allday.com

Lucia Mužlová / / Svet
Všetky pamiatky boli niekedy len bežné miesta na Zemi. Postupne sa z nich stali kultúrne alebo prírodné pamätihodnosti. Kedysi to však boli všedné miesta,...

Všetky pamiatky boli niekedy len bežné miesta na Zemi. Postupne sa z nich stali kultúrne alebo prírodné pamätihodnosti. Kedysi to však boli všedné miesta, ktoré vyzerali na nepoznanie inak. Prenesme sa spolu do minulosti a pozrime sa, ako vyzerali známe miesta kedysi. Tieto 100-ročné fotografie vám ukážu rôzne kúty sveta, ktoré dnes navštevujú milióny ľudí.

Mount Rushmore, 1905

miesta1
wikipedia.org

Táto hora bola kedysi známa ako „The six Grandfathers“, no bola premenovaná v roku 1885 po prominentnom právnikovi z New Yorku Charlesovi E. Rushmoreovi. Stavba sa začala v roku 1927 a skončila v roku 1941. Počas rezbárskych prác nedošlo k žiadnym úmrtiam, no niektorí pracovníci umreli neskôr, a to práve na pľúcne problémy spôsobené inhalovaním žulového prachu.

Mount Rushmore, 2016

miesta2
howitworksdaily.com

Prezidenti na snímke sú George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt, a Abraham Lincoln.

Lincolnov pamätník, 1917

miesta3
theatlantic.com

V roku 1917 si určite nikto nevedel predstaviť, že v novom miléniu by túto pamiatku navštívilo viac ako 6 miliónov ľudí ročne. Pamätník sa nachádza v blízkosti rieky Potomac a nachádza sa tu aj obrovská socha Abrahama Lincolna. Ak by tu však nesídlila táto známa pamiatka, okolie by bolo zaplavené obrovským močiarom.

Lincolnov pamätník, 2016

lincoln
aviewoncities.com

V týchto priestoroch dostalo slovo mnoho rečníkov so svojimi prejavmi, ale odohralo sa tu aj mnoho protestov a diskusií. Najznámejšou rečou bola práve reč Martina Luthera Kinga z roku 1963 „I Have a Dream“.

Veľká sfinga v Egypte, 1871

miesta5
wikimedia.org

Auguste Mariette, monarcha Pedro II. z Brazílie a ostatní v prednej časti sfingy v roku 1871.

Veľká sfinga v Egypte, 2016

sfinga
tedytravel.com

V priebehu storočí bola najstaršia známa monumentálna socha na svete poškodená (napr. jej chýba nos), no aj vyhrabaná spod piesku a stala sa symbolom Egypta. Sfingu doslova vyrezali z podložia francúzski prieskumníci. Najpopulárnejšia teória hovorí, že sfinga mala reprezentovať faraóna Rechefa, ktorý žil v rokoch 2558 až 2532 pred naším letopočtom.

Socha Krista Spasiteľa, 1924

miesta7
zhangschmidt

30 metrov vysoká socha so 7-metrovým podstavcom sa nachádza v brazílskom meste Rio de Janeiro a je vyrobená zo železobetónu a mastenca. Najväčšia náboženská socha na svete bola postavená výlučne z peňazí, ktoré boli darované katolíckej komunite v Brazílii. Stavba sa začala v roku 1922 a trvalo 6 rokov, kým ju dokončili.

Socha Krista Spasiteľa, 2016

rio
newsinslowportuguese.org

Socha bola dvakrát zasiahnutá bleskom a v roku 2007 sa zaradila do zoznamu 7 divov sveta.

Olympijské hry, 1896

olypics
rsvlts.com

Táto tradícia sa datuje už do roku 776 pred naším letopočtom, kedy sa olympijské hry konali na počesť bohyne Atény. Štadión Panathenaic v Aténach bol zrekonštruovaný a z ruiny sa stala pamiatka. Bol vyrobený výhradne z mramoru a je jedným z najstarších štadiónov na svete. V apríli roku 1896 sa tu odohrali prvé medzinárodné olympijské hry modernej doby, na ktorých sa zúčastnilo 14 krajín.

Olympijské hry, súčasnosť

miesta10
bbc.com

V roku 2020 sa budú konať olympijské hry v Japonsku. Takto by mal vyzerať elegantný dizajn štadiónu v Tokiu, kde sa ráta so športovcami až z 200 krajín.

Pokračovanie na ďalšej strane..

0
Komentovať (0)