Foto: instagram.com (atokdean, universalchild3)

Rieka Shanay-timpishka je svetovým unikátom, ktorý nenájdete nikde inde na celej planéte.

Staré tradície, divoká krajina, fascinujúca história, Deti Slnka, sofistikovaná civilizácia, výborná kuchyňa, vplyv rozmanitých domorodých kultúr. Dnes vám predstavíme miesto zahalené rúškom tajomstva, ktoré si doposiaľ nevie nikto vysvetliť. Vitajte pri „vrejúcej rieke“ v srdci Peru.

Článok pokračuje pod videom ↓

V časti nazývanej Mayantuyacu, neďaleko peruánskeho mesta Pucallpa, leží 180 hektárov divočiny. Amazonský prales tu zasahuje aj do Peru a ukrýva tajomnú rieku, ktorá dodnes nedá spávať mnohým odborníkom. Shanay-timpishka, ako rieku nazývajú miestni obyvatelia, môžeme voľne preložiť ako „ohrievaná Slnkom“. Rieka je totiž až neprirodzene horúca. Priemerná teplota vody v rieke sa pohybuje v rozmedzí 50 – 90°C, no v niektorých častiach dosahuje až 100°C. Voda sa teda v rieke varí a je nebezpečná nielen pre ľudí, ale najmä pre divé amazonské zvieratá.

googlemaps

Podľa legiend miestnych obyvateľov vodu v rieke ohrieva obrovský had Yacumama, ktorého reprezentuje obrovský skalný balvan, týčiaci sa nad korytom rieky. To je však len legenda, rozprávka pre deti… Aký je však pravý dôvod vriacej rieky v peruánskej časti Amazonského pralesa? To nikto dodnes netuší. Geológovia, hydrológovia, geofyzici a mnohí ďalší si nad záhadou len lámu hlavu a nevedia neuveriteľné množstvo tepla a energie v rieke vysvetliť.

iMolto felice! No se ama lo que no se conoce 😎 #Mayantuyacu #Pucallpa #Abril2017 ☘️ #IgersPeru

A post shared by Rose_fb (@rose_fb_) on

Na svete existuje mnoho podobných vodných tokov, ktorých teplota vody dosahuje vysoké hodnoty. Dôvod je však vždy zrejmý a väčšinou ide o energiu z vulkanických a geotermálnych systémov. Pri rieke Shanay-timpishka je to však inak. Najbližšia sopka sa nachádza 400 km ďaleko. Odkiaľ teda energia do rieky prichádza je záhadou a celosvetovým fenoménom. Je jediná svojho druhu, na celej planéte.

Shrouded in steam, @andresruzo takes a moment to survey the Sumiruna’s Pool along the Boiling River. With temperatures in the pool exceeding 170°, a careless step could mean your life. Last fall, I had the opportunity to journey to the heart of the Peruvian Amazon to document a mythic boiling river with @andresruzo. Though at one time the stuff of legends, the river is now under threat from the outside world. Illegal logging, cattle farming, industrialization are all quickly encroaching on the river at an unprecedented rate. In an effort to protect the river, a nonprofit has been created to work with international and local partners to save the river, the communities that call it home, and the forest that surround it. For more, follow our team @theboilingriver and check out @andresruzo TED talk. @natgeo @natgeoadventure @ted #theboilingriver #peru #amazon #explorers

A post shared by devlin gandy (@devlin_gandy) on

Jauh di dalam hutan hujan Amazon, di Mayantuyacu, Peru, terdapat aliran sungai yang air panas yg mendidih. Penduduk tempatan memanggilnya "Shanay-timpishka" yg bermaksud "direbus dengan kepanasan matahari." Mereka percaya bahawa air panas ini dikeluarkan oleh ular gergasi dipanggil Yacumama "Ibu air" oleh ular besar berbentuk kepala batu di hulu sungai. Sungai ini adalah kira-kira 25 meter lebar dan 6 meter dalam tetapi hanya sepanjang 6.4 km. Suhu air adalah di antara 50 dan 90 darjah celcius, dengan bahagian-bahagian tertentu boleh mencecah 100 darjah celcius. Walaupun ada didokumenkan mata air panas di Amazon, tiada yang sebesar seperti Shanay-timpishka. Jom!!! #atokdean #matiitubenar #nature #amazon #Mayantuyacu #peru #Shanaytimpishka

A post shared by ATOK DEAN (@atokdean) on

Takmer 6,5 km dlhá rieka bola v minulosti považovaná za mýtus a legendu. Tomu, že takáto rieka v Amazonskom pralese existuje dokonca neverili ani mnohí Peruánci. Dnes je už známa po celom svete a to najmä vďaka zásluhe geofyzika menom Andrés Ruzo, ktorý o rieke počul po prvý raz vo veku 12 rokov od svojho starého otca. Miestni obyvatelia veria, že horúca voda tejto amazonskej rieky je liečivá a využívajú ju na mnohé liečiteľské rituály a obrady. V miestach, kde voda dosahuje najvyššie teploty (90-100°C), je však paradoxne životu nebezpečná. V priebehu niekoľkých sekúnd spôsobuje popáleniny tretieho stupňa, a človeka i divé zvieratá dokáže za krátky čas dokonca zabiť.

El Río Hirviente de la Amazonas "Mayantayacu"

El Río Hirviente de la Amazonas "Mayantayacu"En lo profundo de la selva amazónica, en Mayantuyacu, Perú, fluye un río tan caliente que el agua en realidad hierve. Los lugareños lo llaman "Shanay-timpishka", que vagamente se traduce en "hervido con el calor del sol"

Posted by Ecotravel Peru on Dienstag, 11. April 2017

Pozri aj: Kandidát na Darwinovu cenu? Muž sa okúpal vo vriacej kyseline pripomínajúcej žalúdočné šťavy

amusingplanet.com, businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články