foto: Sofia Ruzo (vľavo), Devlin Gandy (vpravo)

/ 0 / Lukáš M.
Rieka Shanay-timpishka je svetovým unikátom, ktorý nenájdete nikde inde na celej planéte.

Staré tradície, divoká krajina, fascinujúca história, Deti Slnka, sofistikovaná civilizácia, výborná kuchyňa, vplyv rozmanitých domorodých kultúr. To tvorí neodolateľnú esenciu Peru – krajiny, ktorej tvary, farby a chute ožijú v rozprávaní cestovateľa Filipa Gelačíka v najbližšom Cestovateľskom kine. Dnes vám predstavíme miesto zahalené rúškom tajomstva, ktoré si doposiaľ nevie nikto vysvetliť. Vitajte pri „vrejúcej rieke“ v srdci Peru.

V časti nazývanej Mayantuyacu, neďaleko peruánskeho mesta Pucallpa, leží 180 hektárov divočiny. Amazonský prales tu zasahuje aj do Peru a ukrýva tajomnú rieku, ktorá dodnes nedá spávať mnohým odborníkom. Shanay-timpishka, ako rieku nazývajú miestni obyvatelia, môžeme voľne preložiť ako „ohrievaná Slnkom“. Rieka je totiž až neprirodzene horúca. Priemerná teplota vody v rieke sa pohybuje v rozmedzí 50 – 90°C, no v niektorých častiach dosahuje až 100°C. Voda sa teda v rieke varí a je nebezpečná nielen pre ľudí, ale najmä pre divé amazonské zvieratá.

googlemaps

Podľa legiend miestnych obyvateľov vodu v rieke ohrieva obrovský had Yacumama, ktorého reprezentuje obrovský skalný balvan, týčiaci sa nad korytom rieky. To je však len legenda, rozprávka pre deti… Aký je však pravý dôvod vriacej rieky v peruánskej časti Amazonského pralesa? To nikto dodnes netuší. Geológovia, hydrológovia, geofyzici a mnohí ďalší si nad záhadou len lámu hlavu a nevedia neuveriteľné množstvo tepla a energie v rieke vysvetliť.

iMolto felice! No se ama lo que no se conoce ? #Mayantuyacu #Pucallpa #Abril2017 ☘️ #IgersPeru

A post shared by Rose_fb (@rose_fb_) on

Na svete existuje mnoho podobných vodných tokov, ktorých teplota vody dosahuje vysoké hodnoty. Dôvod je však vždy zrejmý a väčšinou ide o energiu z vulkanických a geotermálnych systémov. Pri rieke Shanay-timpishka je to však inak. Najbližšia sopka sa nachádza 400 km ďaleko. Odkiaľ teda energia do rieky prichádza je záhadou a celosvetovým fenoménom. Je jediná svojho druhu, na celej planéte.

Shrouded in steam, @andresruzo takes a moment to survey the Sumiruna’s Pool along the Boiling River. With temperatures in the pool exceeding 170°, a careless step could mean your life. Last fall, I had the opportunity to journey to the heart of the Peruvian Amazon to document a mythic boiling river with @andresruzo. Though at one time the stuff of legends, the river is now under threat from the outside world. Illegal logging, cattle farming, industrialization are all quickly encroaching on the river at an unprecedented rate. In an effort to protect the river, a nonprofit has been created to work with international and local partners to save the river, the communities that call it home, and the forest that surround it. For more, follow our team @theboilingriver and check out @andresruzo TED talk. @natgeo @natgeoadventure @ted #theboilingriver #peru #amazon #explorers

A post shared by devlin gandy (@devlin_gandy) on

Takmer 6,5 km dlhá rieka bola v minulosti považovaná za mýtus a legendu. Tomu, že takáto rieka v Amazonskom pralese existuje dokonca neverili ani mnohí Peruánci. Dnes je už známa po celom svete a to najmä vďaka zásluhe geofyzika menom Andrés Ruzo, ktorý o rieke počul po prvý raz vo veku 12 rokov od svojho starého otca. Miestni obyvatelia veria, že horúca voda tejto amazonskej rieky je liečivá a využívajú ju na mnohé liečiteľské rituály a obrady. V miestach, kde voda dosahuje najvyššie teploty (90-100°C), je však paradoxne životu nebezpečná. V priebehu niekoľkých sekúnd spôsobuje popáleniny tretieho stupňa, a človeka i divé zvieratá dokáže za krátky čas dokonca zabiť.

El Río Hirviente de la Amazonas "Mayantayacu"

El Río Hirviente de la Amazonas "Mayantayacu"En lo profundo de la selva amazónica, en Mayantuyacu, Perú, fluye un río tan caliente que el agua en realidad hierve. Los lugareños lo llaman "Shanay-timpishka", que vagamente se traduce en "hervido con el calor del sol"

Geplaatst door Ecotravel Peru op dinsdag 11 april 2017

O ďalších zaujímavých miestach Peru, divokej prírode i zaujímavých ľuďoch sa viac dozviete už čoskoro v najbližšom Cestovateľskom kine. Predstaví vám ju Filip Gelačík.

V Trnave predstavíš jednu z najpozoruhodnejších krajín sveta Peru. Ako by si v skratke, zo svojich skúseností, charakterizoval túto krajinu?

Pre mňa je Peru predovšetkým krajina kontrastov. Keď si predstavím Peru, vidím farebné kontrasty prírody, púštne oblasti na pobreží, zasnežené Andy, zelené pralesy a obrovské kontrasty medzi ľuďmi, ich životmi a prostredím, v ktorom žijú.“

Cestovateľské kino: Peru (Filip Gelačík)

14. jún  – Mestský amfiteáter v Trnave

Cestovateľské kino
amusingplanet.com, businessinsider.com


Komentovať (0)