Foto: Wikimedia, Flickr (Siddhartha Shukla)

India je nepochybne jednou z najzaujímavejších krajín sveta. Vedeli ste o nej aj toto?

Bohatí verzus milióny ľudí žijúcich na hranici chudoby. Obdobia výdatných monzúnov striedajú mesiace sucha. Teplé úrodné nížiny môžete vymeniť za obrovské, 7000 metrov vysoké vrcholy Himalájií. To je len niekoľko príkladov mnohých indických kontrastov. India je nepochybne jednou z najzaujímavejších krajín sveta. Vedeli ste o nej tieto zaujímavosti? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zaujímavosti o Indii

V Indii je 6 ročných období

Jeden rok je v krajine podľa hinduistického kalendára rozdelený do dvoch polovíc a 6 rôznych častí – akýchsi ročných období. Tento kalendár sa v Indii a Južnej Ázii používa už od staroveku napriek tomu, že za toto dlhé obdobie prešiel niekoľkými zmenami. Rozdelenie roku na 6 období – jar, leto, obdobie monzúnov, jeseň, „predzima“ a zima – pomáha ľuďom organizovať svoj hospodársky aj náboženský život.

Foto: Wikimedia

Vegetariánsky raj

India je dlhodobo na čele rebríčku krajín s najvyšším podielom vegetariánov na obyvateľstve štátu. V krajine je až 40% ľudí, ktorí mäso a mäsové výrobky nekonzumujú, čo krajine dáva prvenstvo s obrovským náskokom pred druhým Izraelom (13%). Korene tejto tradície pochádzajú najmä z budhizmu a džinizmu, ktoré konzumáciu mäsa nepripúšťajú.

Foto: Wikimedia

Druhá v počte jazykov

India je v poradí druhou krajinou s najväčším počtom jazykov, ktoré sa v štáte používajú. Podľa lingvistikov sa v Indii hovorí 780 rôznymi jazykmi a 1650 dialektami. Okrem toho ide o druhú najpočetnejšiu anglicky hovoriacu krajinu na Zemi, hneď po USA. Angličtina je pritom jedným z 23 oficiálnych jazykov Indie.

Foto: Wikimedia

1 deň v Bombaji = 113 vyfajčených cigariet

India je známa pre obrovské znečistenie ovzdušia, s ktorým sa musia obyvatelia veľkomiest každodenne potýkať. Medzi najviac znečistené patrí aj svetoznámy Bombaj. Počas sviatku Díválí namerali v meste tak vysoké hladiny znečistenia, že sa jeden deň pobytu v meste vyrovnal vyfajčeniu 113 cigariet. Ani v bežný deň to však v Bombaji lepšie nevyzerá a číslo klesne „len“ na 100.

Foto: Wikimedia

Multikultúrny raj

V Indii žijú bok po boku ľudia vyznávajúci všetky hlavné náboženstvá planéty. Nájdete tu hinduistov (ktorí tvoria väčšinu), moslimov (najväčšiu menšinu), prívržencov sikhizmu, kresťanstva, budhizmu, džinizmu, zoroastrizmu aj judaizmu. Všetky náboženstvá žijú v krajine pomerne v harmónii a konflikty medzi nimi sú skôr výnimkou ako pravidlom.

Foto: Wikimedia

Najväčšia rodina sveta

V Indii nájdete aj najpočetnejšiu rodinu sveta. Jej hlavou je Ziona Chana, muž, ktorý má 39 manželiek, 94 detí a 33 vnúčat. Spoločne žijú všetci v 100-izbovom sídle a na prípravu rodinného obedu potrebujú 33 kurčiat.

nhieuvo

Deň detí = 14. november

Deň detí sa v Indii oslavuje každoročne 14. novembra, presne 9 mesiacov po Valentíne. Je to však trošku náhoda, pretože bol tento deň určený podľa narodenín prvého premiéra nezávislej Indie, ktorého v krajine prezývali aj Strýko Nehru. Jawaharlal Nehru ako premiér hlásal dôležitosť darovania lásky a úcty deťom. Po jeho smrti sa deň jeho narodenín stal indickým dňom detí.

Foto: Pixabay

Bonus za fúzy

V indickom štáte Madhjapradéš v strede Indie, dostávajú policajti finančné bonusy vtedy, ak si nechajú narásť fúzy („knírek“). Vedenie polície argumentuje, že fúzy policajta spravia renomovanejším, šľachetnejším a rešpektovanejším. Navyše je knírek pod nosom akýmsi národným symbolom pravého Inda.

Foto: Wikimedia, Flickr (Siddhartha Shukla)

Kravy s vlastným „občianskym“

V roku 2007 polícia v Západnom Bengálsku (indický štát) fotografovala všetky kravy na pohraničí a vydávala im akési „občianske preukazy“. Toto nariadenie malo zabrániť a zastaviť pašovanie hovädzieho dobytka do susedného Bangladéša. Každodenne totiž v tomto roku cez hranice nelegálne putovalo od 20 do 30-tisíc kusov dobytka.

Foto: Pixabay

Raj korenín

Už v minulosti bola India pre Európu rajom s koreninami. Najmä preto hľadali koncom 15. storočia námornú trasu do južnej Ázie. Život bez indických korenín si po obsadení suchozemskej trasy nevedeli predstaviť. Aj dnes patrí India medzi svetovú veľmoc v exporte najrôznejších korenín. Vo svetovom merítku vyrába až 75% svetovej produkcie.

Foto: Wikimedia

Preľudní Čínu

India je v súčasnosti druhým najľudnatejším štátom sveta. So svojimi 1 325 460 000 obyvateľmi a vysokou pôrodnosťou čoskoro predbehne aj Čínu, ktorá na čele rebríčka stojí už dlhé roky, no populačný rast tejto krajiny sa momentálne zastavuje. Podľa odborníkov bude osudným rokom rok 2022. Vtedy India Čínu predbehne a s rastom obyvateľstva rozhodne neprestane.

Foto: Wikimedia

Komando lásky

V Indii je síce kastovný systém oficiálne dávno zrušený, no vierovyznanie a tradícia ľuďom naďalej nedovoľuje zbaviť sa ho úplne. A práve preto v Indii vzniklo tzv. Komando lásky, nezisková organizácia, ktorá pomáha párom a milencom z rôznych sociálnych vrstiev. Denne zaznamená táto organizácia viac ako 300 telefonátov párov, ktoré žiadajú o jej pomoc.

Foto: LoveComandos

Coca-Cola a Pepsi namiesto pesticídov

V roku 2004 svet obletela správa o rozsiahlom používaní Coca-Coly a Pepsi farmármi z indického štátu Čhattísgarh. Farmári využívali tieto nápoje namiesto pesticídov s argumentom, že sú omnoho lacnejšie a rovnako účinné ako chemické pesticídy. Dokonca niektorí vedci dali farmárom za pravdu, že Coca-Cola a Pepsi môžu pri ochrane úrody pomôcť. Spoločnosti vyrábajúce tieto nápoje tvrdenia samozrejme popreli a vyhlásili, že v ich výrobkoch nie je nič, čo by pripomínalo účinnosť pesticídov.

Foto: Pexels

Indovia by mohli byť oveľa bohatší

Podľa prieskumu z rokov 2009-2010 leží v indických domácnostiach až 18-tisíc ton zlata, čo predstavuje 11% všetkých svetových zásob. Toto zlato sa v indických rodinách nachádza v podobe šperkov a iných cenností. Indovia však majú vo svojej kultúre hlboko zakorenené nikdy sa tohto rodinného majetku nezbaviť a to ani v prípade veľkej finančnej krízy.

Foto: Wikimedia

Ostrov domorodcov, ktorý stále odmietajú moderný svet

Pod Indickou správou sú aj Andamanské a Nikobarské ostrovy v Bengálskom zálive. Tu nájdete ostrov Severný Sentinel, ktorý je síce oficiálne pod správou Indie, no v skutočnosti mu stále vládne domorodé obyvateľstvo. Domorodci na tomto ostrove žijú stále v prastarom usporiadaní spoločnosti na lovcov a zberačov už 60-tisíc rokov a akýkoľvek kontakt s moderným svetom agresívne odmietajú.

Foto: Wikimedia

Rodisko kráľovskej hry

Práve India je rodiskom azda najznámejšej spoločenskej strategickej hry – šachu. Prvá podoba tejto hry sa nazývala Čaturanga a pochádza zo 6. storočia n.l.. Táto strategická hra odzrkadľovala zloženie vtedajšej indickej armády a pozostávala z figúrok ako slony, vozy, kone a pechota.

Foto: Pexels

Pozri aj: Vlaky tu chodia cez letisko a príroda má ľudské práva. 10 fascinujúcich faktov o Novom Zélande, ktoré vás presvedčia, že podobná krajina na svete neexistuje

Uložiť článok

Najnovšie články