Lucia Mužlová / / Svet
O moste, ktorý mizne pod hladinou oceánov už viete. Taktiež sme vám opísali most, ktorý sa mení na tunel alebo desivý most, ktorý vyzerá ako horská dráha. Dnes si ukážeme 10 najdlhších mostov.

Mosty prepájajú svet a ľudí a sú akýmsi symbolom jednoty. Bez ohľadu na to, aký malý alebo veľký most je, hlavným cieľom tejto konštrukcie je spojiť dva brehy, ľudí, mestá, a dokonca aj krajiny. Viete si predstaviť, že by ste po moste kráčali hodinu? Po niektorých dokonca denne prejde viac ako 20 000 áut. V nasledujúcom článku sa dočítate o tých najdlhších mostoch sveta.

Most Akashi-Kaikyo, Kóbe, Japonsko

most10
wikimedia.org

Toto je ten najdlhší vysunutý most na svete. Dĺžka tohto mostu je 3 911 metrov a prepája mestá Kóbe a Awadži, ktoré sa nachádzajú na ostrove Honšú. Denne týmto mostom prejde približne 23 000 áut a veže sú vysoké až 298,3 metrov od hladiny mora. Most bol navrhnutý tak, aby odolal aj silným zemetraseniam, vetru, a taktiež morským prúdom.

Krämerbrücke, Erfurt, Nemecko

most9
flickr.com

Tento most je dlhý cca 120 metrov a jedná sa o dlhý stredoveký kamenný most, ktorý bol postavený cez rieku Gera v roku 1325. Zaujímavosťou je, že po boku je lemovaný budovami, presnejšie ich je 32. V týchto domoch dodnes žijú obchodníci a remeselníci. Most sa podarilo dokončiť po sérii niekoľkých požiarov, ktoré predchádzajúce pokusy zmarili. Počas 2. svetovej vojny bol most bombardovaný a dva z domov museli byť kompletne zrekonštruované. Od 70. do 90. rokov minulého storočia prebiehali opravy a most bol kompletne zrekonštruovaný.

Lake Pontchartrain Causeway, Louisiana

most8
old-new-orleans.com

Toto je najdlhší most, ktorý vedie ponad vodu s celkovou dĺžkou 38 442 metrov. Most podopiera až 9 500 betónových pilierov. Most spája mestá Mandeville a predmestie New Orleans, pričom vedie cez jazero Pontchartrain. Po hurikáne Katrina, ktorý udrel v tejto oblasti, nebol most vôbec poškodený.

Most Taman Negara, Kuala Lumpur, Malajzia

most7
blogspot.com

Jedná sa o najdlhší baldachýnový most na svete. Baldachýn je prírodná strecha, ktorá je tvorená korunami stromov.  Tento most sa nachádza hlboko v malajzijskej džungli a poskytuje návštevníkom krásny výhľad a adrenalínový zážitok. Je obklopený stromami, pričom niektoré z nich majú aj viac ako 100 rokov. Most je dlhý 530 metrov a nachádza sa až 40 metrov nad zemou.

Evergreen Point Bridge, Seattle

most6
wikimedia.org

Jedná sa o najdlhší „plávajúci“ most na svete, ktorý je dlhý 2 350 metrov. Oficiálne je známy aj ako most Alberta D. Roselliniho, čo bol muž, ktorý dohliadal na jeho výstavbu v jeho začiatkoch, a teda okolo roku 1960. Most vedie ponad jazero Washington a spája Seattle s jeho východným predmestím.

Kamenný most Pont de la Libération, Villeneuve-sur-Lot, Francúzsko

most5
static.panoramio.com

Tento most sa pýši najdlhším oblúkom, ktorý má rozpätie až 98 metrov. Most je starý viac ako 100 rokov a vedie cez rieku Lot v juhozápadnom Frane. Most Pont de la Libération je vyrobený z tehál a betónu.

Most Hartland, New Brunswick, Kanada

most4
staticflickr.com

Jedná sa o najdlhší krytý most na svete. Je dlhý až 391 metrov a má už viac ako 100 rokov. Tento most sa stal najdlhším krytým mostom až po tom, čo v roku 1920 časť mostu zničili kusy ľadu, ktoré plávali v rieke. Most musel byť rekonštruovaný a taktiež bola vymenená aj strecha.

Danyang-Kunshan Grand Bridge, Čína

most3
xcitefun.net

Jedná sa o najdlhší železničný most s celkovou dĺžkou 165 kilometrov. Most, a teda vysokorýchlostná železnica, spája Šanghaj a  Nanjing. Most, alebo aj vyvýšený viadukt, bol pri otvorení v roku 2011 zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako najdlhší železničný most na svete.

Beaufort Sea Road, Aljaška

most2
wikimedia.org

Toto je najdlhší ľadový most a zároveň sa jedná o jeden z najnebezpečnejších mostov sveta. Je dlhý 109 kilometrov a rozprestiera sa cez Beaufortovo more až po najsevernejšie ropné polia na Aljaške.

The Fairy Bridge, Guangxi, Čína

most10
topchinatravel.com

Toto je najdlhší prírodný most na svete, pričom celková dĺžka je 122 metrov. Most nebol vytvorený ľudskou rukou, pretože krásny oblúk vznikol vďaka erózii.

 interez.sk (Lucia M.), trendingpost.net


Komentovať (0)