Lucia Mužlová / / Série
Firmy neustále hľadajú nové nápady a snažia sa prísť s prelomovou technológiou. Častým javom však je, že zabúdajú, že najväčším zdrojom inšpirácie je práve...

Firmy neustále hľadajú nové nápady a snažia sa prísť s prelomovou technológiou. Častým javom však je, že zabúdajú, že najväčším zdrojom inšpirácie je práve príroda. Mnoho vynálezov však vzniklo práve tak, že inžinieri, ale aj obyčajní, ľudia pozorovali lietajúce vtáky, obrovské žraloky, psy a mnohé ďalšie „tvory“  zo živočíšnej, ale aj rastlinnej ríše. Pozrite si niektoré technológie, ktoré boli inšpirované práve matkou prírodou.

Rýchlovlak Shinkansen

vynalezy5
87kmh.com

Vďaka známemu rýchlovlaku Shinkansen sa Japonsko zaradilo úspešne na trh s vysokorýchlostnými vlakmi. Eiji Nakatsu, inžinier v japonskej železničnej spoločnosti JR-West, našiel inšpiráciu v rybárikovi riečnom. Ten sa sotva „zavlní“ keď ako strela mieri nadol, do vody, aby ulovil potravu. Predná časť vlaku má taktiež špicatý „nos“, ktorý pripomína práve zobáčik rybárika. Tým sa zníži spotreba energie a zvýši rýchlosť.

Experimentálne auto

vynalezy4
blog.adafruit.com

Mercedes-Benz našiel inšpiráciu v mori.  Karoséria sa nápadne podobá na tropickú rybku Ostracion cubicus, známu aj ako „boxfish“. Telo tejto ryby sa ukázalo byť aerodynamicky tak vynikajúce, že aj táto veľká firma sa nechala inšpirovať. Výsledný koncept vozidla má jeden z najúčinnejších tvarov pre vozidlá tejto veľkosti.

Veľryba a jej plutvy

vynalezy6
blog.adafruit.com

Vráskavec dlhoplutvý má na plutve zvláštne ryhy, ktoré sa nazývajú aj „nádory“. Frank Fish s príznačný menom je profesor biológie v Pensylvánii a prišiel na zaujímavú vec. Ak sa na lopaty turbín, najmä tých veterných, pridajú nejaké „extra“ hrbole, zníži sa ťah, hluk a naopak sa zvýši rýchlosť a výkon až o 20%.

Svetlušky

vynalezy7
lightopiaonline.com

Vedci skúmali aj živočíchy z rodu Photuris, alebo ak chcete, svetlušky. Inšpiráciou im boli hlavne kvôli svetlu a žiarovkám. Odborníci z Belgicka, Kanady a Francúzska použili podobný princíp aj pri výrobe LED svietidiel, pričom jas takejto žiarovky sa zvýšil až o 55%.

Lepidlo inšpirované jašterom

vynalezy8
geek.com

Gekon má na spodnej časti svojich nôh mikroskopické chĺpky, ktoré sú ale mimoriadne silné a odolné. Vedci odhadujú, že zježené chlpy gekona by uniesli až 113 kg. Následne na to vedci vyvinuli lepidlo také silné, že udrží dokonca až 320 kg záťaž. Podobný materiál by do budúcna mal nahradiť nite na šitie v nemocnici.

Pokračovanie na ďalšej strane…

0
Komentovať (0)