Foto: Wikimedia.org

/ 14 / PetraSus
História kondómov sa datuje až do čias jaskynného muža a kým v súčasnosti je latex štandardom, v minulosti ľudia zachádzali do rôznych extrémov, aby sa počas sexu chránili.

Aj dnes sa ľudia väčšinou cítia zvláštne a nepríjemne, pokiaľ ide o nakupovanie kondómov. A to napriek tomu, že existujú už 13-tisíc rokov. Ľudia sa už tisícročia rôznymi metódami pokúšajú chrániť pre neželaným otehotnením a pred pohlavnými chorobami.

Nie vždy to však bolo také pohodlné a efektívne ako dnes. Kedysi neexistovali svetielkujúce latexové kondómy, aké dnes nosí v peňaženke každý frajer. Pred tým ako kondómy dosiahli svoj súčasný vzhľad a účinnosť, muži využívali na ochranu občas vskutku bizarné pomôcky. Nahliadnite s nami do minulosti a pozrite sa, akými spôsobmi sa ľudia chránili pred tým, aby ich 9 mesiacov po vášnivej noci neprekvapil uzlík radosti.

wikimedia.org

Keď vkročíte do nočného klubu, na stene toalety možno natrafíte na automat na prezervatívy. Poteší najmä mužov, ktorí žijú v nádeji, že sa im v tú noc pošťastí. Vedeli ste však, že prvá zmienka o kondómoch sa objavila už 11-tisíc rokov pred Kristom? Na stenách jaskyne vo Francúzsku bol vyobrazený prvý známy muž používajúci kondóm ako ochranu. Historici veria, že na jaskynnej maľbe sa muž oddáva radovánkam so ženou, zatiaľ čo sa chráni akýmsi druhom zvieracej kože. V tých časoch muž nemal veľmi na výber a musel sa uspokojiť s čímkoľvek, čo práve našiel v jaskyni.

O niekoľko tisícov rokov neskôr sa stretávame s prvými zmienkami o antikoncepcii v gréckej mytológii, ale aj u Egypťanov v hieroglyfoch. Egypťania svoje intímne partie chránili pred slnkom a poraneniami bedrovou zásterou a historici sa domnievajú, že počas sexu používali tenké plátno, aby sa ochránili napríklad aj pred hmyzom.

Najranejšia zmienka o kondómoch v Grécku sa týka krétskeho kráľa Minosa. Mytológia hovorí, že mal v semene hady a škorpióny, čo naznačuje, že pri styku so svojou ženou používal nejakú formu ochrany. Historici sa domnievajú, že zrejme išlo o kozí mechúr.

Rimania sa zas počas svojich legendárnych orgií chránili nielen zvieracími mechúrmi, ale aj črevami. Zmienky o užívaní nejakej formy antikoncepcie však zmizli spolu s pádom Rímskej ríše a objavili sa znova až v 15. storočí v Európe. Približne v tomto čase sa začali objavovať zmienky o kondómoch aj v japonskej a čínskej kultúre. Od ostatných sa odlišovali tým, že pokrývali len mužský žaluď a vyrábali sa z rôznych materiálov počnúc zvieracími črevami, hodvábnym papierom, zvieracích rohov až po korytnačí pancier. Našťastie, kondómy sa neustále vyvíjali a tak nebolo potrebné používať korytnačie panciere a rohy dlhodobo.

wikipedia.org

V 16. storočí sa po Európe začalo šíriť nepríjemné ochorenie známe ako syfilis alebo „Francúzska choroba“. Záchranou bol lekár menom Gabriele Fallopio. Prišiel s vylepšenou verziou kondómov, ktorá mala ľudí pred touto chorobou ochrániť. Bolo to plátno nasiaknuté chemikáliou, ktoré si muž priväzoval stužkou, aby pokrývalo celý orgán a držalo pevne na mieste.

Fallopio dokonca urobil aj výskum, v rámci ktorého skúmal efektivitu nového kondómu. Zúčastnilo sa ho tisíc dobrovoľníkov. Ani jeden z nich sa ochorením nenakazil, vďaka čomu sa Fallopio stal vynálezom prvého kondómu, ktorý chránil nie len pred otehotnením, ale aj pred pohlavnými chorobami.

Tento objav sa však nestretol s veľkým pochopením zo strany cirkvi a vedy. Zašlo to tak ďaleko, že katolícky teológ Leonardus Lessius označil používanie kondómov za nemorálne. O storočie neskôr anglický lekár Daniel Turner spustil kampaň proti používaniu tejto ochrany. Vyhlásil, že sex s kondómom je nebezpečný a nabáda mužov k striedaniu sexuálnych partneriek.

Napriek odporcom ochrany sa kondómy zo zvieracích čriev stali v 18. storočí omnoho dostupnejšie. V Európe a Ázii sa k nim dalo pohodlne dostať nielen v baroch, ale napríklad aj v holičstve. Boli však drahé, mnoho mužov preto používalo tú istú ochranu aj viackrát. Ak by to muž urobil dnes, zrejme by dámska spoločnosť veľmi rýchlo hľadala únikový východ.

wikipedia.org

V 19. storočí sa biznis s kondómami začal poriadne rozmáhať, a to napriek tomu, že niektorí členovia britského parlamentu kondómy stále považovali za neefektívnu ochranu. V tomto čase začínala ochranu používať aj stredná pracujúca trieda.

Viete, komu môžeme ďakovať za to, že sa kondómy prestali vyrábať zo zvieracích čriev? Charlesovi Goodyearovi, ktoré svoje meno prepožičal aj slávnej značke Goodyear Tires. V roku 1839 začal experimentovať s vulkanizáciou gumy a v roku 1855 uzrel svetlo sveta prvý kondóm z gumy. Predtým boli kondómy vnímané ako luxus, ktorý si môžu dovoliť len bohatí. Napríklad taká prostitútka by musela pracovať niekoľko týždňov, aby si zarobila na jeden kondóm.

Ešte stále však hovoríme len o vzdialenom bratrancovi Durexov, aké poznáme dnes. Vtedajšia gumená ochrana veľmi ľahko skĺzla a opäť pokrývala len žaluď. Tí, ktorí chceli skutočnú ochranu, boli odkázaní na výrobu na mieru. V 19. storočí sa v New York Times dokonca objavila prvá reklama na kondómy a biznis prekvital. Dobrovoľníci navštevovali chudobnejšie oblasti Európy a rozdávali ľuďom letáky s inštrukciami, ako správne používať kondóm.

wikipedia.org

Aj keď gumový kondóm bol veľkým krokom vpred, skutočný prelom nastal v roku 1920, keď sa na trhu objavil latex. Vznikla ochrana, ktorá sedela každému (alebo takmer každému) a predaj sa zdvojnásobil. Gumové kondómy začali upadať do zabudnutia, keďže pri ich výrobe sa využíval napríklad aj benzín a benzén, čo zvyšovalo riziko požiaru. Pri výrobe latexu sa používala voda, vďaka čomu boli kondómy bezpečnejšie a lacnejšie.

Počas prvej svetovej vojny Amerika ani Británia nedodávala svojim vojakom ochranu, čo vyústilo do 400-tisíc zaznamenaných prípadov syfilisu a kvapavky. Strýčko Sam sa však poučil a v druhej svetovej vojne vojakov bohato zásobovali aj kondómami so sloganom „Nezabudni, daj to hore predtým, než to dáš dnu.

Ďalší pokrok nastal, keď v roku 1957 Durex vyrobil prvý lubrikovaný kondóm. Do roku 1965 používalo ochranu 42 percent sexuálne aktívnych dospelých a 60 percent manželských párov. Aj keď boli kondómy populárnejšie než kedykoľvek predtým, svoj najväčší „boom“ zažili v roku 1980 keď sa začala epidémia AIDS.

Spomínate si na kritiku zo strany cirkvi? Nuž, ochranu už neodporúčajú len lekári bojujúci proti AIDS. Pápež František odporúča používať kondómy ako ochranu pred vírusom Zika.

Pozri aj: Vibrátor: Jeho história a to, aký bol jeho pôvodný účel, vás poriadne prekvapí. Vyliečil tisícky žien

all-that-is-interestingKomentovať (0)