reprofoto: instagram/museofridakahlo | instagram/fridakahlo

Jej život bol plný bolesti, trápenia, nešťastnej lásky a nedostatku nádeje.

Určite ste o nej už počuli a celkom určite vašej pozornosti neuniklo ani niektoré z jej jedinečných diel. Frida Kahlo bola ženou, s ktorou sa osud nemaznal. Napriek tomu však bola nesmierne silnou a aj to je jedným z dôvodov, prečo je dodnes symbolom sily a odvahy pre množstvo žien. 

Frida Kahlo sa narodila v roku 1907, no neskôr si dátum svojho narodenia zmenila na 1910, pretože chcela, aby mal prepojenie s Mexickou revolúciou, ktorá sa začala práve v tomto roku. Frida však mala už od malička problémy so zdravím. Už v 6 rokoch jej bola diagnostikovaná  poliomyelitída, v dôsledku čoho mala pravú nohu výrazne tenšiu, než tú ľavú. Snažila sa to zakryť nosením dlhých sukní, no v detstve preto trpela posmeškami rovesníkov.

Možno práve jej zdravotné problémy boli dôvodom, pre ktorý sa rozhodla stať sa lekárkou. Nastúpila preto do prípravnej školy  La Prepatoria, ktorú navštevovala s 35 dievčatami a 1965 chlapcami. V 18 rokoch sa však stala obeťou hroznej nehody, pri ktorej utŕžila zranenia, pre ktoré jej lekári nedávali takmer žiadnu šancu na prežitie.

Frida bola niekoľko týždňov v bezvedomí a keď sa prebrala, prvú vec, o ktorú požiadala svojho otca, bolo maliarske plátno. Ten jej ho priniesol a stojan zostrojil tak, aby mohla kresliť aj poležiačky. Svoju prvú kresbu nakreslila ceruzkou a volala sa Autobus. Tvrdila, že kreslenie jej dodalo silu uzdraviť sa.

Umelkyňa však veľakrát povedala, že v živote sa jej stali dve nehody. Prvá v spomínanom autobuse a druhá niesla meno Diego. Diega Riveru stretla niekoľko rokov po nehode. V tom čase už naplno kreslila a na svoje diela chcela počuť názor od nejakého odborníka, preto oň požiadala práve Diega. Už pri prvom stretnutí to medzi nimi zaiskrilo a nakoniec sa aj vzali – Frida vtedy mala 22 rokov a Diego 43. Nešlo síce o žiadneho krásavca, no hovorí sa, že mal obrovský šarm. Pre jeho korpulentnú postavu však dvojicu prezývali “holubica a slon”.

Diego však nikdy nebol dobrým manželom, už predtým bol ženatý dvakrát a obe jeho manželstvá stroskotali kvôli jeho početným aférkam s inými ženami. Inak tomu, žiaľ, nebolo ani v manželstve s Fridou. Tá síce o všetkom vedela, no údajne ho milovala tak, že mu nič nepovedala a radšej v tichosti trpela. Svoj potláčaný hnev a smútok sa mu však nakoniec rozhodla “oplatiť“ rovnako. V ich dome si našiel útočisko revolucionár Leon Trotsky, s ktorým mala pomer. Niektoré informácie však hovoria aj o jej aférke s Vladimirom Mayakovskym či s mexickou speváčkou Chavelou Vargas.

Frida zostala niekoľkokrát tehotná, no každé jej tehotenstvo sa skončilo potratom. Svoju bolesť z týchto udalostí znázornila kresbou Henry Ford Hospital.

Po 10-ročnom nešťastnom manželstve s Diegom Frida zistila, že ju podvádza aj s jej sestrou, Christinou. To mu už odpustiť nedokázala a rozviedla sa s ním. Veľký zlom tým nastal aj v jej vnútri, keďže ide o udalosť, po ktorej si ostrihala svoje krásne, dlhé vlasy a začala nosiť mužské oblečenie.

Frida sa aj potom naďalej venovala kresleniu, v jej dielach v tom čase dominovali zvieratá, ktoré naozaj milovala. V roku 1940 ju však opäť začali trápiť vážne zdravotné problémy a bola hospitalizovaná. Na prekvapenie mnohých ju do nemocnice prišiel navštíviť Diego, ktorý ju tam opäť požiadal o ruku. Každého prekvapilo, že Frida súhlasila.

Jej zdravotný stav sa však neustále už len zhoršoval. V roku 1953 jej museli kvôli gangréne amputovať nohu a stala sa imobilnou. Posledný obraz, ktorý namaľovala, sa volal Viva La Vida a napriek bolestiam, ktorými trpela, bol nesmierne pozitívny, optimistický a plný farieb. Umelkyňa zomrela v roku 1954 na pneumóniu. V roku 1955 bol jej dom prerobený na múzeum, ktoré môžu jej obdivovatelia navštíviť dodnes.

Frida nakreslila počas svojho života viac ako 150 diel. Na mnohých z nich je ona, nakoľko ako hovorila, samú seba pozná najlepšie. Mnohé z jej malieb však budú ľudí ešte dlho inšpirovať, príkladom je napríklad dielo The Broken Column, na základe ktorého vytvoril Jean-Paul Gaultier kostým pre Millu Jovovich vo filme Piaty element.

Jej život taktiež inšpiroval vznik mnohých filmov, kníh či skladieb. Frida Kahlo je dodnes symbolom sily, odvahy a je taktiež dôkazom toho, že akúkoľvek životnú bolesť môžeme premeniť v niečo hodnotné.

brightside
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )