Záhadné obrazce na planine Nazca. Kto ich vytvoril?

ancient-origins.net
ancient-origins.net

Tieto záhadné obrazce sa nachádzajú na skalnatej púšti Pampa Colorada, ktorá sa rozprestiera na juhozápade Peru. Sú to obrovské kresby vyryté v zemi známe ako geoglyfy. Tieto línie tvoria okolo tristo obrazcov, ktoré sú viditeľné len z veľkej výšky. Kto alebo čo ich vytvorilo a aký mal nato dôvod, je dodnes nezodpovedanou otázkou.

Objaviil ich Alfred Kroeber, Toribio Mejía a zakladateľ peruánskej archeológie, Julio Tello v roku 1926. Výskumníci predpokladajú, že tieto obrazce sú staré až 2-tisíc rokov. Niektoré  dosahujú veľkosť až niekoľko desiatok metrov a najčastejšie zobrazujú zvieratá, ako napríklad hmyz, ryby a vtáky, ale nájdete medzi nimi aj ľudské postavy, geometrické obrazce, alebo len rovné čiary dlhé aj niekoľko kilometrov.

http://vtc.vn/
vtc.vn

Niektoré obrazce sú dokonca viditeľné aj z vesmíru. Patrí sem aj najväčšia postava, predstavujúca rozlohu až tristo metrov. Výskumníci a archeológovia si lámu hlavy nad tým, ako dokázala staroveká kultúra iba primitívnymi nástrojmi vytvoriť takéto veľkolepé diela. Súčasné znalosti o tejto kultúre sú veľmi nízke, pretože sa okrem týchto obrazcov po nich nezachovali žiadne písomné pamiatky. Spôsob tvorby týchto schém bol v celku jednoduchý. Stačilo odstrániť dvadsať centimetrov tmavej horniny a objaví sa svetlo sfarbený vápencový alebo pieskovcový podklad. Akou metódou však dokázali pred dvomi tisíckami rokov ľudia tieto obrazce presne vymerať a „narysovať“ ? Je zrejmé, že v tej dobe, keď boli vytvorené, nedokázali ani samotní tvorci obrazov pozorovať svoje diela v jednom celku – z hora, pretože ešte neexistovali žiadne lietadlá ani lietajúce balóny. Od chvíle, čo boli obrazce objavené, sa však najviac riešil ich význam.

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov