foto: YouTube

Ľuboš Belko / / Film
Kto si rád občas zaspomína?

Samozrejme úplne každý. Aj keď sa vraví, že žiť v minulosti nie je zdravé a mali by sme upriamiť na budúcnosť (keďže prítomnosť nie je možné definovať), z času na čas je fajn vrátiť sa do detských či tínedžerských čias a vyloviť v pamäti dávno zabudnuté klenoty. Či už je to leto v hlavnom meste, prvá cigareta alebo príprava na maturitu, každý má niečo k čomu sa rád vracia.

Filmy o tínedžeroch sú žiaľ takmer spravidla žalostnou záležitosťou. Našťastie však existujú aj svetlé prípady, ktoré sme pokryli na tomto zozname. Tieto filmy netrpia štandardným syndrómom prehnaného pátosu. Sú krásne vo svojej jednoduchosti a často vyobrazujú presne to, čo trápi hlavu tínedžera. Medzi niektoré tieto tituly patria aj novšie filmy, no ich zhliadnutím v akomkoľvek veku určite nič nepokazíte.

Cez noc tridsiatničkou

ČSFD: 55%
IMDB: 6,1/10

Jenna Rinková  oslavuje v roku 1987 trináste narodeniny. Narodeninová oslava sa takmer premení v katastrofu a ona si želá, aby čo najrýchlejšie dospela a mohla žiť podľa svojich predstáv. V skrini, kam sa zavrela pri hre, v ktorej ju spolužiačky strápnili, sa na ňu vysype čarovný prášok, čo jej daroval jediný kamarát Matt Flamhaff. Na druhý deň Jenna zistí, že sa píše rok 2004, má tridsať rokov, skvelú prácu a nádherný byt. Ale kde je Matt?

Prci, prci, prcičky

ČSFD: 70%
IMDB: 7/10

Prcičky sa stali v roku 1999 jednou z najobľúbenejších tínedžerských komédii. Pôvodná séria je rozdelená na štyri diely. Dôležitou postavou týchto filmov je Steve Stifler. Prostredníctvom jeho príbuzných je vysvetlená nadväznosť filmov. Prvé tri diely sa točia okolo Jima Levensteina ktorý v prvom filme príde o panictvo, v druhom sa snaží si nezáväzne užívať a v treťom sa rozhodne oženiť so svojou vyvolenou.

Pomáda

ČSFD: 82%
IMDB: 7,2/10

Film, ktorý poslal Travoltu na svetlo reflektorov. Hneď po Horúčke sobotňajšej noci, kde sa mladý John Travolta preslávil, prišla Pomáda. Tá sa stala unikátom vo svojom žánri vďaka veľmi sympatickým postavám, dobovému zasadeniu a skvelej hudbe. Je to jeden z tých filmov, po ktorom zostanete nabudení a zatúžite okamžite sa vrátiť na strednú školu.

Dazed and Confused

ČSFD: 69%
IMDB: 7,8/10

Dazed and Confused, ktorý sa slovenského prekladu nedočkal, by sme mohli preložiť ako Omámení a zmätení. Ide o film, ktorý v podstate ani nemá príbeh. No vďaka svojmu spádu udalostí a skvelým postavám ho vlastne ani nepotrebuje. V tínedžerskom veku sa tu objavili hviezdy ako  Matthew McConaughey či Ben Affleck.

Voľný deň Ferrisa Buellera

ČSFD: 70%
IMDB: 7,8/10

Sympatický Ferris neptrí zrovna k najsnaživejším žiakom a so svojim neurotickým priateľom Cameronom často chodí poza školu. Obaja radšej trávia dni s kamarátkou Sloane alebo chodia na výlety v starom Ferrari. Jeho časté školské absencie začínajú byť despotickému riaditeľovu školy podozrivé, no na vyhováranie a úniky je Ferris majster.

Čaro prítomného okamihu

ČSFD: 67%
IMDB: 7,1/10

Romantický príbeh nevinného dievčaťa, ktoré sa zamiluje do bad boya nie je ničím novým. Záleží však na podaní a tento film to zvláda dokonale. Ukazuje dospievanie v pravom slova zmysle a je akousi ódou na čaro prítomného okamihu.

Juno

ČSFD: 79%
IMDB: 7,5/10

Školáčka Juno si raz nedala pozor a z “ničoho nič“ je konfrontovaná s neplánovaným rodičovstvom, očakáva dieťa so svojim spolužiakom Pauliem. Nechá si dieťa, alebo ho odovzdá adoptívnym rodičom? Je jej súčasný priateľ schopný sa postarať o ňu a dieťa? Je to človek, ktorého bude schopná milovať celý svoj život?

The Breakfast Club

ČSFD: 79%
IMDB: 7,9/10

Breakfast Club je príbeh piatich študentov, ktorí zostanú spolu po škole, no každý z nich pochádza z iného prostredia a v školu majú celkom rozdielne sociálne postavenie. Po čase však zahodia predsudky za hlavu a začnú sa bližšie spoznávať.

Na vine sú hviezdy

ČSFD: 77%
IMDB: 7,8/10

Hazel a Gus sú dvaja výnimoční teenageri, ktorých spája čierny humor, pohŕdanie konvenciami a predovšetkým láska. Ich vzťah je o to neobvyklejší, že sa zoznámili a zamilovali na stretnutí podpornej skupiny pacientov s rakovinou. Film Na vine sú hviezdy je adaptáciou svetového bestselleru Johna Greena, ktorý hovorí o tom, aké je zábavné, vzrušujúce a tragické byť zamilovaný.

Prízračný svet

ČSFD: 80%
IMDB: 7,4/10

Enid a Rebecca práve dokončili strednú školu a lomcuje nimi puberta. Miesto vo fast-foodovej americkej spoločnosti si hľadajú bombardovaním okolia uštipačnými hláškami. Skúška dospelosti je za dverami – obe majú čo robiť, aby si obhájili svoje identity, splynuli so „systémom“ a pri všetkých osobných zmenách zostali stále priateľkami.

Pozri aj: Drsní antihrdinovia a poriadna dávka akcie. Toto je 10 najlepších filmov o najväčších podvodníkoch, zlodejoch a lúpežiach

csfd.cz
0
Komentovať (0)