Foto: piiiicklesquid, startrailerthu (Instagram)

Lukáš Mužla / / News
Rok 2018 otvára očakávaná astronomická udalosť. Blíži sa najvýdatnejší meteorický roj vôbec.

V roku 2018 vás tak ako v tom minulom, budeme pravidelne informovať o tých najzaujímavejších astronomických udalostiach, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť na vlastné oči. Nový rok sa ešte poriadne ani nerozbehol a nás už čaká jedno z jeho najväčších nebeských divadiel na nočnej oblohe. Meteorický roj Kvadrantídy, ktorý patrí medzi najvýdatnejšie meteorické roje vôbec, bude mať tento rok „ťažké podmienky“ no napriek tomu sa ho oplatí nezmeškať. 

Kvadrantídy majú svoj radiant, teda miesto z ktorého ich môžeme vidieť „vychádzať“ v súhvezdí Pastier. Pôvod týchto meteorov pochádza z názvu dnes už zaniknutého súhvezdia Nástenný kvadrant, ktorého hviezdy sú dnes už súčasťou súhvezdí Pastier, Drak a Herkules. Zaujímavosťou je, že do dnešného dňa astronómovia presne netušia, aké je materské teleso tohto periodického meteorického roja. Každoročne sú Kvadrantídy najaktívnejším meteorickým rojom vôbec a teda rok 2018 začína asi jednou z najvýznamnejších udalostí tohto roka.

Foto: Stellarium

Výdatnosť Kvandrantíd je každoročne veľmi premenlivá a pohybuje sa od 60 až do 200 meteorov za jednu hodinu. Tento rok sa ich výdatnosť odhaduje až na 100 meteorov za hodinu. Meteorický roj je aktívny už od samého začiatku nového roku, teda od 1. januára a končí na Troch kráľov. Maximum roj dosahuje pravidelne v noci z 3. na 4. januára. Tohtoročné podmienky však pozorovaniu veľmi neprajú.

Pozorovanie prvého meteorického roja tohto roku bude rušiť najmä svit Mesiaca, ktorý v čase maxima roja bude tesne po splne. Ani predpoveď počasia neveští nič dobré. Ak sa však nad vaším bydliskom náhodou vyjasní, potom by ste pozorovanie Kvadrantídov nemali vynechať. Aj napriek mesačnému svitu totiž pri výdatnej frekvencii predsa len nejaké „padajúce hviezdy“ spozorujete.Pozri aj: Zatmenia, meteorické roje či hranica čiernej diery. 7 najväčších astronomických udalostí, na ktoré by ste sa mali v roku 2018 pripraviť

Komentovať (0)