Foto: Google Earth, Marek Hlina/YouTube

Pečniansky les sa zmenil na nepoznanie.

Nachádza sa na pravom brehu Dunaja, západne od Petržalky. Ponúka výhľady na Devín, frekventovanú cyklotrasu spájajúcu Slovensko s Rakúskom, priestor pre rekreáciu či objavovanie vojenských bunkrov z medzivojnového obdobia. Pečniansky les predstavuje jeden z posledných pôvodných lužných lesov na dunajskom brehu. Teda až donedávna, kým sa oň nepostarali lesníci. 

Strom je prakticky jediné dielo Boha, ktorému nedal stvoriteľ žiadnu šancu sa brániť. Ešte aj ten pes, či mačka majú šancu utiecť, prípadne sa brániť, škriabaním a uhryznutím. Ešte dokonca aj taký kôň, krava či jeleň môže agresora kopnúť. Ten strom tam stojí, iba stojí, nemá kam ísť. Ten strom sa nemá kam uhnúť, zutekať či skryť sa. Pečniansky les sa začal rúbať!, začína svoj blogový príspevok Marek Hlina, ktorý o aktivite lesníkov na brehu Dunaja informoval.

Počas jazdy na bicykli, Bratislavčanmi obľúbeným Pečnianskym lesom, ostal šokovaný. Lužný les sa premenil na holorub. Mladé aj staré stromy. Odhadom mohlo ísť o niekoľko stoviek kusov. Lesníci časť Pečnianskeho lesa premenili na mesačnú krajinu, pripomínajúcu archívne zábery z Tatier z roku 2004.

Žijú tu aj bobry, plánoval sa národný park

Prípad holorubu v Pečnianskom lese vo svojom článku ďalej rozobral Denník N. Poskytuje vyjadrenia ochranárov, ktorí tvrdia že petržalský lužný les je domovom napríklad kriticky ohrozeného orliaka morského, no pravidelne sa ukazujú aj dôkazy o prítomnosti bobrov. Nachádzajú sa tu aj vzácne druhy drevín a časť lesa je dokonca vyhlásená za chránený areál. V minulosti sa pritom hovorilo aj o tom, že by Pečniansky les mohol byť spolu s inými územiami vyhlásení za národný park.

Hospodárska rekonštrukcia

Denník N dokladá aj vyjadrenie Štátnych lesov, ktoré Pečniansky les spravujú. Holorub je podľa ich slov hospodárskou rekonštrukciou, ktorá mala odstrániť nepôvodné druhy drevín. Po výrube údajne plánujú v lužnom lese nasadiť pôvodné dreviny. Štátna ochrana prírody naopak argumentuje, že práve drastický zásah motorovými pílami povedie k invázii nepôvodných druhov, nehovoriac o zničení jedinečného ekosystému.

Spomínaný Marek Hlina objavil holorub v Pečnianskom lese už 17. novembra. Počas nasledujúcich troch dní nafotil a natočil zábery už neexistujúcej časti lužného lesa na pravom brehu Dunaja. Na internete však jeho aktivita neskončila a na príslušnom policajnom oddelení podal aj trestné oznámenie.

Uložiť článok

Najnovšie články