izakvisioncenter.sk

Očná chirurgia za posledné desiatky roky zaznamenala obrovské pokroky. Pacient je často schopný už niekoľko hodín po operácii ísť domov a na mnohé zákroky...

Očná chirurgia za posledné desiatky roky zaznamenala obrovské pokroky. Pacient je často schopný už niekoľko hodín po operácii ísť domov a na mnohé zákroky sa využíva moderná technika, zvyčajne v podobe laserov, ktoré sú na rozdiel od skalpelu na mikrometre presné a oko vďaka tomu nie je operáciou tak veľmi zaťažené. Doteraz ale platilo, že keď bol poškodený optický nerv, prinavrátiť zrak aj napriek moderným prístrojom bolo nemožné. Ako sa ale ukazuje, aj v tomto smere nastávajú zásadné pokroky. Americkým vedcom sa podarilo na pokusných slepých myšiach čiastočne zregenerovať zrakový nerv. Tento úžasný objav tak môže znamenať nádej pre stovky tisíc ľudí po celom svete.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zrakový nerv prenáša údaje z oka do zrakového centra v mozgu, vďaka čomu mozog rozoznáva obraz. Poškodenie tohto nervu znamená žiaľ slepotu. Avšak nedávny výskum ukázal, že ak sa zvýši aktivita proteínu nazvaného mTOR, ten môže pôsobiť na axóny, čo sú hlavné časti zrakového nervu, aby sa samé opravovali. Žiaľ, podľa staršej štúdie sa axóny nedokážu opraviť do takej miery, aby sa pripojili naspäť na nervový systém a tým obnovili zrak.

guim.co.uk/
guim.co.uk

Na základe tejto štúdie začali teraz vedci vykonávať ďalší výskum. Použili naň myši, ktoré geneticky upravili tak, aby produkovali väčšie hladiny proteínu mTOR. Potom im chirurgicky prerušili zrakový nerv v jednom oku. Nasledujúce tri týždne potom myši trávili čas v miestnosti, kde sledovali na projektore pohybujúcu sa čiernu čiaru.

Po troch týždňoch výskumníci zistili, že axóny zrakového nervu sa čiastočne obnovili, a to aj za pomoci opakovanej stimulácie pomocou projekcie, no najmä vďaka vysokým dávkam proteínu mTOR.

s.aolcdn.com
s.aolcdn.com

V snahe posunúť výskum ešte ďalej vedci potom celý experiment zopakovali. Teraz však myšiam zdravé oko prekryli a myši sa pozerali na pohybujúcu sa čiaru iba poškodeným okom. Autori štúdie uvádzajú, že došlo k výraznému zlepšeniu a mnohé opravené axóny sa napojili na poškodenú časť zrakového nervu.

izakvisioncenter.sk
izakvisioncenter.sk

Ešte dôležitejšie však bolo zistenie, že tieto axóny boli schopné preniesť obraz do správnej časti mozgu, čo znamená, že sa myšiam čiastočne vrátil zrak. Vedci myši potom podrobili viacerým zrakovým testom a bolo zistené, že dokázali sledovať pohybujúce sa predmety a dokázali zaznamenať prítomnosť veľkých objektov v ich dohľade. Priestorové vnímanie však nebolo na dobrej úrovni, čo naznačuje, že zrakové nervy sa nedokázali v tejto oblasti dostatočne zregenerovať. Na obrázku môžete vidieť zregenerovaný zrakový nerv u jednej z testovaných myší.

Andrew D. Huberman
Andrew D. Huberman

Napriek skutočnosti, že sa nepodarilo zregenerovať všetky axóny, spoluautor štúdie Andrew Huberman vo svojom vyhlásení uviedol, že nastal „pozoruhodný opätovný rast axónov“. Andrew dúfa, že sa im jedného dňa podarí túto techniku zdokonaliť a pomôžu tak stovkám tisícom zrakovo postihnutým ľuďom po celom svete.

zdroj: interez.sk, (Matej Mensatoris), iflscience.com

Uložiť článok

Najnovšie články