Vedcom z NASA sa nedávno podaril veľmi zaujímavý nález. Po prvýkrát v histórii sa im pravdepodobne podarilo nájsť nezlomný dôkaz javu, o ktorého existencii...

Vedcom z NASA sa nedávno podaril veľmi zaujímavý nález. Po prvýkrát v histórii sa im pravdepodobne podarilo nájsť nezlomný dôkaz javu, o ktorého existencii tušili už veľmi dlho. Jedná sa o takzvaný kryovulkanizmus. Dôkaz tohoto javu našli vedci z NASA na trpaslíčej planéte Ceres, ktorá obieha medzi dráhami Marsu a Jupitera.

Na Ceres sa nachádza obrovská hora, nazvaná Ahun Mons. Táto hora má vzhľadom na maličkú planétku impozantnú veľkosť. Ceres má polomer asi 475 km (Zem – 6371 km), pričom najvyššia hora Ahun Mons meria takmer 4000 m (Zem – Mount Everest – 8848 m). Na planétke, ktorá je niekoľkonásobne menšia ako Zem, sa teda nachádza vrchol takmer spolovice tak vysoký ako najvyšší vrchol Zeme. Ahun Mons však nie je najzaujímavejší pre svoju veľkosť.

Podľa vedcov z NASA je táto hora dôkazom kryovulkanizmu. Namiesto žeravej lávy totiž z Ahun Mons vyteká slaná voda. Keď sa však slaná voda dostáva k povrchu okamžite mrzne a vytvára tak kryovulkán z ľadu. Vedci už dlhšiu dobu tušili, že vo Vesmíre podobný proces existuje, no Ahun Mons je jeho prvým skutočným dôkazom. Podľa nich sa kryovulkanizmus nachádza aj na Titáne, kde sopky chŕlia metán, na Tritone (tekutý dusík), a na Európe a na mesiaci Enceladus, kde vedci predpokladajú rovnako sopky chrĺiace slanú vodu.

theconversation.com
theconversation.com
Uložiť článok

Najnovšie články