lifehacker.com

Lucia Mužlová / / LifeHacking
Keď je von naozaj veľmi horúco, niet lepšieho pocitu, ako keď sa schladíte pri klimatizácii niekde v reštaurácii, nákupnom centre, alebo v aute. Ak...

Keď je von naozaj veľmi horúco, niet lepšieho pocitu, ako keď sa schladíte pri klimatizácii niekde v reštaurácii, nákupnom centre, alebo v aute. Ak však nemáte klimatizáciu, nechcete ju používať zo zdravotných dôvodov, alebo jednoducho šetríte peniaze za spotrebovanú energiu, máme pre vás nejaké tipy. Existuje mnoho spôsobov, ako sa ochladiť aj keď teplota stále stúpa. 

Pite veľa vody

akosaschladit2
watchfit.com

Zrejme nikto z nás nemá rád, keď nám je teplo a sme spotení. Prvý krokom k zmierneniu týchto nepríjemných situácií je to, že budete piť dostatok vody, čím udržíte teplotu svojho tela nižšie. Naplňte svoje telo chladnejšími tekutinami a potravinami. Je to v skutočnosti oveľa účinnejšie ako schladenie miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Koľko vody by ste teda mali vypiť? V lete je to určite viac, no to, že by ste mali vypiť 4 litre čistej vody za deň, je len mýtus. Pite viac, no toľko, koľko potrebujete.

Miešajte si mrazené pochúťky

akosaschladit3
nytimes.com

Voda nie je jediná chladná vec, ktorá by mala putovať do vášho žalúdka. Rozdrvte ľad a urobte si rôzne príchute ľadovej drene. Je skutočne preukázané, že ak si ochladíte telo tesne pred tým ako idete von alebo pred nejakým výkonom, je to pre vás pocitovo znesiteľnejšie na dlhšiu dobu. Existuje mnoho receptov na zdravé formy ľadovej drene, ktoré pozostávajú napríklad z proteínu. Nemýľte si to však s jedením zmrzliny, to by neprospelo ani vašej postave a efekt ochladenia by nebol až taký dobrý.

Vytvorte si pevnosť z ventilátorov

akosaschladit4
flickr.com

Ventilátor neochladzuje vzduch, len ho udržuje v neustálom pohybe. My tento vzduch pociťujeme ako studený a ochladzuje našu pokožku, zabraňuje poteniu a celkovo sa cítime lepšie. Miestnosť je tiež o trochu chladnejšia, ako keby tam vzduch len stál. Ventilátory by ste mali postaviť k oknám alebo do chodby, čím vytvoríte jemný vánok, ktorý bude vytláčať horúci vzduch smerom nahor. Je to ako pri notebooku, ktorý potrebuje chladiacu dosku, pričom ho ventilátor ochladzuje rovnomerne. Teda v tom lepšom prípade.

Vyrobte si vlastnú klimatizáciu

Ak nemáte klimatizáciu priamo v byte alebo dome, môžete si vyrobiť vlastnú. Dôležité však je aby ste vedeli, ktoré návody z internetu stoja za to, a teda, ktoré naozaj fungujú. Nie všetky sú totiž účinné, preto nemajte príliš veľké očakávania. Tu je jeden typ, ktorý naozaj funguje. Nevychladí celú izbu za pár minút, no je to oveľa lepšie ako klasický ventilátor.

[youtube QTWQv-Gkkew 720 410]

Šikovné využitie chladničky a mrazničky

akosaschladit5
flickr.com

Vaším ďalším veľkým spojencom v boji proti vysoký teplotám je mraznička a chladnička. Nehovorím, že by ste si tam mali sadnúť alebo ich preventívne sem-tam otvárať. To je v skutočnosti veľmi zlý nápad. Chladnička a mraznička by však mali byť správne využité. Urobte si v chladničke trochu miesta a umiestnite tam vlhké handričky či uteráky. Dokonca si tam môžete dať aj plachtu, s ktorou sa v lete večer prikrývate. Tkanina nebude mokrá, bude iba vlhká a studená. Tento recept poznali už aj starí Egypťania. Leto naozaj nie je to správne obdobie na túlenie sa k partnerovi pod dekou.

Pokračovanie na ďalej strane..Komentovať (0)