/ 0 / Lucia Mužlová
Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo sú všetky okná v lietadlách oblého tvaru? Je to preto, že to tak navrhol dizajnér, alebo si myslíte, že...

Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo sú všetky okná v lietadlách oblého tvaru? Je to preto, že to tak navrhol dizajnér, alebo si myslíte, že za tým stojí nejaké vedecké vysvetlenie? Ak si myslíte, že je to kvôli fyzikálnym zákonom a dokonca aj kvôli našej bezpečnosti, tak sa nemýlite.

Na začiatku, keď sa ešte letecký priemysel len začínal rozvíjať, mali okná v lietadlách štvorcovitý tvar. Klasické malé okienko, s ktorého tvarom sa asi stretávame v živote najčastejšie.

lietadlo1
interestingengineering.com

Po troch leteckých katastrofách, kde bolo preukázané, že haváriu spôsobila prasklina skla v okne, vedci zistili, že prvoplánové okno v tvare štvorca, ktoré navrhli, bolo chybou. Materiál nevydržal vysoký tlak, rozpínal sa a to pri štvorcovom tvare znamenalo jediné.

lietadlo3
linkedin.com

Lietadlá lietajú vo vysokých nadmorských výškach, kde je menší ťah a menej turbulencií, čo tiež znamená pohodlnejší a efektívnejší let. Lietanie vo vysokých nadmorských výškach má takisto svoje dôsledky. Atmosférický tlak je v týchto výškach veľmi nízky, takže aby posádka a cestujúci prežili, musí byť lietadlo pod tlakom. Čo je ale zaujímavé: tlak vo vnútri lietadla a tlak, ktorý je zvonku, sa menia odlišne, počas toho ako lietadlo stúpa nahor, čo spôsobuje zmenu tlaku medzi vonkajšou a vnútornou časťou lietadla. Rozdiely tlaku sú rozložené pozdĺž tela lietadla.

lietadlo2
hongkiat.com

Za normálnych okolností sa uprednostňuje rovnovážny stav tlaku vo vnútri lietadla, aby nedošlo k zbytočným komplikáciám. V skutočnosti to funguje tak, že okná sú systematicky rozložené po trupe lietadla a tlak je presmerovaný smerom na ne. V prípade štvorcového okna teda sila tlaku spôsobila, že okraje okien pukali, čo následne spôsobilo trhliny v trupe a katastrofu. Okrúhle okno zaisťuje, že tlak je odklonený smerom von od stredu okna a tým pádom by nemali nastať žiadne komplikácie.

Ak budete nabudúce počas letu sedieť pri okne, možno oceníte technické myslenie vedcov, ktorí mali na starosti práve rozmiestnenie a charakter okien v lietadle. V nasledujúcom videu, je vysvetlený princíp okrúhlych okien v lietadle.

[youtube 7rXGRPMD-GQ 720 410]

Komentovať (0)