10 najdlhších a najúchvatnejších mostov na svete, po ktorých vám padne sánka

Advertisements

O moste, ktorý mizne pod hladinou oceánov už viete. Taktiež sme vám opísali most, ktorý sa mení na tunel alebo desivý most, ktorý vyzerá ako horská dráha. Dnes si ukážeme 10 najdlhších mostov.

Mosty prepájajú svet a ľudí a sú akýmsi symbolom jednoty. Bez ohľadu na to, aký malý alebo veľký most je, hlavným cieľom tejto konštrukcie je spojiť dva brehy, ľudí, mestá, a dokonca aj krajiny. Viete si predstaviť, že by ste po moste kráčali hodinu? Po niektorých dokonca denne prejde viac ako 20 000 áut. V nasledujúcom článku sa dočítate o tých najdlhších mostoch sveta.

Most Akashi-Kaikyo, Kóbe, Japonsko

most10
wikimedia.org

Toto je ten najdlhší vysunutý most na svete. Dĺžka tohto mostu je 3 911 metrov a prepája mestá Kóbe a Awadži, ktoré sa nachádzajú na ostrove Honšú. Denne týmto mostom prejde približne 23 000 áut a veže sú vysoké až 298,3 metrov od hladiny mora. Most bol navrhnutý tak, aby odolal aj silným zemetraseniam, vetru, a taktiež morským prúdom.

Krämerbrücke, Erfurt, Nemecko

most9
flickr.com

Tento most je dlhý cca 120 metrov a jedná sa o dlhý stredoveký kamenný most, ktorý bol postavený cez rieku Gera v roku 1325. Zaujímavosťou je, že po boku je lemovaný budovami, presnejšie ich je 32. V týchto domoch dodnes žijú obchodníci a remeselníci. Most sa podarilo dokončiť po sérii niekoľkých požiarov, ktoré predchádzajúce pokusy zmarili. Počas 2. svetovej vojny bol most bombardovaný a dva z domov museli byť kompletne zrekonštruované. Od 70. do 90. rokov minulého storočia prebiehali opravy a most bol kompletne zrekonštruovaný.

Lake Pontchartrain Causeway, Louisiana

most8
old-new-orleans.com

Toto je najdlhší most, ktorý vedie ponad vodu s celkovou dĺžkou 38 442 metrov. Most podopiera až 9 500 betónových pilierov. Most spája mestá Mandeville a predmestie New Orleans, pričom vedie cez jazero Pontchartrain. Po hurikáne Katrina, ktorý udrel v tejto oblasti, nebol most vôbec poškodený.

Most Taman Negara, Kuala Lumpur, Malajzia

most7
blogspot.com

Jedná sa o najdlhší baldachýnový most na svete. Baldachýn je prírodná strecha, ktorá je tvorená korunami stromov.  Tento most sa nachádza hlboko v malajzijskej džungli a poskytuje návštevníkom krásny výhľad a adrenalínový zážitok. Je obklopený stromami, pričom niektoré z nich majú aj viac ako 100 rokov. Most je dlhý 530 metrov a nachádza sa až 40 metrov nad zemou.

Evergreen Point Bridge, Seattle

most6
wikimedia.org

Jedná sa o najdlhší „plávajúci“ most na svete, ktorý je dlhý 2 350 metrov. Oficiálne je známy aj ako most Alberta D. Roselliniho, čo bol muž, ktorý dohliadal na jeho výstavbu v jeho začiatkoch, a teda okolo roku 1960. Most vedie ponad jazero Washington a spája Seattle s jeho východným predmestím.

Pokračovanie na ďalšej strane..Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements