A24

Filmy ako Hľadá sa Dory, Captain America: Civil War a Zootopia pochádzajúce z dielne Disney pritiahli tento rok široké publikum a dokopy zarobili viac ako 1 miliardu dolárov. Tieto filmy boli vychválené nie len publikom, ale aj filmovými kritikmi. Prinášame vám zoznam aj iných filmov z roku 2016, ktoré sa určite oplatí vidieť.

Niekedy film získa popularitu preto, že sa jedná o bizarné spracovanie nejakej možno kontroverznej témy a do kín prichádzajú masy, inokedy ide len o dobré marketingové spracovanie, ktoré nakoniec predčí očakávania. Či tak alebo onak, našu pozornosť upútali niektoré filmy z roku 2016, ktoré ste možno ešte nevideli. Nasledujúce filmy síce zarobili menej ako 50 miliónov dolárov na domácom trhu, no určite si zaslúžia vašu pozornosť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Swiss Army Man

2016filmy1
A24

Film mal premiéru na filmovom festivale Sundance a hlavnú úlohu v ňom hrajú Paul Dano a Daniel Radcliffe. Reakcie na tento film boli zmiešané, a to najmä preto, že vás filmom sprevádza „prdiaca mŕtvola“, no tí, čo majú zmysel pre humor, určite výkony hercov ocenia. Swiss Army Man ponúka trochu odlišný zážitok zo sledovania a pozýva divákov hľadať trochu hlbší podtext filmu. Pre filmárov Dana Kwana a Daniela Scheinerta je to rozhodne ambiciózny debut, v ktorom sa Harry Potter premení na mŕtvolu, ktorá má evidentne problémy s „vetrami“.

Don’t Think Twice

2016filmy2
The Film Arcade

Tento film je chválený za veselý scenár a uštipačný humor. Film si získal všeobecnú chválu od kritikov, a to najmä pre vyváženie akejsi jemnosti a dynamickosti a výkony samotných hercov robia z filmu „veľkú vec“. Pre režiséra Mikea Birbiglia je to už druhá komédia, a ak zožne také úspechy ako komédia Sleepwalk with Me z roku 2002, tak určite nebude trvať dlho, kým sa režisér opäť postaví za kameru.

Hail, Caesar

2016filmy3
Universal Pictures

Joel a Ethan Coen sú považovaní za najlepších režisérov súčasnosti. V hlavných úlohách môžete vidieť Georgea Clooneyho, Josha Brolina, Scarlett Johansson, aj Channinga Tatuma. Síce film zatiaľ zarobil len niečo cez 30 miliónov dolárov na domácom trhu, no Hail, Caesar sa určite stal skromným hitom počas jeho premiéry v kinách.

The Fits

2016filmy4
La Biennale di Venezia

Tento film mal premiéru na filmovom festivale v Benátkach a čoskoro pozbieral pozornosť, a to najmä pre svoje centrálne tajomstvo, pocit napätia, ktoré vytvára a spôsob, akým príbeh zachytáva myslenie mladého človeka. Herečka, ktorá stvárnila hlavnú rolu, tiež získala na festivale uznanie. Film zachytáva príbeh 11-ročnej Toni, ktorá chodí boxovať so svojím bratom, no túži sa stať členkou zomknutého kolektívu, ktorý vo vedľajšej telocvični tancuje moderný tanec.

The Lobster

2016filmy5
Film4 Productions

Režisér Yorgos Lanthimos natočil túto absurdnú temnú komédiu/drámu, ktorá vás strhne svojím bizarným rozprávaním ešte bizarnejšieho príbehu. Hlavnú úlohu stvárnil Colin Farrell, ktorého žena opustila pre niekoho iného. David, hlavná postava, však žije vo svete, kde sa každý človek bez partnera transformuje do zvieraťa podľa vlastného výberu. Príbeh, ktorý spája satirický pohľad na vzťahy a vnímanie spoločenského „single“ života s horkosladkým príbehom o osamelosti a túžbe niekam patriť.

A Bigger Splash

2016filmy6
Fox Searchlight

Jeden z najviac chválených filmov tohto roku spôsobil v kinách veľkú „víchricu“. Život Marianne, starnúcej rockovej hviezdy, ktorá dovolenkuje na talianskom ostrove so svojím priateľom, sa skomplikuje s príchodom starého priateľa a jeho dcéry. Zdanlivo jednoduchá erotická psychologická dráma, ktorá má však špičkové obsadenie, vás určite pohltí a dopraje vám príjemný kultúrny zážitok.

The Witch

2016filmy7
A24

Spisovateľ a režisér Robert Eggers vytvoril jeden z tohtoročných najdiskutovanejších hororov a spracoval ho na motívy ľudovej rozprávky, kde puritánska rodina rýchlo upadá do paranoje v dôsledku zmiznutia svojho dieťaťa. Hlavnú úlohu si zahrala Anya Taylor – Joy (Morgan), dospievajúca dcéra, ktorá nesie hlavný nápor strachu a viny celej rodiny. Film Čarodejnica sa ponára hlboko do náboženskej témy a pri dnešnej puritánskej spoločnosti sa jedná o horor, ktorý obsahuje plno znepokojivých zvratov.

The Nice Guys

2016filmy8
Warner Bros.

Legendárny scenárista Shane Black najprv získal pozitívne ohlasy už v roku 1987, keď vyšiel film Smrtonosná zbraň, ktorý asi všetci dobre poznáme. Čo sa financií týka, jeho Iron Man 3 je zatiaľ zrejme najúspešnejším filmom, no ani The Nice Guys zrejme nebude výnimkou. Tento film má určite viac spoločného s jeho debutom z roku 2005 Kiss Kiss Bang Bang, ako s príbehom od Marvela. Vo filme sa objavia mená ako Ryan Gosling a Russell Crowe, ktorý hrá úlohu súkromného detektíva a vymáhača. Ocitnite sa v 70. rokoch v Los Angeles a pozrite si trhák s dvomi veľkými menami.

Kubo and the Two Strings

2016filmy9
Focus Features

Zo všetkých filmov v našom zozname je Kubo and the Two Strings asi najznámejším počinom tohto roku. Na domácom trhu zarobil 47 miliónov dolárov a získal si mnohých kritikov a aj fanúšikov. Jednooký Kubo sa snaží zhromaždiť staroveké artefakty, pričom mu pomáha opica a chrobák. Táto temná rozprávka je asi najlepší animovaný film tohto roku a hovorí sa, že by mohla získať Oscara. Pokojne si to choďte overiť do kina aj vy a zažite peknú animovanú zábavu.

Sing Street

2016filmy10
The Weinstein Company

John Carney už skôr skúmal vzťah medzi osobnou cestou jedinca a jeho alebo jej hudobných ambícií. Film Sing Street sa nesie v rovnakom duchu. Dej sa odohráva v 80. rokoch, keď Conor založí svoju prvú skupinu a so svojimi priateľmi skladá hudbu. Zamiluje sa do miestneho dievčaťa menom Raphina, no veľmi rýchlo sa ocitne na ceste sebapoznávania, ktorá expanduje ďaleko za túžby svojho srdca. Sing Street je príbeh o hudbe, kultúre a láske a jedná sa o čistý a sympatický film v tom najlepšom zmysle slova.

Pozri aj: V niektorých krajinách sú zakázané. 10 najkontroverznejších filmov, ktoré zobrazujú to najbeštiálnejšie, čo sa v ľuďoch dá nájsť

interez.sk (Lucia M.), businessinsider.com

Najnovšie články