Foto: Andrew Shiva / Wikipedia

Dobré ráno, je streda 5.decembra a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli nášho pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze.


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Na Antarktíde sa dodnes narodilo 11 detí. Mali byť zámienkou pre vyhlásenie suverenity Argentíny a Čile v krajine večného ľadu
  • Kde sa na Bali nachádzajú najkrajšie pláže, kedy sa ostrovu vyhnúť a ako v tropickom raji žijú domáci obyvatelia? V Cestovateľskom kine vám to v stredu 12. decembra v trnavskom Kine Hviezda prezradí Michaela Struhárová. Lístky na premietanie nájdete na tomto odkaze.
  • Tipy na filmové novinky: Smrteľné stroje Petera Jacksona či mysteriózny thriller Záhada Silver Lake
  • Neviete si predstaviť Vianoce bez živého stromčeka? V Bratislave a Košiciach si ho môžete prenajať
  • Zabudnite na Viedeň a Budapešť. Najkrajšie vianočné trhy v Európe ponúka už niekoľko rokov chorvátsky Záhreb

Antarktída nemá žiadne pôvodné obyvateľstvo. Žiadny človek tu nikdy predtým nežil. Miestne podmienky, ktoré sú typické suchým a extrémne chladným podnebím, to jednoducho nedovoľujú. Antarktída je tak v podstate poslednou divočinou na svete, kde je človek len na návšteve. V súčasnosti sa populácia Antarktídy pohybuje od 1000 ľudí počas zimy, po 4-tisícky počas krátkeho leta. Drvivú väčšinu z týchto ľudí predstavujú vedeckí pracovníci a pracovníčky, ktorí obývajú niektorú z asi 70 výskumných staníc.

Foto: Vincent van Zeijst [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Antarktický polostrov považovali v druhej polovici 20. storočia za svoje územie hneď tri krajiny, a to Argentína, Čile a Británia, ktorá v tom čase proti argentínskej vôli okupovala súostrovie Falklandy. A aj keď sa to zdá bláznivé, práve pre vyriešenie politickej otázky sa začali na Antarktíde rodiť deti.

Prvý „Antarktíďan“

Prvý človek, ktorý sa narodil na Anarktíde bol v roku 1978 Emilio Palma. Emilio bol vo svojej podstate nástrojom, ktorý mal Argentíne pomôcť k vyhláseniu Antarktického polostrova za Argentínske územie. Emilio sa narodil na stanici Esperanza, jedinej z dvoch civilmi osídlených miest na Antarktíde, veliteľovi miestnej armádnej jednotky.

Foto: Andrew Shiva / Wikipedia

Silvia Morello de Palma sa stala prvou ženou, ktorá porodila na území Antarktídy. Do krajiny večného ľadu ju lietadlom za jej manželom premiestnili v 7. mesiaci tehotenstva s jediným cieľom. Na Antarktickom polostrove mala ako prvá žena porodiť zdravé dieťa s argentínskym občianstvom, čo malo viesť k vyhláseniu oblasti za územie Argentíny. Emilio Palma sa narodil zdravý a čoskoro bude oslavovať svoje 41. narodeniny. Argentína po jeho pôrode schválila zákon, ktorý v krajine zakazoval všetky mapy Argentíny bez vyobrazeného územia Antarktického polostrova.

11 narodených detí

Týmto kontroverzným pôrodom to však vôbec neskončilo. Po narodení Emilia prišiel rad na Čile. Diktátor Augusto Pinochet poslal na čilskú stanicu, ktorá je druhým civilne obývaným miestom Antarktídy, niekoľko novomanželských párov. V roku 1984 sa tak narodil Juan Pablo Camacho Martino, prvý „Antarktíďaň “ s čilským občianstvom. Do roku 2009 sa v krajine večného ľadu údajne narodilo celkom 11 detí. 8 z nich na argentínskej stanici a tri na tej čilskej. Hypotetický súboj s kolonizovaním Antarktického polostrova tak vyhrala Argentína.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, ktorý pre vás budeme pripravovať pravidelne, každý týždeň, vždy v stredu ráno o siedmej hodine. Majte pokojný zvyšok týždňa a príjemný víkend. Budeme radi, ak si nás vypočujete aj o týždeň.

Uložiť článok

Najnovšie články