Harry Houdini, vlastným menom Ehrich Weisz, prevzal svoje umelecké meno od iného kúzelníka. Bol veľkým obdivovateľom francúzskeho iluzionistu Jeana Eugena Roberta-Houdiniho a meno Houdini...

Harry Houdini, vlastným menom Ehrich Weisz, prevzal svoje umelecké meno od iného kúzelníka. Bol veľkým obdivovateľom francúzskeho iluzionistu Jeana Eugena Roberta-Houdiniho a meno Houdini prijal z úcty ku svojmu idolu. O jeho krstnom mene sa polemizuje, pretože mohlo byť tiež prevzaté od kúzelníka Harryho Kellera, alebo je to jednoducho Ehrichova prezývka z detstva – Ehrie, čiže Harry. Houdiniho život bol rovnako zaujímavý a často záhadný, podobne ako jeho javiskové vystúpenia.

Zbieral morbídne predmety

houdini5
stuffnobodycaresabout.com

Houdini bol počas svojho života fascinovaný smrťou a všetkým, čo s ňou súviselo. Zbieral rôzne predmety, ako napríklad prvé elektrické kreslo, kde bol popravený vrah, či písací stôl literárneho mága Edgara Allana Poea.

Unikol z mŕtveho morského stvorenia

houdini2
wikipedia.org

V roku 1911 sa na brehu Boston Harbor objavilo obrovské torzo tela neidentifikovateľného morského živočícha. Houdini bol vyzvaný, aby unikol z jeho vnútra. Nechal sa zviazať a spútať a bol „uväznený“ v kostre mŕtveho vypreparovaného živočícha. Trvalo mu až 15 minút, kým sa dostal von. Neskôr uviedol, že sa skoro zadusil výparmi, ktoré sa vo vnútri tela nachádzali.

Houdini bol posadnutý lietaním

houdini6
conandoylehoudini

Houdini sa naučil lietať v Nemecku iba šesť rokov potom, čo bratia Wrightovci dokázali, že je to možné. Kúpil si svoj vlastný dvojplošník a pri svojom prvom lete havaroval. Nakoniec sa stal jedným z prvých súkromných pilotov na svete. Tvrdil, že bol prvou osobou, ktorá preletela cez Austráliu. V skutočnosti však bol „až“ tretí v poradí.

Houdini si svoju manželku vzal po dvoch týždňoch známosti

houdini7
historyandwomen.com

Harry Houdini rozhodne nemal žiadne problémy so záväzkami. Keď sa stretol so svojou milovanou Wilhelminou Beatrice Rahner, alebo aj Bess, strávil s ňou len dva týždne, kým sa rozhodol, že si ju vezme. Bess sa stala jeho životnou partnerkou. Dostávala od manžela kopu zamilovaných listov, stala sa jeho asistentkou, pracovala v zákulisí, navrhovala kostýmy a celú javiskovú show.

Houdini a Bess spolu mali imaginárneho syna

So zdravotných dôvodov Bess a Houdini nikdy nemali deti. Houdini však chcel syna tak veľmi, že si jedného vymyslel a pomenoval ho po svojom otcovi. Mayer Samuel Houdini sa objavil z ničoho nič a korešpondencia medzi Bess a Houdinim odhalila, že ich „syn“ vynikal v rôznych predmetoch a nakoniec sa stal prezidentom Spojených štátov.

Pokračovanie na ďalšej strane..

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy