Foto: SheMakesMeTravel

She Makes Me Travel je jedinečný travel blog, ktorý prináša dva úplne rozdielne pohľady na cestovanie.

Lover & Hater. Ona cestovanie miluje, on v podstate nenávidí. Nerád spí v cudzích posteliach, neznáša junk food a rád hrá šach. Ona je neposedná, rada plánuje akčné výlety, vyhľadáva dobrodružstvo a slovo diskomfort jej nič nehovorí. Karol a Veronika majú na cestovanie úplne rozdielny pohľad, no napriek tomu nakoniec vytvorili cestovateľskú dvojicu, ktorá v oblasti Travel blogu prináša niečo jedinečné. Praktické rady, tipy skvelé zážitky od Veroniky a vtipné hejty od Karola, ktorý musí dobrodružné dovolenky pretrpieť. Zoznámte sa s projektom She Makes Me Travel.

Lover & Hater. Už z týchto prezývok je jasné, že ste poriadne protiklady. Ako to teda môže pri cestovaní fungovať?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sme úplné protiklady, ale v skutočnosti sme si dosť podobní. Keď vynecháme fakt, že ja by som vycestovala hneď a všade a manželovi je už len pri pohľade na akciovú letenku smutno, tak sú naše preferencie, aspoň v tých zásadných veciach, podobné. Môže to znieť ako klišé, ale zvyšok je už len o kompromisoch. Máme dohodu o jednej veľkej ceste ročne, to znamená dovolenka na viac ako dva týždne s náročnejším programom, ktorú môj Hater tak trochu odtrpí.

Milujem cestovanie po Slovensku

Vtedy sa veľa presúvame, fotíme, chodíme po výletoch, robíme rozhovory a často vstávame skoro ráno, čo je pre neho asi tá druhá najnenávidenejšia vec hneď po dlhých letoch. Aj na týchto výletoch ho však nechám vydýchnuť. Východy slnka si chodím v zásade vychutnávať sama. Občas do programu zaradím deň na pláži, koktejly pri bazéne či masáž, a potom mu večer opatrne oznámim, že na druhý deň odchádzame o piatej ráno. Trošku to ofrfle, ja mu sľúbim ďalšiu masáž a všetko skvelo funguje ďalej.

Hádate sa na cestách často? O čom napríklad?

Hater síce cestovanie a mnohé moje výmysly ofrfle, ale hádať sa mu nikdy nechce. Buď to nemá v povahe alebo si myslí, že by aj tak nemal šancu. To som za tých vyše sedem rokov, čo sme spolu, ešte nezistila. Keď mi po zamietnutí pár navrhovaných leteniek dá konečne zelenú, začne vyjednávať o vzdialenosti cieľovej destinácie, miestach odletu a príletu, dĺžke pobytu a množstve navštívených lokalít. Potom urobíme kompromis a ideme na trojtýždňový výlet do Thajska, Vietnamu, Kambodže a Malajzie. Počas samotného výletu sa už takmer na ničom nenaťahujeme, asi preto, že manžel je v skutočnosti veľmi trpezlivý a tolerantný typ a v prvom rade, v tejto fáze už asi zmierený s osudom cestovateľa.

Pracujete ako IT-čkar a novinárka. To nie sú práve pozície, ktoré ponúkajú veľa voľnosti. Ako zlaďujete cestovanie s pracovným životom?

Práve naopak, tieto pozície sú ideálne na život cestovateľa, obom nám k práci vlastne stačí počítač a internet. Na takýto životný štýl sa mi ho však zatiaľ presvedčiť nepodarilo. A tak cestujeme v rámci možností, využívame sviatky, kombinujeme ako sa len dá. Väčšina cestovateľov radí vyhýbať sa sviatkom, ak je však človek zamestnaný na plný úväzok, s 20 dňami dovolenky toho veľa nevyčaruje. Tento december vám však stačia tri pracovné dni dovolenky a k dispozícii hneď máte 11-dňový výlet. To je už celkom slušné.

Prvú spoločnú cestu ste podnikli na Srí Lanku. Čo bolo potrebné na presvedčenie Hatera pre túto destináciu? Nebolo by lepšie začať niečím menej exotickým?

Srí Lanka bola naša prvá exotická dovolenka, predtým sme ale spolu absolvovali pár výletov po Európe. Ja som však vždy túžila po exotike, lákalo ma to celé roky. Na Facebooku som sa náhodou dozvedela, že môj kamarát odišiel na Srí Lanku manažovať malý hotel na pláži. To bola pre mňa skvelá vyjednávacia pozícia – nemuseli sme platiť predražený zájazd ani mať obavy, ako to tam sami zvládneme. Po pár týždňoch prosíkania a presviedčania manžel pochopil, že mu nedám pokoj, kým niekam nepôjdeme. Ani vo sne by mu však asi nenapadlo, že hneď po návrate mu začnem pravidelne posielať akciové letenky.

Váš cestovateľský blog ponúka dva odlišné pohľady na cestovanie. Ktorý má u čitateľov väčší úspech?

To závisí od toho, čo nazývame úspechom. Najviac prečítaní majú moje praktické články o destináciách, to je asi niečo, čo ľudí pred samotnou cestou zaujíma najviac. Kedy vycestovať, čo koľko stojí, ako sa nenechať nachystať taxikárom. Zameriavam sa nielen na Európu, ale aj exotické krajiny . Tiež sú populárne denníky s tipmi a osobnejšími článkami . Najviac reakcií však máme na denníky Hatera a bola som prekvapená, že už po prvých pár dieloch si vybudoval stálych čitateľov

Párkrát sa stalo, že Hater nestihol napísať pokračovanie a museli sme vydanie novej časti posunúť. Vtedy sa nám dokonca ozvali čitatelia s otázkou, kedy bude ďalší článok. Alebo nám napísala pani, že náhodou objavila jeho článok a páčil sa jej tak, že si hneď prečítala všetkých 14 ďalších častí. Alebo to niekto okomentoval priamo pod článkom. Tieto veci sú, aspoň pre mňa, väčším úspechom ako čísla. Sú osobnejšie a pri srdci hrejú tak akosi viac.

SheMakesMeTravel je okrem iného aj blogom o cestovaní za rozumný peniaz. Ako sa dá na dovolenke ušetriť a nestratiť pritom všetok komfort?

Stratiť všetok komfort si dovoliť nemôžeme, to by so mnou už manžel nikdy nevycestoval. Nemá rád nepohodlné postele a junk food, tak to zvykne hovoriť. A tiež, že na spanie v izbe s ďalšími desiatimi ľuďmi a kúpeľnou pre celú chodbu, sme už starí. Takéto dobrodružné bláznovstvá podnikám s inými partiami, keď cestujeme spolu, snažíme sa cestovať pohodlne a pritom za rozumný peniaz. To pre nás znamená nemíňať zbytočne veľa za ubytovanie, kam sa prídeme v podstate len vyspať. Stačia nám skromnejšie hotely, podmienkou je len čistota a bezpečnosť. Taktiež sa vyhýbame reštauráciám pri turisticky známych miestach, ktoré sú väčšinou predražené.

Za rozumný peniaz sa vo všeobecnosti cestuje tak, že človek si čo to o krajine naštuduje. Skontaktuje sa s miestnymi a tí sú najlepšími zdrojmi informácií. Napríklad výlet na Arubu, ktorá je známa ako veľmi drahá karibská destinácia, nás oboch dokopy stál okolo 1 600 eur. A to sme len za letenky zaplatili okolo tisícky. Našla som miestneho chalana a ten nám vysvetlil, ako to tam chodí. Ukázal nám, kde za jedlo nezaplatíme 60, ale 10 dolárov. Kde stojí pivo dva a nie osem dolárov. Vzal nás na výlet po ostrove a ukázal nám miesta, ktoré som nenašla v žiadnom katalógu. A stálo nás to menej ako výlet s agentúrou či prenájom auta.

Čo Ti pri cestovaní najviac chýba?

Hater: Chuť žiť. Tým nechcem povedať, že ľudia sú úplne strelení, ale robia absurdné veci. Niektorí precestujú pol zemegule, aby stáli v rade a spravili si fotku pri troch spadnutých šutroch, blúdia dva dni púšťou, aby potom čumeli do kaktusu a mali ťavu za najlepšiu kamarátku alebo šliapu niekoľko hodín hore do kopca, aby potom zišli znova dole a šróbovali si kolená. Hodiny sedia v lietadle, kde jedia jedlo z bakelitu, pozerajú pred seba s odtlačeným zadkom len preto, aby videli vodu s pieskom a utratia za to peniaze, ktoré musia zarábať celý mesiac. Neuveriteľné.

Foto: She Makes Me Travel (Facebook)

Najhorší cestovateľský zážitok?

Hater: Vďaka mne ich je menej, keďže som mnoho výletov zamietol pri zrode. Najhoršie zážitky sú samozrejme trvalo vytesnené v rámci hesla: „dajme ľudstvu aspoň šancu“. Z priemerne zlých zážitkov – je trocha nepríjemné, keď vás naháňa slon po safari, balí vás pekná Thajka, alebo Thajčan, ktorý je pekná Thajka, a potom neviete, či je to dobre a či ste vlastne pekná žena alebo pekný chlap. To otrasie vnútorným svetom. Alebo vám nový kamarát kúpi na desiatu hada, nemáte kinedryl na nekonečnej ceste, alebo potrebujete navštíviť kreatívnu toaletu v chudobnej časti Ázie. Zaujímavé tréningy sebazaprenia.

Na svojich cestách ste určite prežili situáciu, ktorú si Ty milovala, no Hater ju pekne zhejtoval. Viete nám nejakú pamätnú priblížiť?

Lover: To viem veľmi presne. Veľmi ma nadchol nočný výstup na Adam´s Peak, najvyššou horu Srí Lanky. Driapať sa uprostred noci na kopec, aby sme si pozreli východ slnka. Hater túto ideu nenávidel od prvej chvíle a jeho denníky „Idem hore, čakať slnko“ a „Slnko vyšlo, idem dole“ sú medzi tými najúspešnejšími.

Hater: To bol naozaj výnimočný nápad na teambuilding

Váš cestovateľský tip v Európe?

Jednoznačne Bosna a Hercegovina, neobjavený klenot Európy, ktorý si zamiluje každý cestovateľ. Najväčším bonusom pre našinca je fakt, že krajina je omnoho lacnejšia ako Slovensko, čiže dopriať si ako kráľ, nie je nikde jednoduchšie. Od raňajok až po večeru sa stravujete v reštauráciách za pár eur, jedlo, káva aj dezerty sú vynikajúce. Ľudia sú milí, priateľskí, dobrosrdeční a vždy ochotní pomôcť. Krajina má krásnu prírodu – nádherné hory, priezračné rieky, rozľahlé lesy – a neuveriteľne pekné mestá. Mňa ako novinárku samozrejme zaujala aj smutne známa história, rozhovory s miestnymi pre mňa boli silným zážitkom. Bosna je taká krásna, že sa tam chce vrátiť aj Hater.

Hater: Nikdy.

Ako by mala podľa vás vyzerať ideálna dovolenka? Zrejme na to máte odlišné pohľady…

Lover: Ideálna dovolenka by mala trvať minimálne tri týždne a v itinerári by mali byť čo najpestrejšie aktivity. Mali by sme vidieť kopce a absolvovať túry, vegetiť na plážach a popíjať čerstvé kokosy, spoznávať mestá, navštíviť múzeá, ochutnávať streetfood, skúšať adrenalínové zábavky, spoznávať kultúry a skamarátiť sa s miestnymi. Mali by sme testovať slovenskú pálenku s hlavou miestnej rodiny a zahrať si futbal s ich deťmi. Mohli by sme aspoň na čas vypnúť mobily, stratiť sa v uličkách, raňajkovať víno, hľadieť pri tom na východ slnka a piknikovať pri jeho západe.

Hater: Zostať doma a mať pokoj svätý.

Do ktorého kúta sveta sa chystáte užívať (a trpieť) najbližšie?

Lover: Toto je veľmi citlivá otázka. Možno si postrehol, že posledné týždne po internete kolovali skvelé akcie na letenky do európskych destinácií doslova za pár centov, ale aj do Ázie či Afriky, tiež veľmi výhodné ponuky. Mala som v pláne kúpiť Malagu na september a Madagaskar na december. Obe destinácie boli hneď v prvej fáze zamietnuté. O deň neskôr som prišla s plánom decembrovej kombinácie Hongkong a Filipíny, čo nás vrátilo k úvahám o Madagaskare. Tieto letenky sa však medzičasom vypredali.

Hater: To je smola.

Lover: A najmä mi bolo vysvetlené, že môj limit, tá jedna veľká cesta ročne, už bol v apríli vyčerpaný.

Hater: Aj to je smola.

Lover: A tak sa momentálne nechystáme nikam do zahraničia, v lete snáď budeme viac cestovať po Slovensku. Najbližší víkend ideme do Bojníc, kde som bola naposledy pred asi 15 rokmi. A v auguste sa ešte sama vyberiem do Prahy. Vzrušujúcejšie plány zatiaľ nemáme, ale verím, že na nejaký decembrový úlet sa mi manžela nejakým zázrakom podarí nahovoriť. Možno mu na Vianoce kúpim letenky.

Foto: She Makes Me Travel (Facebook)

Blogy Veroniky a Karola, teda Lovera a Hatera, nájdete ich webovej stránke shemakesmetravel.com. Sledovať ich však môžete aj na Instagrame či Facebooku.

Najnovšie články