Foto: 20th Century Fox

Sú filmy, ktoré sa dajú pochopiť, aj keď počas hlavnej zápletky zaspíte. Tento zoznam však obsahuje kúsky, ktorých myšlienka je ukrytá veľmi sofistikovane.

Niekedy vo vás film jednoducho zanechá silný dojem a ani neviete povedať prečo. Nuž tak tomu sa hovorí umenie rozprávania. Mnohé z podobných filmov budujú na filozofických základoch, ktoré silne vplývajú na vaše podvedomie. Pokiaľ ste niektoré z týchto filmárskych skvostov videli, určite im dajte šancu ešte raz. Pretože opakované zhliadnutie môže v tomto prípade vytvoriť celkom iný dojem. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mad Max: Fury Road

V pozadí akčných filmov dokáže málokto vidieť hlbší zmysel. Pokiaľ však hľadíte na priebeh tohto filmu z psychologického hľadiska, všetky postavy sú odrazom našich zložených osobností. Útek zobrazuje strach, zelená zem naše sny a cesty naráža na zmenu osobnosti. A to je dôvod prečo sa po zhliadnutí tohto filmu nemôžete cítiť oslobodzujúco a odosobnene.

Schindler’s List

Malé dievčatko v červených šatách je odrazom hlavnej myšlienky tohto filmu. Steven Spielberg udal k filmu svoj vlastný komentár: „Ľudia v USA, Sovietskom zväze a Anglicku vedeli o holokauste. Ale nikto nekonal. Nikto nevykonal jediný krok k tomu, aby zastavili túto genocídu. Bola to obrovská katastrofa, ktorú každý videl, no nikto nič nespravil.“

Interstellar

Pozorný divák si môže všimnúť, že vo filme dominujú dve veľmi podstatné farby. Bledo-modrá ako symbol nekonečnosti a oblohy a piesková farba, ktorá slúži ako symbol Zeme a času. Postavy menia svoj vzhľad na základe interpretácie týchto dvoch symbolov. Film je v podstate vybudovaný na mytologickej štruktúre: sen o raji, obyčajní ľudia potýkajúci sa s chaosom a konečná spása. Aj napriek tomu, že hovoríme o epickej mytológii, sú postavy celkom obyčajní ľudia a práve preto v nás film zanecháva tak silnú emóciu.

Shutter Island

Od začiatku filmu nás režisér utvrdzuje v tom, že hlavná postava je psychiatrickým pacientom. Ide o drobnosti ako nemotornosť slečny Kearnsovej či nedostatok serióznosti zdravotnej sestry pri kladení otázok. Na konci filmu si hlavná postava uvedomuje skutočnosti, no nedokáže ich stráviť a preto sa rozhodne pre lobotómiu.

Mr. Nobody

„Všetko na svete by mohlo byť rozličné, ale malo by to rovnaký význam,“ hovorí hlavná postava, ktorú stvárnil Jared Leto. Nemo, hlavná postava, si uvedomuje, že podstata čohokoľvek je permanentná, pretože samotná vec sa nikdy nemení. Nemo je nezvyčajná osobnosť a sústredí sa na bod nenávratnosti a dokáže vidieť všetky možné alternatívy, ktoré by sa udiali v prípade iného rozhodnutia. Spoznáva, že všetky verzie jeho života s matkou by boli založené na emóciách, zatiaľ čo život s otcom by mu priniesol len racionálny pohľad. Preto si volí tretiu možnosť. Možnosť jednotlivca, ktorá je symbolom pre fakt, že dospelosť dosiahne každý sám, bez akýchkoľvek vplyvov.

Black Swan

Veľa ľudí si myslí, že Čierna Labuť je film o schizofrénii, o žiariacej Nine a jej druhej osobnosti, Lily. Čo v hebrejčine značí noc alebo temnotu. V skutočnosti je to film o umení ako fenoméne. Každé umenie má dve strany, kreatívnu a deštruktívnu. Pravá dokonalosť sa zrodí, keď sú obe tieto strany spojené. Celý film je vlastne metafora.

The Neon Demon

Bez siahodlhej analýzy tohto filmu je nemožné ho pochopiť. Neon Demon je temná stránka čohokoľvek, po čom túžime. Hlavná postava je metafora pre extrémnu krásu, taktiež sa tu často vyskytuje symbol trojuholníka, čo značí svätú trojicu. Tieto drobnosti naznačujú, že film rozpráva o svete módy ako o novom náboženstve, zatiaľ čo pódium je moderná forma bohoslužby.

The Walking Dead

To, že seriál o vraždiacich zombie sa udržal na obrazovkách tak dlho a stále sa teší obrovskej popularite, môže byť pre niekoho naozaj záhadou. Dôvodom je, že toto univerzum nezachytáva len svet chodiacich mŕtvych, ale zároveň aj rôzne formy vlády naprieč históriou ľudstva. Od otrokov až k demokracii. S každou novou sériou sú diváci schopní vytvoriť si názor na rôzne druhy spoločnosti, v ktorých môže ľudstvo stále stagnovať.

Split

Posledných 20 sekúnd tohto filmu odkazuje na iný film, Vyvolený, v hlavnej úlohe s Brucom Willisom. Táto scéna naznačuje, že film je príbehom vzniku niečoho v dôsledku, ktorý sa prejavil neskôr. Príbeh vzniku sa využíva najmä v prípadoch komiksových hrdinov a väčšinou rozpráva príbeh toho, ako postava prišla k svojim schopnostiam. Film teda naznačuje, že hlavná postava filmu Rozpoltený nie je len jednotlivec s duševným ochorením, ale superhrdina, ktorého príbeh je vyobrazený vo filme Vyvolený.

Fight Club

Príbeh Fight Clubu aj jeho význam je všeobecne známy, avšak jedna z teórií tvrdí, že Marla je tiež postavou, ktorú si vytvoril Rozprávač. Treba si všimnúť skutočnosť, že Tyler a Marla sú veľmi podobní, nosia rovnaké oblečenie a prstene, udržiavajú si aj rovnaké účesy. Marla síce viac podobá v mnohých smeroch na Rozprávača, majú aj rovnaké problémy, obaja žijú v hoteloch, prezliekajú sa v rovnaký čas a zúčastňujú sa rovnakých kurzov sebapomoci. Marla je zrejme ženským princípom Rozprávačovej osobnosti, zatiaľ čo Tyler je odrazom jeho mužskej stránky, s ktorou bojuje.

Pozri aj : 10 skvelých filmov, ktoré si ale musíte pozrieť viackrát, aby ste úplne pochopili ich myšlienku

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články