Jackie Kennedy a jej život po boku JFK

Advertisements

Jacqueline Kennedy, známa ako Prvá dáma Ameriky, ktorá stála po boku Johna Fitzgeralda Kennedyho bola jedna z najväčších osobností 20. storočia,  módna ikona a bojovníčka za ľudské práva. Jackie sa vďaka svojmu osobnostnému šarmu dodnes stáva vzorom pre ženy po celom svete.

Malá Jackie sa narodila  28. júla 1929 v Southampton (New York) ako 3,6 kilové bábätko s chumáčom čiernych vlasov a od seba ďaleko posadenými očami. Bola prvorodeným dieťaťom v rodine, jej sestra Caroline Lee sa narodila v roku 1933. Zo strany matky – Jenet Lee mala írskych predkov a rodina otca bola obzvlášť hrdá na francúzske korene.

Práve otec jej často vštepoval aby nezabúdala na to, že je tá najkrajšia a najkúzelnejšia na svete, práve preto že je Bouavierová. Jackie svojho otca „Black Jacka“ zbožňovala a nebola jediná. Sebavedomý Jack so zamatovými očami a oblekmi z kašmíru nemal núdzu o náklonnosť krásnych žien. Určite to ale neprospievalo maželstvu s Jenet a jeho  ďalšie zlozvyky ako rozhadzovanie peňazí a alkoholizmus viedli ku krachu manželstva v roku 1938.

f8afcefbdd21738a973abe2360e60080

Po rozvode rodičov, Jackie, tak ako každé dieťa, trpela a jej svet v ktorom vládol Black Jack bol zničený. Do života jej matky vstúpil miliardár Hugh Dudley Auchincloss. Tento bacuľatý chlapík, vlastník obchodnej banky Parker & Redpath a importnej spoločnosti, bol otcom troch detí z predchádzajúcich manželstiev. Preto boli sestry Jackie a Caroline v ich novej rodine držané stranou a považované za vydedencou.

V roku 1944 Jackie nastúpila na dievčenskú školu Miss Porter  School (Connecticut) ktorá bola určená dievčatám zo zámožných rodín, ktorým rodičia vytýčili jasnú trasu: manželstvo, deti, blahobyt, istota. Jackie sa s touto myšlienkou veľmi nestotožňovala a preto na škole nebola veľmi obľúbená.

Do spoločnosti bola Jackie uvedená v roku 1947 v Clambake Club. O jej šatách sa novinári vyjadrili ako o  „zázraku vysokého krajčírstva“ ktoré v skutočnosti pochádzali z Macy s, ľudového obchodného domu a stáli 59$.

debutant jacqueline bouvier 1947

V roku 1948 Jackie prvý krát vycestovala do Európy. V Londýne sa vďaka Auchinclossovým stykom zúčastnila kráľovskej garden party, ktorá sa samozrejme konala v Buckinghemskom paláci a Jackie sa stretla aj s kráľovnou Alžbetou a Winstonom Churchillom. Ďalej precestovala Švajčiarsko, Miláno, Rím, Benátky a pre ňu najviac fascinujúci Paríž. Toto romantické mesto ju oslovilo až tak, že sa neskôr rozhodla pre ročné štúdium na Sorbonne. Jackie v Paríži viedla život plný romantiky a umenia a po návrate do New Yorku sa zapojila do súťaže ktorú každoročne organizoval Vogue. Súťaž vyhrala a odemou jej mala byť ročná stáž v časopise a neskoršia kariéra žurnalistky, po ktorej túžila. Od tohto ju však rodičia odhovorili. Neskôr sa zamestanala v Times-Herald a vtom období taktiež spoznala Johna G.W.Husteda, ktorého rodina sa taktiež zaoberala bankovníctvom. Jackie s ním prežila románik ale Johnovu žiadosť o ruku odmietla. Cítila že to nieje pre ňu ten pravý, osudový partner. A mala pravdu.

S Johnom, ktorému každý hovoril Jack sa zoznámili v roku 1952 a okamžite si ju získal, tak ako srdce celej Ameriky, svojím šarmom, inteligenciu, vnímavosťou a zmyslom pre humor. Naopak na Jacka, Jackie zapôsobila tým, že sa neuspokojila len s predvádzaním svojej krásy. Jack sa s Jackie zo začiatku zahrával a „naťahova“ ju a prvé pozvanie do kina prišlo až sedem mesiacov po ich prvom stretnutí. Neskôr, na jar v roku 1953 ju predstavil rodine a aj keď sa Jackie obávala vstúpiť do pevne zomknutého klanu Kennedyovcov, každému už bolo jasné že Jack si svoju vyvolenú vybral.Svadba sa konala 12. Septembra 1953 v Newporte a bola to pravá hollywoodska show. Zúčastnilo sa jej okolo 1200 hostí a medzi nimi aj mafiáni, priatelia Joea Kennedy, Jackovho otca, ktorý s nimi uzavrel obchod aby zaistil víťazstvo pre svojho syna v senátorských voľbách, v štáte Illinois. A možno práve tam začína koniec tohto skoro rozprávkového príbehu.

wedding-cake

Mladomanželia zo začiatku striedavo žili v Merrywoode s rodinou Jackie a v Hyannis Porte s ostatnými Kennedyovcami. Pre Jeckie bolo toto obdobie veľmi náročné keďže so ženami z klanu Kennedy veľmi dobre nevychádzala. Snažila sa ale byť svojmu manželovi čo najviac užitočná a podporovať ho v jeho kariére. Ako manželka senátora musela sledovať debaty, zúčastnovať sa diskusných stretnutí, odpovedať na jeho korešpondenciu a navštevovať politické recepcie. Jackie si niekedy v tomto období uvedomila, že ich manželstvo nebude také harmonické o akom snívala. JFK, podobne ako jej otec, rád zvádzal všetky ženy okolo seba a Jackie musela predstierať že o ničom nevie aby nepokazila predstieranú idylku. Možno práve kvôli tomuto napätiu, ktoré Jackie prežívala, prvé dieťa potratila a druhé sa narodilo mŕtve. Až neskôr, keď sa konečne presťahovali do vlastného domu v Georgetowne, narodilo sa im dievčatko ktorému Jackie dala meno Caroline. V roku 1960 JFK oznámil svoju kandidatúru na prezidenta a začal s celonárodnou kampaňou s ktorou mu Jackie pomáhala a skoro všade ho sprevádzala. Joe Kennedy do kampane svojho syna investoval astronomické čiastky a Amerika sa rada nechala opojiť týmto pôsobivým divadlom. John Fidgerald Kennedy sa stal najmladším prezidentom v histórii USA a Jackie jednou z najmladších Prvích dám.

Kennedyovci sa presťahovali do Bieleho domu a s novým životom prišiel aj obrovský tlak. U Jackie sa novinári často zameriavali na jej zovňajšok a štýl, preto sa ho rozhodla ešte viac vyšperkovať. O jej vlasy sa staral Kennel Battelle a kostými a šaty pre ňu šil Oleg Cassini. Ďalším spoločným ďieťaťom Kennedyovcov bol John Kennedy Jr., zvaný John – John, ktorý prišiel na svet 25. Novembra 1960. Jackie bola pre svoj nízky vek, atraktívnosť, sčítanosť, kultivované a sofistikované správanie  v spoločnosti veľmi obľúbená. Bola na očiach celej verejnosti a to jej onedlho začalo prekážať. Hlavne sa bála o bezpečnosť svojich detí.

First-Lady-Jacqueline-Kennedy-shortly-after-m-moving-into-the-White-House-with-three-year-old-daughter-Caroline-and-several-mont

Jedným z Jackiených najväčších projektov, bola renovácia Bieleho domu.I napriek pomoci zámožných priateľ táto renovácia vyšla strašne draho. Vďaka tomu Jackie dostala nápad vydať prvého knižného sprievodcu po Bielom dome a v roku 1962 urobila osobnú prehliadku pred kamerami Americkej stanici CBS.

Jackie často sprevádzala manžela počas zahraničných ciest. Najvýznamnejšia sa pre ňu stala návšteva milovaného Paríža. Parížania ju zbožňovali a JFK vtedy zavtipkoval „že on je ten muž, čo sprevádzal Jacquelin Kennedyovú do Paríža.“

V roku 1963 Jacqueline znovu zistila, že je tehotná a v ôsmom mesiaci tehotenstva porodila chlapčeka, ktorého ale okamžite museli umiestniť do inkubátora. Patrick Bouvier Kennedy trpel vážnymi dýchacími problémami a napriek tomu, že udatne bojoval, umrel. Pre Jacka a Jackie to bola obrovská rana, ktorá ich ale vzájomne zblížila. Jackie sa s touto stratou vyrovnávala na plavbe loďou, na ktorú ju pozvala jej sestra Lee. Tam sa prvý krát stretla s Aristotelom Onassisom.

Do Texasu sa manželia Kennedyovci rozhodli vycestovať kvôli novej prezidentskej kampani. V piatok ráno 22. Septembra 1963, si Kennedyovci dopriali výdatné raňajky, pretože očakávali dlhý a náročný deň.  Jackie mala oblečený dobre známy ružový kostým od Channela a očakávala kyticu žltých ruží, ktorú dotala vždy na privítanie. Tento raz však boli ruže krvavo červené. Jack Kennedy predniesol svoj prejav a následne vyrazili na slávnostný sprievod po Dallase.V Lincolne so sklopenou strechou sedeli Jeck s Jackie a sprevádzali ich texaský guvernér s manželkou. Mestom prechádzali, bez jedinej známky nepriateľstva.Keď chcel  šofér limuzíny zabočila do zákruty, Jackie zrazu začula krátky výbuch a pomyslela si že niekto hádže petardy. Bol to však výstrel. Keď sa otočila ku svojmu manželovi, zistila že je zranený. Druhý výstrel zranil guvernéra Connallyho a tretí zasiahol Jacka do hlavy ktorý dopadol na Jackiene kolená. To bol koniec mladého prezidenta s neuveriteľne šarmantným úsmevom.

jfk-jr-john-kennedys-funeral

Po smrti mažela Jackie s deťmi musela opustiť Biely dom. Odsťahovala sa do New Yorku. Na nejaký čas sa stiahla zo spoločnosti a veľkou oporou v týchto ťažkých časoch jej bol mladší brat Jacka, Bob Kennedy. Neskôr ešte absolvovala nejaké oficiálne cesty a ceremónie. Pomohla otvoriť Kennedyho knižnicu a múzeum. V roku 1968 bol spáchaný atentát na Boba Kennedy a vtedy sa  Jackie definitívne rozhodla, že musí z Ameriky odísť. Napriek tomu bola  neustále obťažovaná novinármi, ktorím sa napríklad podarilo odfotografovať ju nahú. Veľkým šokom pre celý svet  bola jej svadba s Aristotelom Onassisom v roku 1968. Jej rozhodnutie väčšina odsudzovala a videli v ňom len záujem o peniaze o ktoré Ari nemal núdzu. Aristotel mal dve vlastné deti s ktorými si Ale Jackie nerozumela. Hlavne jeho dcéra Christina ju nenávidela. Po tom ako zomrel Aristotelov jediný syn, podlomilo sa mu vlastné zdravie a v roku 1975 zomrel na zápal pľúc. Jackie sa stala vdovou po druhý krát.

Po smrti druhého manžela sa Jackie vrátila do New Yorku a stala sa z nej „žena ako každá iná.“ Rozhodla sa splniť si sen a prijala ponuku redaktorky. Neskôr tiež pracovala vo vydavateľstve Doubleday, ako zástupkyňa šéfredaktorky. Milovala históriu a preto sa snažila o zachovanie kultúrného dedičstva v Amerike.Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements