brightside.me

Existuje mnoho vecí, ktoré používame dennodenne no vôbec nevieme, ako vznikli a prečo ich tak vlastne používame. Dnes sa pozrieme na to, prečo majú pánske košele gombíky na opačnej strane, ako tie dámske.

Všimli ste si niekedy, že pánske košele majú gombíky na pravej strane, pričom dámske košele ich majú na ľavej strane? Ak ste si to doteraz nevšimli, choďte sa pozrieť do skrine. Prečo sme tento kúsok oblečenia vymysleli práve takto? Je to len rozmar dizajnéra, alebo má tento výmysel aj svoj dôvod a funkčnosť? Poďme sa na túto „záhadu“ pozrieť triezvymi očami.

Predtým, ako sa však pozrieme na gombíky, pozrite si aj týchto 10 vecí, o ktorých ste vôbec nevedeli na čo slúžia aj napriek tomu, že sa s nimi stretávate každý deň.

Najprv by sme sa mali pozrieť na gombíky ako také. Ich vznik totižto siaha až do obdobia 2800 – 2600 rokov pred našim letopočtom z oblasti rieky Indus, neskôr sa začali používať v Číne približne o tisíc rokov neskôr. Vieme o tom, že v Európe sa gombíky objavili na Veľkej Morave približne v 9. storočí nášho letopočtu.

A čo košele? Prvé košele začali muži používať približne v 17. až 18. storočí ako spodné prádlo. Košele, ako ich poznáme dnes, siahajú len do 19. storočia. Históriu máme za sebou, poďme sa už konečne pozrieť na to, prečo si gombíky zapíname opačne.

Paramount Pictures
Paramount Pictures

Dámske košele

Vyzerá to tak, že gombíky si niekedy mohli dovoliť iba bohaté rodiny. Hlavne viktoriánske ženy nosili oblečenie s gombíkmi, no myslíte si, že sa obliekali sami? Samozrejme, že nie, veď na to mali slúžky. A keď si uvedomíme, že pravákov je na svete oveľa viac, ako ľavákov, tak vám to dôjde. Keďže sa ženy neobliekali sami, nepotrebovali mať gombíky na pravej strane, ale naopak na ľavej, aby ich mohli „pravoruké“ slúžky obliecť pohodlnejšie. Odvtedy sa gombíky na dámskom oblečení či košeliach našívajú na ľavú stranu.

Pánske košele

A čo tie pánske košele? Muži mali vždy tendenciu obliekať sa sami (samozrejme až na pár výnimiek). Je tu však viacero vysvetlení. Jedno z nich hovorí, že muži proste nemali čas na dlhé obliekanie – keďže sa museli postarať o rodinu a utekať každé ráno na pole či do inej práce. Preto si košeľu dokázali zapnúť jednou rukou – a keď sa znovu pozrieme na štatistiku pravákov a ľavákov, je nám jasné prečo boli gombíky práve na tej pravej strane. Ďalšia teória hovorí o rozopínaní kabátu. Páni, ktorí si pri súboji potrebovali rozopnúť kabát a zbraň držali v pravej ruke, to mohli spraviť omnoho jednoduchšie tou ľavou (keďže dierky sú v tomto prípade na ľavej strane).

Tak už v tom máte konečne jasno?

kurzysitia.sk, brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články