foto: Unsplash

/ 160 / Ľuboš Belko
Vďaka novému projektu Európskej komisie budú mať mladí možnosť precestovať Európu vlakom zadarmo.

Európska komisia si vymedzila cieľ, v ktorom chce zjednotiť Európu a dať mladým ľuďom možnosť spoznávať kontinent. Do tohto projektu investuje 12 miliónov eur a tak vznikne celoeurópsky železničný lístok Interrail Pass. Ten môžu dostať mladí ľudia k osemnástym narodeninám a vďaka nemu sa bude náš domovský kontinent zdať o čosi menší a bude omnoho prístupnejší.

Autorom tohto nápadu je nemecký europoslanec Manfred Weber, ktorý ho predniesol už minulý rok. Program, ktorý sa uskutoční, bude pilotým projektom a celý nápad tak má prejsť akousi skúšobnou lehotou. Je to skvelý krok a mladí ľudia tak budú môcť byť o čosi družnejší voči ostatným národom a tiež môžu nájsť lásku v cestovaní. To mohli poznať doposiaľ len z internetu, teda aspoň tí, ktorých rodičia nemajú na financovanie drahých výletov.

Napriek tomu sa tento projekt nestretol s úplným pochopením a nadšením. Denník Pravda uvádza, že Belgická europolitička Anneleen Van Bossuytová prehlásila, že Európa sa týmto spôsobom „hrá na Mikuláša“. Naopak Slováci túto správu prijali z nadšením. Naše ministerstvo dopravy je ďalej podľa Pravdy pripravené ochotne sa podieľať na projekte. „Cieľom iniciatívy je lepšie prepojenie mladých ľudí s európskou identitou a zvyšovanie povedomia o základných hodnotách Európskej únie prostredníctvom zážitkového cestovania,“ povedal Tomáš Kováč hovorca spoločnosti ZSSK, teda Železničnej spoločnosti Slovensko.

Mladí ľudia teda vďaka projektu budú môcť spoznať históriu krajín Dánsko či Francúzsko, no budú si môcť užiť aj exotiku slnečného Talianska či Grécka. Pokiaľ sa tento projekt ukáže ako úspešný, môžeme sa za našich dospievajúcich tešiť, že od roku 2020 sa lístok stane súčasťou ich zavŕšenia dospelosti. V súčasnosti si mladí ľudia do 28 rokov môžu zaplatiť lístok v cene od 510 do 681 eur a ten im zabezpečí prístup do krajín ako Rakúsko, Chorvátsko, Írsko, Luxembursko, Švédsko či Španielsko.

Vďaka tomuto projektu budú naši mladí zbavení takejto vysokej investície a budú si môcť užívať cestovanie po Európe celkom zdarma. Teda minimálne čo sa týka cestovných lístkov.

Pozri aj: Táto krajina bude svojim obyvateľom platiť každý mesiac základný plat, aj keď nebudú pracovať. Rozdelí im sumu viac ako 280 000 eur

spravy.pravda.skKomentovať (0)