
0
Komentovať (0)