/ 0 / Lukáš M.
Na svete už nenájdete veľa miest, ktoré sa môžu pýšiť prekrásnou nedotknutou prírodou. Našťastie ich ešte pár zostalo, a tak je len na nás, aby...

Na svete už nenájdete veľa miest, ktoré sa môžu pýšiť prekrásnou nedotknutou prírodou. Našťastie ich ešte pár zostalo, a tak je len na nás, aby sme si ich chránili. Jedným z takýchto miest je nepochybne aj brazílsky národný park Chapada Diamantina. V preklade by ich názov mohol znamenať Diamantové vrchy, no ľudia túto oblasť skôr označujú ako brazílsky Stratený svet. Prečo? Pretože sa zdá, ako by tu zastal čas a človek tu nikdy ani len nebol. Taká je tu príroda krásna…

Národný park Chapada Diamantina má rozlohu 38 000 km2, teda len o niečo zaostáva za rozlohou Švajčiarska. Park vznikol v roku 1990 po dlhom geologickom prieskume, ktorý bol zameraný na hľadanie diamantov. Brazília sa však rozhodla toto územie chrániť a spravila dobre. Stal sa z neho totiž najkrajší národný park krajiny a jeden z najkrajších kútov celého sveta.

chapada diamantina 19
penempower.com

V národnom parku nájdete naozaj širokú škálu ekosystémov. Od dažďových pralesov, ktoré prekypujú životom, sa dostanete až ku v Brazílii typickým „cerrado“ (suchým oblastiam). Príroda sa s tunajším povrchom naozaj pestro vyhrala. Nájdete tu prekrásne kaňony, doliny, vodopády, jaskyne, jazerá, ale aj „veže“ z minerálov, ktoré sa podľa Indiánov nazývajú „Tepuy“.

chapada diamantina 15
scte-brazil.com

Na začiatku 20. storočia vyrástlo v oblasti niekoľko malých mestečiek. Tie boli centrom hľadačov diamantov, ktorých sa tu nachádza neúrekom. Oblasť však „zachránila“ Afrika, kde sa rozmohla obrovská diamantová horúčka, a tak ostala táto krajina nedotknutá. Z národného parku sa dnes vyváža snáď jediný exportný artikel, a tým je jedna z najkvalitnejších druhov brazílskej kávy.

chapada diamantina 18
pollards.com

Národný park Chapada Diamantina ukrýva mnohé prekrásne miesta, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Niektoré z nich vám teda ukážeme. Jedným z nich je Poço Encantado, jaskynný systém, kde dochádza k prekrásnemu farebnému divadlu. Slnečné lúče, ktoré dopadajú na vodnú hladinu vnútri jaskyne, ju totiž osvetlia tak, že je možné vidieť cez priezračnú vodu až 60 metrov pod hladinu.

chapada diamantina 1
atlasofwonders.com

Rovnako prekrásne sú aj jaskynné jazerá Blue Grotto, či Gruta da Pratinha.

chapada diamantina 2
atlasofwonders.com
chapada diamantina 3
atlasofwonders.com

Jaskyňa Torrinha ponúka kvapľovú výzdobu ako žiadna iná jaskyňa na svete. Jej vnútro vyzerá akoby sa ani nenachádzala na Zemi.

chapada diamantina 4
atlasobscura.com

Sľubovali sme vám aj prekrásne kaňony. Čo poviete na kaňon Buracão? Na jeho konci nájdete ohromný vodopád.

chapada diamantina 5
atlasofwonders.com
chapada diamantina 6
lost-art.photoshelter.com

Ľudia, ktorí navštívili vodopád Fumachina, o ňom hovoria ako o najkrajšom vodopáde v tomto národnom parku.

chapada diamantina 7
foto: Alex Saberi

Súperiť o prvenstvo však rozhodne môže aj vodopád Mixila.

chapada diamantina 8
atlasofwonders.com

Najkrajší západ či východ slnka si vraj človek vychutná z vrcholu Pai Inácio.

chapada diamantina 9
thousandwonders.net

Obrovské prírodné bohatstvo zabezpečuje aj podpovrchová rieka a jej jaskynný systém Lapa Docce. 23 kilometrov dlhý úsek, miestami vysoký až 20 metrov, ukrýva obrovské ryby a divoké rastlinstvo, ktoré by ste inde hľadali márne.

chapada diamantina 10
deixadefrescura.com

Nebudeme vás ďalej nudiť komentármi a necháme vás užiť si ďalšie zábery z národného parku Chapada Diamantina. Jedno je však isté… Kto miluje divokú prírodu, určite by mal porozmýšľať nad tým, že sem raz zamieri.

chapada diamantina 11
foto: Alex Saberi
chapada diamantina 12
foto: Alex Saberi
chapada diamantina 13
guiachapadadiamantina.com.br
chapada diamantina 14
chapadaadventure.com
chapada diamantina 16
guiachapadadiamantina.com.br
chapada diamantina 17
guiachapadadiamantina.com.br


Komentovať (0)