uq.edu.au

Romana Dorotovičová / / Série
Aj vy chcete patriť k tým, ktorí budú s medzinárodnými kamarátmi po čase spomínať na zážitky z Erasmu? Prinášame vám niekoľko tipov na to, ktoré krajiny vám ponúkajú štúdium (takmer) zadarmo.

Ako iste viete, v dnešnej dobe je možné takmer všetko. Ani vycestovať do zahraničia so sebou nenesie zbytočné komplikácie, práve naopak. Cestovať do zahraničia nikdy nebolo jednoduchším, a potvrdzujú to aj rôzne zahraničné študijné programy, ktoré umožňujú mladým vycestovať za minimálne náklady. Okrem týchto medzinárodných programov, či dohôd existujú ale aj európske univerzty, ktoré ponúkajú svojim potenciálnym návštevníkom štúdium, ktoré si môžu finančne dovoliť aj počas dlhšej doby ako je jeden semester. Pozrite sa s nami na to, koľko vás bude stáť štúdium v Nemecku, Nórsku, Fínsku, či v iných krajinách.

Nemecko

Študenti pochádzajúci z krajín Európskej únie majú v Nemecku šťastie. Vo väčšine prípadov si nemusia platiť žiadne študijné poplatky, čo ale neplatí pre uchádzačov z krajín, ktoré pod úniu nespadajú. Títo si musia v priemere za semester zaplatiť približne 1500€, čo nie je malý peniaz. Medzi najprestížnejšie univerzity Nemecka patria Technická univerzita v Mníchove, Univerzita Ludwiga Maximillianta, či Univerzita Ruprechta Karla v Heidelbergu. Mnohé zo škôl ponúkajú štúdium v anglickom jazyku.

kingsmac.co.uk
kingsmac.co.uk

Francúzsko

Na rozdiel od Nemecka, vo Francúzsku je ponuka kurzov v anglickom jazyku limitovaná. Ak ste doteraz nemali do činenia s Francúzom, vedzte, že sú na svoj jazyk hrdí a ocenia každý váš pokus o naučenie sa aspoň niektorých základných fráz. Ďalší rozdiel medzi Nemeckom a Francúzskom je v tom, že vo Francúzsku si za štúdium nejaké náklady zaplatiť musíte. Medzi vychytené školy patria Polytechnická škola, alebo aj Univerzita Pierra a Marie Curieovcov.

goputney.com
goputney.com

Škandinávske krajiny

Študovať v Nórsku, Fínsku, Dánsku, či Švédsku je, žiaľ, finančne náročné. Nemyslíme tým štúdium ako také, vo väčšine z týchto krajín totiž môžete navštevovať univerzitu úplne zadarmo, prípadne rovnako ako v Nemecku budete musieť uhradiť 1500€ za semester, ale náklady na náklady na život si šetrite už teraz. Určite viete, že okrem Fínska každá z týchto krajín disponuje svojou vlastnou silnou menou, a okrem toho, životná úroveň je tu na veľmi vysokej úrovni. Po lopate povedané – ľudia veľa zarobia, tak môžu aj veľa minúť. Zahraniční študenti si najčastejšie vyberajú Helsinskú univerzitu, Univerzitu v Osle, prípadne Univerzitu v Kodani, či Univerzitu Lund.

uq.edu.au
uq.edu.au

Rakúsko

Ak pochádzate z krajín EÚ, v Rakúsku za štúdium vysoké poplatky uhradiť nemusíte. Vo väčšine prípadov je štúdium pre občanov EÚ zadarmo, prípadne za poplatok od 300-400€ za semester. To však neplatí pre medzinárodných študentov, nepochádzajúcich z krajín Európskej únie, pretože títo si musia za štúdium uhradiť približne 730€. Študenti si najčastejšie vyberajú na štúdium hlavné mesto – Viedeň, ale aj mesto Innsbruck.

Belgicko

Ak sme o väčšine zo spomínaných krajín hovorili ako o cenovo dostupných verziách vyššieho vzdelania, v Belgicku už sú poplatky ,,o čosi“ vyššie. Tu totiž nezáleží, či ste z EÚ, alebo nie. Pokiaľ študenti pochádzajúci z únie zaplatia za semester približne tisíc eur, študenti z ostatných krajín (alebo ich rodičia) sa už musia poriadne ťapnúť po vrecku. Vzdelanie pre týchto vzdelaniachtivých ľudí stojí vyše 4000€. Samozrejme, všetko závisí od miesta vášho pobytu. Záujem v zahraničných študentoch vyvolávajú najmä Univerzity v Gente, či Louvain.

Česká republika

Praha a Brno sú Mekkou študentov, a to sa týka aj tých slovenských.  Nielen vďaka príbuznosti jazykov, ale aj vďaka prostrediu, nízkym nákladom na život a, samozrejme, vďaka cenovo dostupnému štúdiu. Pre anglicky hovoriacich študentov však štúdium vyžaduje aj finančné prostriedky.

csw.fsu.edu
csw.fsu.edu

Grécko

Aj Grécko, rodisko mnohých slávnych filozofov, matematikov a iných vzdelaných antických osobností patrí medzi európske obľúbené študentské krajiny. Poskytuje výučbu v anglickom jazyku a okrem toho, náklady na študentský párty život tiež nie sú až tak vysoké. Obľúbenými mestami a miestami sú najmä Atény a Kréta.

Taliansko

Rím, Bologna, či Miláno – to sú talianske mestá, ktoré vyhľadávajú študenti v tejto krajine najčastejšie. Okrem skvelého jedla čaká na návštevníkov krásna krajina, bohatá na historické objekty. V kolíske renesancie nájdete až  51 objektov, spadajúcich do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Štúdium v tejto krajine však úplne zadarmo nie je. Poplatky závisia aj od toho, či sa rozhodnete navštevovať verejnú alebo súkromnú univerzitu.

Španielsko

Krajina Pyrenejského polostrova patrí k špičke obľúbených študentských krajín. Pokým domáci študenti a záujemcovia z Európskej únie za štúdium neplatia, ostatní uchádzači si musia za vzdelanie zaplatiť od približne 700-1400€ (opäť pozor na súkromné školy, kde sa cena za štúdium môže vyšplhať až na 18 000€). Madrid a Barcelona patria síce medzi top mestá v rebríčku študentov, rovnako však patria aj do top 50 najdrahších krajín pre život.

uarts.edu
uarts.edu

Neeuróspke krajiny

Ak by sa vaše túlavé topánky rozhodli navštíviť aj iný kontinent, odporúčame napríklad Argentínu, kde sa ročný poplatok za štúdium vyšplhá na približne 700€. Na opačnom konci sveta, v Indii sa ročný poplatok za štúdium pohybuje v relácii medzi cca 3000-4500€. A čo tak Taiwan? Tu si budete musieť pripraviť o približne polovicu menej finančných prostriedkov ako v Indii.

interez.sk, (Romana Dorotovičová). independent.co.uk
0
Komentovať (0)