journaldugeek.com

Sledovanie dokumentárnych seriálov môže byť rovnako zábavné ako aj poučné. Presvedčte sa o tom, že dokumenty nie sú len nudné podávanie informácií, ale môžu byť spracované do takej formy, že ich sledovanie je skutočný pôžitok.

Úprimne povedané, mnohí trávime veľa času pri pozeraní rôznych seriálov. Kým pre niektorých je to čisto oddychová záležitosť, pri ktorej zvyčajne „vypínajú“ svoj mozog, iní sa pozeraním seriálov vzdelávajú. Máme na mysli samozrejme rôzne dokumentárne seriály, ktoré nám prinášajú veľké množstvo zaujímavých a často aj užitočných informácií.

Ktoré dokumentárne seriály sa ale oplatí vidieť? Prinášame vám prehľad 10 seriálov, ktorých sledovanie vám odhalí tajomstvá o svete, v ktorom žijeme a rozhodne ich sledovaním neurobíte žiadnu chybu, práve naopak.

Mozog: Tajná história

sciencedaily.com
sciencedaily.com

Tento dokument z dielne britskej BBC odhaľuje rôzne tajné zákutia a činnosti nášho mozgu. Dokument vysvetľuje prečo mozog koná tak, ako koná, prečo sa správa tak či onak v rôznych situáciách, a tiež vysvetľuje ako funguje naše vedomie. Dozviete sa, či môžeme skutočne kontrolovať naše myšlienky a ako naše správanie ovplyvňuje myslenie iných ľudí.

Sila umenia

 BBC
BBC

Sila umenia je 8-dielny dokument vytvorený Simonom Schamom, popredným britským historikom umenia. Každá z epizód sa venuje jednému umelcovi a jeho brilantným dielam. Ale nebojte sa, dokument určite nie je nudný. Celá séria je veľmi podmanivá a realistická. Úžasné spracovanie dokumentu vás dokáže priam preniesť v čase do minulosti. Tento televízny program odporúčame úplne každému a študenti umenia by ho mali pozerať povinne.

Cestovanie červou dierou s Morganom Freemanom

Discovery Science Channel
Discovery Science Channel

V kuloárnych debatách o dokumentoch sa šepká, že ak nejaký dokument moderuje Morgan Freeman, tak je úspech vopred zaručený. V tomto prípade by však dokument bol kvalitný aj bez moderátora, ktorý však dokument povyšuje ešte na vyššiu úroveň. Jednotlivé časti nás prevedú celý vesmírom a v dokumente môžete hľadať odpovede na najzákladnejšie otázky našej existencie a vzniku vesmíru. V dokumente nájdete veľké množstvo pútavých rozhovorov, teórií a experimentov, ktoré vás určite zaujmú hneď od prvej časti.

Vesmír Stephena Hawkinga

do vesmiru
Discovery Channel

Pokiaľ vás zaujíma a fascinuje vesmír, nemôžete nepoznať teórie Stephena Hawkinga. Tento génius v seriáli odhaľuje záhady vesmíru, zdieľa svoje názory na existenciu mimozemskej civilizácie, a tiež opisuje čo je to vlastne čas a priestor a ako spolu súvisia. Aj keď ste sa predtým nikdy nejako špeciálne nezaujímali o vesmír, po vzhliadnutí niekoľkých častí tohto dokumentu budete pravdepodobne túžiť po ešte hlbšom spoznaní tejto súčasti nášho sveta.

Stratené svety

coolinterestingstuff.com
coolinterestingstuff.com

Stratené svety je skvelý televízny dokument o záhadách svetovej histórie. Dokument vás prenesie do starovekého Egypta, ale aj tajných atómových bunkrov z čias studenej vojny, prípadne vám ukáže stratené chrámy alebo civilizácie, ktoré úplne vymizli a poznatky o nich čerpáme len z archeologických nálezov.

História jedla

 BBC
BBC

V každej časti tohto seriálu sa slávny kritik reštaurácií Giles Coren a komediálna herečka Sue Perkins doslova prejedia britskou históriou. V každej časti ochutnávajú jedlá, ktoré boli typické v nejakej historickej ére. Je naozaj zaujímavé sledovať ako profesionálni kuchári varia rôzne, priam až bizarné jedlá, no ešte zaujímavejšie je, keď ich títo dvaja ochutnávajú. V seriáli si môžete pozrieť ako sa dá hodovať na ovčej hlave ozdobenej vnútornosťami či ako asi môže chutiť koláč pripravený zo žiab.

Výroba potravín

Discovery Science Channel
Discovery Science Channel

Tento dokument vám priblíži ako vzniká jedlo, ktoré denne končí na vašom tanieri. Seriál prináša pohľad do sveta priemyselne vyrábaných potravín, ktoré majú nakŕmiť masy. Dokument odhaľuje praktiky veľkých potravinárskych spoločností a poskytuje podrobné informácie o tom, či by ste také jedlo mali vôbec jesť.

Hviezdny prach

burns trust television
burns trust television

Cyklus dokumentárnych filmov  skúma udalosti z minulosti, ktoré stále vyvolávajú otázky a diskusie. Každá epizóda rozpráva o tajomnej udalosti, ako napríklad prečo zmizli niektoré celé výpravné expedície, či kde sa podeli obrovské lode alebo lietadlá, ktoré náhle zmizli a už ich nikto nevidel. Rôzne zaujímavé zábery a nepoužité fotografie robia z dokumentu niečo výnimočné.

Čierne zrkadlo

Channel 4
Channel 4

Tento hraný dokument prináša hlbší pohľad na moderné technológie okolo nás. Keď je váš mobil, počítač, či televízor pre vás niečo ako droga, aké sú potom jej vedľajšie účinky? Dokumentárny seriál Čierne zrkadlo, ktorý prenesene parafrázuje obrazovku vášho tabletu, televízora, či počítača, vás určite zaujme a dostane.

Bol raz jeden život

journaldugeek.com
journaldugeek.com

Čo urobiť, ak chcete vášmu dieťaťu jednoduchou a hravou formou vysvetliť fungovanie ľudského tela? Nie je nič ľahšie ako mu pustiť dokumentárny seriál Bol raz jeden život. Tento dokument oceňovaný mnohými lekármi a medicínskymi odborníkmi po celom svete dokáže nenásilnou formou vysvetliť všetky zložité procesy a mechanizmy ľudského tela. Aj keď je seriál určený najmä pred deti, určite zaujme aj nejedného dospelého diváka.

interez.sk (Matej Mensatoris),brightside.me

 

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články