Foto: Pixabay.com

Mnohokrát sa stane, že dieťa položí rodičovi záludnú otázku, na ktorú nevie odpoveď. Ak ste aj vy dostali niekedy otázku, na ktorú ste nevedeli odpovedať, možno ju pre vás teraz máme.

Deti vidia svet úplne inými očami, ako dospelí. Objavujú nové, pre nich neobjavené veci a neustále sa pýtajú otázky, na ktoré niekedy rodičia ani nevedia odpovedať. Mnohokrát sú otázky veľmi jednoduché, no nám sa zdá úplne prirodzené, že niektoré javy sú jednoducho tak, ako sú a odpovede nehľadáme. Toto je 11 najčastejších otázok, ktoré vám môžu položiť deti,a na ktoré chcete určite poznať odpoveď aj vy.

Prečo sa voda varí?

maxpixel.freegreatpicture.com

Keď sa voda začne ohrievať, molekuly v nej sa začnú pohybovať. Pri zvyšovaní teploty sa pohyb molekúl zintenzívňuje a vzdialenosť medzi molekulami je väčšia a väčšia. Nakoniec príde chvíľa, kedy sú väzby medzi molekulami príliš slabé, rozpadajú sa a stávajú sa vodnou parou. Tento proces sa nazýva odparovanie.

Čo drží lietadlá vo vzduchu?

pexels.com

Už ste niekedy rozmýšľali nad tým, čo drží lietadlo vo vzduchu? Pôsobiaca sila, ktorá tu pôsobí sa nazýva aj vztlak. Táto sila sa vytvára vtedy, keď vzduch prúdi pod aj nad krídlami lietadla súčasne. Vzduch nad krídlami sa pohybuje rýchlejšie a spôsobuje tým menej tlaku. Naopak, vzduch pod krídlami spôsobuje viac tlaku a tlačí krídla nahor. Čím väčšiu rýchlosť lietadlo má, tím silnejšia je pôsobiaca sila, ktorá drží lietadlo vo vzduchu.

Prečo je sneh biely?

pexels.com

Keď sa pozriete na jednotlivé vločky oddelene, môžete si všimnúť, že sú bezfarebné až priehľadné. Práve preto mnoho ľudí nechápe, prečo je sneh nakoniec biely. Odpoveď je, že keď sa snehové vločky spoja, majú sklon lámať a odrážať svetlo. Odrazené svetlo je biele, pretože svetlo zo Slnka je tiež biele.

Prečo nemôžu byť ľudské vlasy prirodzene modré?

pexels.com

Ľudské vlasy obsahujú pigmenty, ktoré môžu mať čiernu, hnedú, žltú alebo červenú farbu. Naše vlasy obsahujú takisto aj malé vzduchové bubliny. Kombinácia pigmentu a počtu vzduchových bublín prítomných vo vlasoch určuje farbu. Pigmenty, ktoré sa nachádzajú v našich vlasoch jednoducho nemôžu produkovať modrú, zelenú či ružovú farbu.

Prečo astronauti plávajú vo vesmíre?

pixabay.com

Astronauti, ktorí sú na Medzinárodnej vesmírnej stanici nie sú úplne zbavení gravitácie. Gravitácia Zeme totižto ovplyvňuje všetky objekty na obežnej dráhe. Pokiaľ však ide o stav beztiažnosti, ten je na stanici prítomný, pretože stanica skutočne klesá smerom k Zemi a to rýchlosťou 7,9 km/s. Vysoká nadmorská výška, kde sa stanica nachádza však spôsobuje, že tento jav je večný a stále sa opakujúci. Môžete si to predstaviť ako výťah, ktorý padá z najväčšieho poschodia mrakodrapu, ten však nikdy nedopadne. Astronauti na stanici to majú úplne rovnaké.

Prečo je obloha modrá?

pexels.com

Keď slnečné lúče vstupujú do našej atmosféry, sú rozptýlené a lámané. Pôvodne biele slnečné svetlo sa rozdeľuje do základných farieb dúhy. Modrá je rozptýlená najviac zo všetkých farieb, a preto môžeme pri pohľade na oblohu vidieť modrú farbu.

Čo zapríčiňuje hmlu?

wikimedia.org

Hmla pozostáva z miliónov malých vodných kvapôčok alebo ľadových kryštálov, visiacich vo vzduchu tesne nad zemou. Tento jav sa vytvára vtedy, keď je zem teplá a vzduch studený, alebo naopak. V oboch prípadoch je konečným produktom hmla, ktorá pozostáva z vodnej pary alebo z ľadových častíc.

Prečo voda nehorí?

pexels.com

Voda vzniká v dôsledku chemickej reakcie, pri ktorej vodík reaguje s kyslíkom a vytvára sa teplo. Pretože sa teplo už odovzdalo, voda nie je schopná pri klasických podmienkach horieť. .

Prečo sa hodiny pohybujú v smere hodinových ručičiek?

pexels.com

Všetko sa to začalo slnečnými hodinami, ktoré sa na meranie času začali používať ako prvé. Slnečná verzia mala stĺp, ktorý vytváral tieň. Tento tieň sa pohyboval rovnako ako slnko na oblohe počas dňa. Mechanická verzia hodín bola vynájdená až neskôr, no tento pohyb si zachovali.

Prečo sa koleso krúti?

pixabay.com

Okrúhly tvar kolesa je ideálny pre krútenie či točenie na rovnej ploche. Keďže všetky kraje kolesa sú rovnako vzdialené od osi, os ostáva v rovnakej výške nad plochou, po ktorej ide. Autá, bicykle či iné prostriedky s okrúhlymi kolesami sa tak jednoducho pohybujú po ceste.

Prečo nosíme spodné prádlo?

pixabay.com

Okrem pocitu pohodlia, ktoré nám ponúka, spodná bielizeň takisto chráni aj naše intímne miesta pred infekciami a vírusmi. V minulosti bola hygiena hlavným dôvodom nosenia spodnej bielizne. Oblečenie bolo veľmi drahé a ľudia ho tak často nemenili.

Pozri aj: Ako bude vyzerať svet do roku 2050? Toto sú udalosti, ktoré zmenia náš svet od základov

brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)