Foto: wikimedia.org/wikimedia.org

Obyvatelia Japonska si dnes pripomínajú 73. výročie zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima.

Japonsko a mnohí ľudia na svete si 6. augusta pripomenú 73. výročie zhodenia prvej jadrovej bomby na japonské mesto Hirošima. Dátum zhodenia atómovej bomby na Hirošimu sa stal Svetovým dňom boja za zákaz jadrových zbraní; známy je aj pod názvom Deň Hirošimy. 

„Takéto peklo nie je záležitosťou minulosti. Kým jestvujú jadrové zbrane a politici hrozia ich použitím, hrôzy, ktoré sa s nimi spájajú, sa v každej chvíli môžu objaviť v našej súčasnosti,“ povedal podľa agentúry AP starosta Hirošimy Kazumi Macui.

Dňa 6. augusta 1945 o 08:15 hod. miestneho času nad Hirošimou, prístavným mestom na ostrove Honšu, americké bombardovacie lietadlo B-29 Enola Gay zhodilo na centrum mesta z výšky desiatich kilometrov jadrovú nálož na padáku. Nasledoval oslepujúci záblesk a rozľahol sa výbuch prvej atómovej bomby nazvanej Little Boy (Chlapček), zloženej z uránu U-235 s hmotnosťou štyri tony, dĺžkou päť metrov a silou 20.000 ton TNT.

wikimedia.org

Nad mestom sa zdvihol oblak zeme, prachu a dymu. Výbuch zničil dve tretiny mesta; v centre Hirošimy zostalo stáť len 20 budov, ktoré boli postavené z betónu. Bezprostredne zahynulo 70.000-80.000 ľudí a vyše 100.000 utrpelo ťažké zranenia. Na následky ožiarenia neskôr zomreli desaťtisíce ľudí a postihnutou ostala ďalšia generácia.

Foto: wikimedia.org/wikimedia.org(Enola Gay Tail Gunner S/Sgt. George R. (Bob) Caron)

Japonsko niekoľko dní po zhodení druhej atómovej bomby na Nagasaki (9. augusta) kapitulovalo. Tým sa skončila druhá svetová vojna v Ázii.

Na mieste epicentra výbuchu, Ústrednom námestí v Parku mieru, vybudovali v rokoch 1949-56 pamätný komplex podľa návrhu architekta Kenzóa Tanga. Od roku 1955 sa v Hirošime a Nagasaki každoročne konajú medzinárodné konferencie za zákaz atómových a vodíkových zbraní.

Pozri aj: Prežili by ste to? Takto by to vyzeralo, keby vybuchla atómová bomba v centre Bratislavy a v iných slovenských mestách

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy