Skratka GPS je každému známa. Je to systém, ktorý dokáže lokalizovať presnú polohu zariadenia kdekoľvek na svete. Ako to ale funguje? Nick Hilditch, Alex...

Skratka GPS je každému známa. Je to systém, ktorý dokáže lokalizovať presnú polohu zariadenia kdekoľvek na svete. Ako to ale funguje? Nick Hilditch, Alex Rosenthal a Wilton L. Virgo spravili krátke video, v ktorom sa vám to pokúsia vysvetliť. GPS pracuje pomocou satelitov, ktoré neustále vysielajú signály a tie putujú vesmírom priamo do vášho mobilu rýchlosťou svetla. Váš Smartphone potom vypočíta ako dlho trvalo, kým k vám signál došiel.  Je to také jednoduché?

Článok pokračuje pod videom ↓

[youtube 70cDSUI4XKE 720 410]

Rýchlosť svetla je veľká a ak by sme signál merali na základe sekundy, zdalo by sa, že povrch celej Zemi  je v rovnakej vzdialenosti. To nám veľmi nepomôže. Na to, aby sme dosiahli údaj presný na pár metrov, potrebujeme najlepšie hodiny, aké kedy ľudstvo vynašlo – atómové hodiny. Každé hodiny potrebujú oscilovať na rovnakej frekvencii.  To je pre normálne hodiny nemožné, pretože každé oscilujú na máličko odlišnej frekvencii. Tie atómové pracujú vďaka kvantovej mechanike a používajú atómy Rubidium a  Cesium 133, ktorý osciluje na frekvencii  9,192,631,770 Hz. Každý atóm Cesium 133 osciluje na presne rovnakej frekvencii. Vďaka tomuto atómu dostaneme presnosť hodín na jednu miliardtinu sekundy.  S tým sa už dá merať presnejšie.  Po spojení  signálov z viacerých satelitov a použití Einsteinovej teórie o relativite dostaneme svoju presnú polohu na pár metrov. Aké jednoduché, no nie?

Uložiť článok

Najnovšie články