Foto: Pixabay

Ak chcete žiť ekologicky, toaletný papier by ste mali nahradiť. Problémom však je čím.

Toaletný papier patrí ku človekom každodenne využívaným produktom papierenského priemyslu. Už veľmi dávno si ľudia uvedomili, že je ekonomické a najmä ekologické vyrábať ho z recyklovaného papiera. Podľa výskumu britských odborníkov z Ethical Consumer sa ale toaletný papier v súčasnosti stáva čoraz neudržateľnejším produktom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V roku 2018 dosiahla podľa Statista priemerná ročná spotreba toaletného papiera v Spojených štátoch amerických 141 roliek, čo predstavuje asi 12,7 kg. USA na čele rebríčka nasleduje Nemecko so 134 rolkami toaletného papiera a Spojené kráľovstvo s počtom 127. A práve britskí odborníci sa rozhodli pozrieť na to, ako jednotlivé spoločnosti toaletný papier, ktorý je dokonalou ukážkou single-use produktu, vyrábajú.

Foto: Pixabay

Toaletný papier sa stáva neudržateľným

Analýza Ethtical Consumer ukázala, že výrobcovia ponúkajú menej recyklovaného toaletného papiera ako v roku 2011. Prieskum tiež hovorí o tom, že výrobky z recyklovaného papiera pod vlastnou značkou ponúka len 5 z 9 najväčších sietí supermarketov v Spojenom kráľovstve (vrátane supermarketu Tesco). Zdá sa však, že aktuálny dopyt je skôr po luxusnejšom jemnom štvorvrstvovom toaletnom papieri často zdobenom vzormi. Na výrobu takéhoto toaletného papiera sa namiesto toho recyklovaného využíva „čistá“ kvalitná buničina, z ktorej sa toaletný papier ďalej vyrába.

Foto: Unsplash

Pokles využívania recyklovaného papiera demonštruje Ethical Consumer na príklade spoločnosti Kimberly-Clark, ktorá patrí k celosvetovo najväčším dodávateľom toaletného papiera. Kým v roku 2011 predstavoval v Kimberly-Clark podiel výrobkov z recyklovaného papiera asi 30%, v roku 2017 to bolo už len 23,5%. Spoločnosť v roku 2011 spustila výrobu Eco Bath Tissue – toaletný papier vyrobený z recyklovaného papiera (90%) a bambusu (10%). Jeho výrobu však ukončili o 4 roky neskôr. Podľa vyjadrenia spoločnosti pre Ethical Consumer za to mohol nedostatočný záujem spotrebiteľov.

Nielen drevo, ale aj chemikálie

Pri výrobe toaletného papiera nejde len o nerentabilné odlesňovanie. Z jedného stromu je možné v priemere vyrobiť asi 200 roliek toaletného papiera. Na bielenie a zmäkčovanie buničiny sa v minulosti bežne využíval chlór.Pri tomto procese však dochádzalo k produkcii dioxínov, ktoré patria k najškodlivejším anorganickým toxínom. V súčasnosti sa namiesto čistého chlóru využíva oxid chloričitý. Produkcia dioxínov je teda síce menšia, no i tak k nej pri výrobe toaletného papiera dochádza. A najmä pri tom snehovobielom a príjemne mäkkom.

Foto: Pixabay

Alternatívy?

Veľa ich nie je. Výrobcovia budú tvrdiť, že recyklovaný a ekologickejší toaletný papier nevyrábajú v takej miere preto, že po ňom nie je dopyt. Podľa Ethical Consumer sú to však práve oni, kto prostredníctvom reklamy môže tento dopyt vytvoriť. Alternatívou ku klasickému toaletnému papieru môže byť bambusový toaletný papier či taký, ktorý je vyrobený z cukrovej trstiny. Tieto plodiny rastú podstatne rýchlejšie ako dreviny a možno ich teda hospodársky pestovať. Ponuka v slovenských predajniach je však minimálna, objednať by ste si ho museli online.

Najekologickejšou možnosťou je zrejme používanie bidetu. Podľa Ethical Consumer spotrebujeme pri jednom jeho využití v priemere 0,6 litra vody. Výroba jednej rolky toaletného papiera ale spotrebuje až 168 litrov. V Ázii je pomerne rozšírený tzv. bum gun, čo je akási bidetová sprcha, priamo napojená na vodný zdroj toalety. V tomto prípade tak netreba mať na toalete inštalované žiadne ďalšie zariadenie. Toaletný papier pritom využíva len 30% svetovej populácie.

Uložiť článok

Najnovšie články