/ 82 / Lukáš M.
India je krajina mnohých kontrastov... Bohatí verzus milióny ľudí žijúcich na hranici chudoby. Obdobia výdatných monzúnov striedajú mesiace sucha. Teplé úrodné nížiny môžete vymeniť za obrovské 7000 metrov vysoké vrcholy Himalájií. Už čoskoro sa o nej budete môcť dozvedieť oveľa viac aj vo vašom meste vďaka Cestovateľskému kinu a cestovateľovi Martinovi Navrátilovi.

Naša planéta ponúka svojim obyvateľom skutočne pestré bohatstvo. Pestrosť a krása prírody sa zdá byť takmer nekonečná. Ľudia, ktorí sa chopili moci na Zemi dokázali vytvoriť ďalšie prekrásne pamiatky a miesta, ktoré by vašej pozornosti určite nemali uniknúť. 

India je krajina mnohých kontrastov… Bohatí verzus milióny ľudí žijúcich na hranici chudoby. Obdobia výdatných monzúnov striedajú mesiace sucha. Teplé úrodné nížiny môžete vymeniť za obrovské 7000 metrov vysoké vrcholy Himalájií. Jedna z najväčších a najľudnatejších krajín sveta ponúka každému návštevníkovi všetko, po čom túži.

Snáď najnavštevovanejšou pamiatkou v Indii je slávny palác Tádž Mahal. Takmer 400 ročný komplex je pozostatkom Mogulskej kultúry, ktorá dlhé roky ovládala takmer celú Indiu. Stavba je zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

youtube.com
youtube.com

Dolina Nubra s priemernou nadmorskou výškou 3000 metrov patrí po Himalájskych vrcholoch medzi najvyhľadávanejšie destinácie na turistiku v Indii. Prístup do tejto oblasti nie je jednoduchý, no ak sa tu dostanete, určite nebudete ľutovať.

thousandwonders.com
thousandwonders.com

Komu sa nechce šlapať po horách, alebo navštevovať preplnené kultúrne pamiatky, určite ocení Andamanské a Nikobarské ostrovy, ktoré ponúkajú skutočnú indickú exotiku. Priehľadná voda a množstvo malých ostrovov, tichých a opustených zátok, medzi ktorými sa môžete prepravovať na takýchto člnoch.

geektreks.com
geektreks.com

Cestovatelia hovoria, že ak chcete spoznať pravú Indiu, musíte navštíviť Váránasí, mesto ležiace na brehu rieky Gangy, považované za sväté mesto hinduizmu, budhizmu a džinizmu. Až tu vraj môžete spoznať krásy indického života…

audiocompass.in
audiocompass.in

Vodopády Chitrakote bývajú často nazývané aj indické Niagarské vodopády a to pre ich šírku (najširší vodopád v Indii), ktorá je až 29 metrov a ich výdatnosť v období monzúnov.

flickr.com
flickr.com

Avšak najnavštevovanejšie a najkrajšie vodopády v Indii nie sú tie najväčšie. Sú to Athirappillské vodopády, ktoré s okolitými lesmi vytvárajú jeden z najpestrejších ekosystémov v Indii.

wikipedia.org
wikipedia.org

India to však nie sú len výdatné rieky ako Indus a Ganga, ale aj kilometre a kilometre bez vody. Dôkazom je Tharská púšť, alebo aj Veľká Indická púšť, ktorá napriek tomu, že vyzerá skutočne nehostinne, bola kolískou miestnej Harapskej kultúry, prvej vyspelej civilizácie v týchto končinách.

350sav.fotomaps.ru
350sav.fotomaps.ru

Neďaleko mesta Munnar, ktoré je akýmsi rodičom Indického čaju, môžete obdivovať takéto nekonečné čajové plantáže.

kerala.me
kerala.me

Vrchol Stok Kangri so svojou výškou 6153 metrov nepatrí ani len do prvej desiatky najvyšších vrcholov Indie. Je však veľmi obľúbený najmä u horolezcov. Považuje sa totiž na najlepší tréningový vrchol pred výstupom na Mount Everest.

hemantsoreng.com
hemantsoreng.com

Nandádéví je najvyšším vrcholom, ktorý patrí Indii. Na jej území sa síce nachádza aj tretí najvyšší vrchol sveta Káčaňdžunga, no o ten sa musí deliť spolu s Nepálom. Nandádéví má síce „iba“ 7816 metrov, no je jedným z najkrajších vrcholov Himalájí.

himalayancottage.in
himalayancottage.in

Matheran, je najmenšie vyvýšené mesto v Indii. V anglickom jazyku tu hovoríme o tzv. „hill station“, čo je vlastne mesto ležiace vysoko nad úrovňou doliny, alebo kotliny, kde ležia ďalšie sídla. Matheran leží iba 90 kilometrov od Bombaja a hovorí sa, že poskytuje najkrajšie východy a západy slnka v Indii.

google+
google+

Ako sme sľubovali, v Indii si skutočne každý nájde to svoje. Jednoznačne sa oplatí túto krajinu navštíviť nielen kvôli prírodným krásam ktoré ponúka, ale aj zaujímavej kultúre a zvykoch ľudí, ktorí tu žijú. Viac o tejto úžasnej krajine sa môžete dozvedieť už čoskoro aj vo vašom meste. 

Na najbližšom Cestovateľskom kine sa spolu s cestovateľom Martinom Navrátilom vydáte do krajiny pestrej ako korenie a látky na miestnom trhu. Krajiny, v ktorej musíte mať neustále otvorené oči, lebo na každom kroku číhajú zaujímavé zážitky. Vydajte sa s nami do Indie – jednej z najväčších, najľudnatejších aj najrozmanitejších krajín sveta, pre ktorú platia prídavné mená voňavá, krásna, ale aj špinavá a smradľavá.

Cestovateľské kino: India (Martin Navrátil)

14.február – Kino Úsmev (Košice), lístky v predpredaji dostupné v Kine Úsmev

15. február – Kino Scala (Prešov), lístky v predpredaji dostupné na tomto odkaze.


Komentovať (0)