Vojak lovil v roku 1819 v Indii tigra. To, čo objavil, však zmenilo ľudskú históriu.

jaskyna

Dnes už poznáme väčšinu dochovanej ľudskej histórie. Pred 200 rokmi tomu ale tak nebolo a nájdenie historickej pamiatky bolo častokrát iba náhodou. Tak tomu bolo aj v prípade komplexu Adžanta, ktorý pred ľuďmi ukrýval úchvatné tajomstvo takmer 2000 rokov. Pozrite sa spolu s nami na príbeh jednej z najhodnotnejších pamiatok staroindickej kultúry.

Ako sme už naznačili, objavenie komplexu v indickej Adžante bolo šťastnou náhodou. Na svedomí ju má britský vojak John Smith. Jeho skupina bola v apríli 1819 na love tigra v lesoch neďaleko mesta Bombaj. Počas stopovania tigra objavil John Smith jaskyňu a odpojil sa od svojej skupiny. V jaskyni boli stopy po činnosti človeka. Ako sa neskôr ukázalo, skupina miestnych obyvateľov jaskyňu navštevovala za účelom náboženských obradov. John Smith si však myslel, že ide iba o obyčajnú jaskyňu a tak na jej stenu nožom vyryl svoje meno a dátum. Až neskôr zistil, že vstup do jaskyne stojí nad obrovským vstupom do komplexu, ktorý bol neskôr odprataný a odhalený, takže tento jeho „výtvor“ je už dnes v takej výške, že ho už nie je možné vidieť.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com
wikipedia.org
wikipedia.org

Od tohto roku boli postupne objavované stále ďalšie a ďalšie priestory komplexu a pred ľudstvom sa otvorilo ďalšie historické tajomstvo podobné, ako bolo objavenie Tróje. Adžanta bola vybudovaná asi v 2. alebo 1. storočí pred naším letopočtom. Jednalo sa o dôležitý budhistický chrám, ktorý bol však vplyvom úpadku tohto náboženstva v roku 650 opustený. Od tohto okamihu ostal chrám vydaný napospas prírode.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

 

 

pinterest.com
pinterest.com

Treba poznamenať, že chrámy v Adžante nie sú prírodnými jaskyňami. Budhistickí mnísi dlhé roky ručne vytesávali tieto prekrásne a rozľahlé priestory. To, že to nebola jednoduchá práca, je zrejmé. Komplex sa totiž skladá z celkom 29 jaskýň, ktoré sa delia na dve skupiny, a to obradné a obytné. Každá z jaskýň je jedinečným architektonickým a umeleckým dielom. Obsahuje niekoľko vchodov a zložito konštruovaný interiér, vzácne náboženské maľby a rezby.

bestourism.com
bestourism.com
boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Podľa odborníkov postavili budhistickí mnísi toto veľdielo preto, aby vybudovali úkryt pred silnými monzúnovými dažďami, ktoré sú v tejto časti Ázie tak typické. Navyše vedci predpokladajú, že v období vzniku tohto chrámového komplexu bolo počasie v miestnych zemepisných šírkach ešte nepriaznivejšie ako dnes. Ďalšou zaujímavosťou je, ako dokázali mnísi zladiť rozostavenie jednotlivých priestorov s prírodnými zákonmi. Mnohé jaskyne sú totiž zosynchronizované s letným a zimným slnovratom, tak že Slnko preniká cez okná do miestností presne v tieto dni. Iné sú zas prepojené s inými kozmologickými zákonitosťami, ako napríklad postavenie planét alebo hviezd na nočnej oblohe.

flickr.com
flickr.com
wondermondo.com
wondermondo.com

Komplex náboženských chrámov v Adžante dnes patrí do zoznamu Svetového dedičstva Unesco a taktiež medzi najnavštevovanejšie pamiatky staroindickej kultúry v Indii. Na toto miesto vás dovezú špeciálne ekologické zelené autobusy, keďže kvôli ochrane miestneho ekosystému je prístup vo vlastnom vozidle zakázaný.

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov