Predstavte si, že žijete s ďalšími pár desiatkami ľudí na opustenom ostrove… O zvyšku sveta nemáte žiadne informácie a popravde ani žiadny záujem. Žijete predsa na...

Predstavte si, že žijete s ďalšími pár desiatkami ľudí na opustenom ostrove… O zvyšku sveta nemáte žiadne informácie a popravde ani žiadny záujem. Žijete predsa na prekrásnej pláži a všetko, čo potrebujete, dostanete. Čo vám neponúkne ostrov, to akoby zázrakom padne z neba v podobe materiálnej pomoci od vyspelých krajín. Lieky, jedlo, oblečenie a iné potrebné záležitosti by vám padali priamo do lona. Presne takto žije v Oceánii niekoľko kmeňov, ktorých zmyslom života je jediné: uctievať vyspelú civilizáciu.

V tomto článku budeme hovoriť o niekoľkých izolovaných kmeňoch, žijúcich na maličkých ostrovoch  v súostroví Melanézia, neďaleko Austrálie. Tieto kmene slepo vyznávajú vieru v rozvinuté a najbohatšie krajiny. Veselo prijímajú ich dary v podobe humanitárnej pomoci, klaňajú sa pred vyspelou civilizáciou a dokonca vykonávajú isté rituály a obete. Zdá sa vám to čudné?

wikipedia.org
wikipedia.org

Tento jav je vo svete nazývaný kultom Cargo. Jedná sa o situáciu, ktorá nastane po styku dvoch úplne odlišných kultúr, zaostalej s tou vyspelou. Výsledkom je, že primitívnejšia kultúra začne uctievať tú vyspelú. V Melanézií vznikla táto situácia v období od konca 19. storočia do 2. svetovej vojny. Domorodí obyvatelia niektorých ostrovov sú dodnes presvedčení o tom, že priemyselné výrobky, lieky, konzervované potraviny a iné predmety nie sú vyrábané, ale bohovia ich nedopatrením darovali „bielym ľuďom“.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Domorodci veria, že ak budú vyspelú civilizáciu uctievať, tieto predmety ich budú bohovia neustále posielať. Hlbší zmysel tohto „náboženstva“ je však oveľa smutnejší… Podstatou viery je totiž to, že jedného dňa pripláva k ich obydliam loď, ktorá bude viezť predkov domorodcov. Tí prinesú na ostrovy semená rastlín a všetko potrebné na to, aby obyvatelia neboli závislí na pomoci „bielych ľudí“. Táto záchranná loď odvezie všetkých „bielych“ späť odkiaľ prišli a obyvatelia Melanézie tak budú slobodní a nezávislí.

vladsokhin.com
vladsokhin.com
Príbehy
0
Komentovať (0)