Lucia Mužlová / / Série
Momentálne je zdravé stravovanie životný štýl. Vrece sa roztrhlo s vegetariánmi, vegánmi, s raw stravovaním a všetci sa snažíme jesť zdravo a chutne. Oveľa...

Momentálne je zdravé stravovanie životný štýl. Vrece sa roztrhlo s vegetariánmi, vegánmi, s raw stravovaním a všetci sa snažíme jesť zdravo a chutne. Oveľa viac začíname sledovať obaly potravín, no nie vždy sa v nich vieme vyznať. Všetci však dobre vieme, že niektoré potraviny obsahujú zložky, ktoré by sme len tak do úst nedali. Pozrite sa na niektoré potraviny, ktoré v sebe majú podiel veľmi zvláštnych až nechutných zložiek. Zavriete pred tým oči a budete pokračovať v ich konzumácii alebo ich vylúčite zo svojho jedálnička?

Balený chlieb

potraviny1
thechive.com

Kačacie perie a ľudské vlasy produkujú látku, ktorá sa nazýva L-cysteín. Táto látka taktiež zaisťuje dlhšiu trvanlivosť a zabraňuje vzniku plesní, teda aspoň na istý čas. Možno by bol lepšou voľbou čerstvý chlieb, no nebudem tu mudrovať. Asi každý jeden z nás si už balený chlieb v obchode kúpil.

Cereálie

potraviny2
thechive.com

Niektoré cereálie v sebe obsahujú želatínu a živočíšne produkty, takže ak ste vegetarián, či vegán, vždy si dobre preštudujte obal a zloženie. Želatína sa nachádza vo všetkých cereáliách, ktoré sú plnené alebo ochutené, no ak nejete mäsové produkty, mali by ste byť pri čítaní obalov ešte pozornejší.

Konzervované hríby

potraviny3
thechive.com

V jednej plechovke hríbov sa môže nachádzať až 19 červíkov a 74 roztočov. Ak ste hubár a radi chodíte do lesa na čerstvé hríby, tak by ste mali vedieť, že ich možno od dnes v lese stretnete o trochu viac.

Pivo

potraviny4
thechive.com

Mnoho druhov pív je filtrovaných cez niečo, čo sa konzistenciou podobá želatíne. Jedná sa o látku, ktorá sa v angličtine nazýva „isinglass“ a je to substancia, ktorá sa získava z mechúrov rýb. Pravdepodobne si dobré pivko neodopriete, ale aspoň viete, čo tam môžete nájsť.

Cukríky

potraviny5
thechive.com

O rôznych látkach, ktoré sa nachádzajú v cukríkoch, sme vám už písali a podrobnosti nájdete tu. Prezradím vám však jednu indíciu. Chrobáky.

Konzervované paradajky

potraviny6
thechive.com

Výrobky v plechovkách, ktoré obsahujú paradajky väčšinou obsahujú aj bisfenol A. Táto látka chráni plechovku pred koróziou, no taktiež zvyšuje podiel estrogénu a to pri oboch pohlaviach. Je to teda trochu zvláštne.

Strúhaný syr

potraviny7
thechive.com

Aby sa zachovala dlhá trvanlivosť strúhaných syrov v obale, je do nich pridávaná celulóza a teda v podstate buničina. To však nevadí, veď nám to predsa nemôže ublížiť.

„Prirodzene ochutené“ potraviny

potraviny8
thechive.com

Prírodné arómy, ktoré často na etiketách vidíme, pochádzajú z análnych žliaz bobrov. Áno, znie to nechutne, no inak sa to napísať ani nedá. Jedná sa o voňavú vanilkovú vôňu, ktorá pochádza z látky kastroeum, čo je výťažok z análnych pachových žliaz zvieratiek, o ktorých sme si dodnes mysleli, že len stavajú priehrady z dreva.

Žuvačka

potraviny9
thechive.com

Na obale žuvačky môžete v zložení nájsť látku lanolín. Je to olejovitá zložka, ktorá sa získava z ovčej vlny. Aby ste si náhodou nemysleli, že „vyrobené na gumovej báze“ znamená niečo iné. Ak bude na obale napísané niečo podobné, môžete si byť istí, že sa tam lanolín vyskytuje.

Je to nákazlivé? Myslím, že nie

potraviny10
thechive.com

Poznáte cukríky Skittles? Odporúčam vám najmä tie červené, sú totiž najlepšie a zároveň aj najvýživnejšie. Veď predsa obsahujú červené farbivo karmín, ktoré je vyrobené z drvených chrobákov. Dobré bielkoviny predsa nemôžu byť nikdy zlé.

zdroj: interez.sk (Lucia M.), twentytwowords.comKomentovať (0)