Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Zamýšľali ste sa nad tým, prečo takí indiáni v Amazonskom pralese netrpia psychickými chorobami ako depresia, Alzheimer a podobne? Vo svojom prírodnom náboženstve majú totiž rastlinu, ktorá ich pred všetkými týmito nástrahami chráni. Stovky, možno aj tisíce rokov, totiž šamani pravidelne pre svoje kmene pripravujú nápoj nazývaný Ayahuasca, ktorého hlavnou ingredienciou je rovnomenná rastlina. O čo vlastne ide?

Amazonskí šamani využívajú Ayahuascu na liečenie všetkých chorôb. Využívajú ju aj pri rituálnych a náboženských udalostiach. Poväčšine sa podáva ako nápoj, ktorého hlavnou ingredienciou je liana Ayahuasca je psychedelikum, ktorého hlavné účinky sú zmena stavu vnímania, najmä vizuálneho, zmena vnímania času, synestézia a mnohé iné. Okrem toho však vedci zistili, že nápoj má mimoriadny liečivý vplyv na ľudský mozog. Látky, ktoré nápoj obsahuje, totiž stimulujú vznik nových neurónov v ľudskom mozgu.

A práve táto vlastnosť pomáha indiánom ako prevencia pred psychickými chorobami, akou je napríklad aj Alzheimerova choroba. Práve pri nej totiž dochádza k postupnému ničeniu neurónov v hipokampe, teda časti, ktorá je zodpovedná za učenie sa a pamäť. Ayahuasca však stimuluje tvorbu stále nových neurónov a preto by ste v Amazonskom pralese nenašli jediného indiána s Alzheimerom.

pinterest.com
pinterest.com

Vedci na túto vlastnosť prišli jednoduchým experimentom. Tušili, že Ayahuasca dokáže stimulovať tvorbu nových mozgových neurónov a preto sa rozhodli otestovať svoju hypotézu v laboratóriách. Celý pokus teda prebiehal v laboratórnych podmienkach, keď do roztoku z Ayahuascy pridali vedci mozgové bunky. Neskôr mohli skutočne sledovať pozitívny vplyv rastliny, ktorá stimulovala vznik nových neurónov. Uvidíme teda, či sa indiánska rastlina v budúcnosti rozšíri do celého sveta.

Uložiť článok

Najnovšie články