Foto: Unsplash

Čierna hora nepatrí medzi mainstreamové dovolenkové destinácie, no rozhodne by ste jej mali venovať svoju pozornosť.

Bulharsko, Grécko či Chorvátsko. To sú často navštevované krajiny Balkánu, ktoré vás počas dovolenky takmer určite nesklamú. Región juhovýchodnej Európy však ukrýva oveľa viac. Masovo doposiaľ nepoznaným turistickým rajom je Čierna hora. Neveľká krajina, s malým počtom obyvateľov, ponúka návštevníkom krásne historické pamiatky, divokú prekrásnu prírodu a nekonečné pieskové pláže. To všetko môžete v tomto kúte Balkánu zažiť bez masy turistov a za málo peňazí. Týchto 10 lokalít vás možno presvedčí, aby ste si budúcu (možno i tohtoročnú) dovolenku premysleli. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Čierna Hora – zaujímavosti


O cenovej dostupnosti Čiernej hory hovoria jasne aj ceny, za ktoré ponúkajú nízkonákladové spoločnosti spiatočné letenky do hlavného mesta krajiny Podgorica. Z Budapešti totiž za spiatočný let zaplatíte sumu od 18 €!


Kotor

Prastaré mesto v benátskom štýle, ktoré prežilo storočia bitiek, obliehaní a invázií. Najstaršie mesto Čiernej hory ukrýva nespočetné množstvo historických palácov, kostolov a najmä mohutné obranné múry starého mesta. Hradby Kotoru sú dlhé 4,5 km, široké 15 a vysoké až 20 metrov. Zaujímavé je i prostredie, v ktorom sa Kotor nachádza. Leží totiž v najväčšom zálive južnej časti Jadranského mora. Kotorská boka býva často prezývaná aj ako najjužnejší európsky fjord a to napriek tomu, že záliv nevznikol činnosťou ľadovca, ale zatopením ústia rieky. Kotor svojou atmosférou očarí každého návštevníka. Ide o jedno z najzachovalejších stredovekých miest na Balkáne.

Kotor Sunset
Kotor's City Walls

Cetinje

Historickým klenotom krajiny je mesto Cetinje, ktoré bolo v minulosti hlavným mestom Čiernohorského kráľovstva. Nájdete tu množstvo zaujímavých historických budov, kláštorov či múzeí no najväčším lákadlom je neďaleké pohorie Lovćen. Najvyšší vrchol je kvôli prítomnosti armády pre verejnosť síce neprístupný, no pohorie ponúka celkom inú atrakciu. Je ňou mauzóleum Njegos na vrchole Jezerski vrh. Nemusíte sa báť dlhej turistiky, tesne pod vrchol sa totiž dostanete pohodlne aj autom. Z miestnej vyhliadky je údajne možné vidieť až 80% celej Čiernej hory. Toto miesto môžete navštíviť z Cetinje i z mesta Kotor.

Cetinje, Montenegro
Lovćen

Ostrog

Kláštor srbskej pravoslávnej cirkvi s názvom Ostrog patrí medzi najzaujímavejšie miesta Čiernej hory pre svoju nezvyčajnú polohu. Nachádza sa totiž v stene skalného útesu, neďaleko druhého najväčšieho mesta krajiny Nikšić. Ostrog však nie je len vyhľadávanou atrakciou turistov, ale i významnou náboženskou lokalitou. Ide totiž o jednu z najvýznamnejších pravoslávnych stavieb na celom Balkáne, vyhľadávanou najmä Srbmi.

Ostrog Monastery
Manastirea Ostrog, The Monastery of Ostrog

Sveti Stefan

Maličký ostrov s maličkým mestečkom a s najluxusnejšími dovolenkovými rezortmi v Čiernej hore. Sveti Stefan je s pevninou spojený 30 metrov dlhou úzkou cestou. Tento kút Balkánu si na oddych vybrali i slávne hviezdy ako Marilyn Monroe, Sophia Loren či Claudia Schiffer. V roku 2007 bol ostrov pre turistov uzavretý a na 30 rokov ho do prenájmu od Čiernej hory dostala spoločnosť Aman Resorts, ktorá miestne hotely povýšila na najluxusnejšiu možnú úroveň.

Sveti Stefan at Dusk
panorama Sveti Stefan

Budva

Vynikajúce služby, krásne pláže a historické mesto. Budva je v Čiernej hore dozaista jednou z top lokalít na klasickú letnú dovolenku pri mori. Budva ponúka tú najkrajšiu časť čiernohorského pobrežia, navštevuje ju množstvo turistov a ponúka bohatý nočný život. Aj preto si vyslúžila prezývku „čiernohorské Miami“. Ak máte už Chorvátsko, Bulharsko či Grécko okukané, potom je Budva určite jednou z najlepších alternatív pre vašu budúcu dovolenku.

Budva, Montenegro
MTNGR-1697-20120606And4more.jpg

Barská riviéra

Barská riviéra je oblasť v južnej časti pobrežia Čiernej hory, kde ste ešte pred dvoma rokmi nenarazili na veľké masy turistov či preplnené hotely. Dodnes patrí medzi zatienenejšie časti pobrežia a na svoj najväčší turistický boom stále len čaká. Nájdete tu množstvo súkromných pláži s prírodným prostredím a v samotnom mestečku Bar i širokú škálu služieb, ktoré na dovolenke očakávate.

bar,montenegro

Untitled

Mamula

Jedinou stavbou na ostrove Mamula je rovnomenná pevnosť z 19. storočia. Ostrov sa nachádza pri pobreží Čiernej hory v oblasti, kde sa Kotorská Boka stretáva s Jadranským morom. Mamula je z histórie skôr ako pevnosť, známa ako väzenie, a to najmä počas druhej svetovej vojny, kedy tu taliansky diktátor Benito Mussolini väznil stovky nepohodlných politických väzňov. Množstvo z nich prišlo o život a to počas tvrdého mučenia či na následky vyhladovania. Mamula je dnes miestom turistického ruchu a vláda Čiernej hory má s týmto ostrovom zaujímavé plány. Historickú pevnosť by chcela prebudovať na luxusný dovolenkový rezort.

Mamula
Abandoned Prison - Mamula 005

Tara

Čierna hora to však nie sú len historické pamiatky a krásne pláže, ale najmä pomerne nedotknutá divoká príroda. Medzi Čiernohorské „naj“ nepochybne patrí rieka Tara s 93 km dlhým kaňonom, ktorý vytvára v pohorí Durmitor. Rieka, ktorá je zdrojnicou známeho balkánskeho toku Drina. Tu vytvorila najhlbší kaňon v celej Európe a druhý najhlbší na Zemi, ktorého skalné svahy siahajú do neuveriteľnej výšky 1300 metrov, pričom na najužšom mieste kaňonu (Diablova diera), je údajne možné preskočiť. Okrem fascinujúcich pohľadov a turistiky je Tara rajom pre vodákov. Čiernohorská rieka je považovaná za európsky raftingový raj.

DSC_7685
Rafting on the Tara

Durmitor

Pohorie na severe Čiernej hory pri hraniciach s Bosnou a Hercegovinou neponúka len dolinu rieky Tara. Krasové pohorie je pravou európskou divočinou a úžasným miestom pre horskú turistiku. Nespočet jaskýň, priepastí, 19 ľadovcových jazier a hlboké kaňony riek Draga, Sušica a spomínanej Tary. Pre skúsených turistov je lákadlom aj najvyšší vrch pohoria Bobotov Kuk, ktorý bol so svojou výškou 2523 m.n.m. dlho považovaný za najvyšší vrch Čiernej hory.

Durmitor National Park

Durmitor national park, Montenegro

Skadar

Úžasnú čiernohorskú prírodu dotvára aj Skadarské jazero, nazývané skrátene Skadar. Ide o najväčšie jazero na Balkáne, ktoré sa rozkladá na hraniciach Čiernej Hory a Albánska. Voda v krasovom jazere Skadar je neuveriteľne čistá, za čo vďačí približne 50 podzemným vodným prameňom, ktoré sú zdrojom jeho vody. V jazere a jeho okolí žije mnoho endemitov, najmä vzácne druhy kaprov a úhorov. Obdivovať môžete celkom 40 jazerných ostrovov, medzi nimi aj „čiernohorský Alcatraz“ – ostrov Gromozur, na ktorom sa nachádza bývalé väzenie.

Skadar Lake picturesque view, Montenegro

Grmozur isle & Vranjina hill

Pozri aj: Čarovná Transylvánia či najkrajšia cesta sveta. 10 miest, pre ktoré sa oplatí z celej Európy navštíviť práve Rumunsko

Uložiť článok

Najnovšie články