Pestrofarebné, exotické, divoké a nepoznané. Viac ako 80 koralových alebo sopečných ostrovov obmývaných vodami južného Pacifiku, melanézska kultúra, vyše 100 rôznych jazykov a dobrosrdeční ľudia. Aj také je Vanuatu.

V našich končinách sa o týchto ostrovoch veľa nevie. Nie je to typická dovolenková či cestovateľská destinácia Slovákov, no je to jeden z prírodných rajov, ktorý rozhodne stojí za pozornosť. Na svoje si tam prídu najmä dobrodružné povahy. Na Vanuatu totiž uvidíte a zažijete veľa kultúrnych či spoločenských kontrastov a paradoxov. Cestovanie po ostrovoch bolo pre nás jedným z najväčších aj najšialenejších cestovateľských zážitkov. Strávili sme tam viac ako dva týždne a chtiac-nechtiac sa ocitli spolu na 7 rôznych ostrovoch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ľudia, ktorí vás očaria aj rozčarujú

vanuatu2

Naše naj zážitky sme zažili vďaka alebo kvôli miestnym obyvateľom. Na jednej strane sú naozaj úžasní. Všade, kde sme prišli, nám núkali svoje obydlia na noc a jedlo, boli skutočne dobrosrdeční a pohostinní. Väčšina z nich žije v dedinkách veľmi jednoduchým spôsobom života, často bez elektriny a vody v prostých chatrčiach postavených z bambusov a palmových listov. Vždy nás však vítali s veľkým úsmevom na tvári. Na druhej strane sme z nich zostali často dosť rozčarovaní. Čokoľvek sme sa spýtali, vždy nám odpovedali, no nikdy nie 100-percentnú pravdu. Nikdy sme teda nevedeli, čo reálne môžeme očakávať, a tak sme tam boli po celý čas v neistote.

Čas plynie iným spôsobom

vanuatu3

Na ostrovoch to tak zvyčajne býva, no na Vanuatu to bol z našej skúsenosti extrém. Niekedy to vyzeralo tak, že oni ani netušia ako asi plynie čas, koľko trvá hodina či deň. Opýtate sa kapitána lode, kedy príde jeho loď na ostrov, kam cestujete, on vám povie nejaký deň a čas, no loď reálne príde o dva dni neskôr. Letecká či pozemná doprava pritom nie je oveľa spoľahlivejšia. Časové plánovanie je teda pri cestovaní na vlastnú päsť po týchto ostrovoch asi úplne zbytočné. Treba sa obrniť trpezlivosťou. Uvedomili sme si, že ich čas nijak netlačí, ak niečo neurobia dnes, môžu to urobiť zajtra, o týždeň, o rok… Vôbec na tom nezáleží.

Úchvatná príroda

vanuatu-1

To, kvôli čomu sa určite oplatí navštíviť Vanuatu, je aj príroda. Ostrovy sú prakticky nepoznačené civilizáciou. Aj keď tam ľudia samozrejme žijú, nenájdete tam ozrutné stavby, výškové budovy a väčšinou ani žiaden svetelný smog. Je to tým, že na väčšine územia nemajú elektrinu. Výnimkou je akurát hlavné mesto Port Vila či mesto Lunganville a niektoré väčšie dedinky. Očakávať však môžete živé a zelené pralesy, v ktorých nežijú žiadne život ohrozujúce živočíchy, panenské pláže, krištáľovočistú vodu s vynikajúcou viditeľnosťou a aktívne sopky s lávovými jazerami. Výstup na jednu z týchto činných sopiek – Marum, patril k našim najúžasnejším zážitkom vôbec. Vidieť naživo veľké, hučiace lávové jazero v kráteri sopky je nezabudnuteľnou skúsenosťou, ktorú by mal zažiť každý cestovateľ po Vanuatu. Podobných sopiek je tam viac, takže sme si dokonca mohli vyberať.

Kontroverzné tradície

vanuatu4

Vďaka tomu, že Vanuatu ešte úplne nepoznačila civilizácia, mohli sme tu vidieť stále prežívajúce tradície. Jednou z nich je Nagol, v angličtine nazývaný land diving. Uskutočňuje sa na juhu ostrova Pentecost v období od apríla do júla. Ide o predchodcu súčasného bungee jumpingu. Muži z dedín skáču z 20 až 30 metrovej veže s lianami privizanými k členkom, pričom vrchnou časťou tela narazia na zem. Okrem iného ide aj o akt dospelosti mladých mužov. Keďže táto tradícia v minulosti zaujala viacerých filmárov či žurnalistov, spopularizovala sa vďaka médiám, čo prilákalo viac turistov do oblasti. Miestni sa to rozhodli využiť a sledovanie ceremónie sprístupnili aj pre turistov, samozrejme za poplatok. Stále tu však existujú dedinky, kde sa Nagol robí tradičným spôsobom.

Na ostrovoch Vanuatu, konkrétne najmä na ostrove Malekula, môžete stále vidieť pozostatky kanibalských kultúr. My sme však o tomto ostrove čítali v miestnych novinách aj iné kontroverzné informácie. Napríklad ešte v roku 2014 tu v dedinke na priľahlom ostrovčeku došlo k zabitiu dvoch ľudí, ktorých miestni podozrievali z bosoráctva. Zobrali spravodlivosť do vlastných rúk a jednoducho ich obesili. Polícia síce tento akt vyšetruje ako zabitie, miestny politik Willie Jimmy je však zástancom toho, že bosoráctvo je trestný čin, ktorý by sa mal trestať smrťou.

Toto síce môže pôsobiť trošku odstrašujúco, no my sme sa nikdy necítili na ostrovoch ohrození. Práve naopak, ak sme aj kempovali niekde pri dedinke, ľudia na nás chodili dávať pozor, aby sa nám náhodou niečo nestalo. Aj keď nás niektoré veci a „banánový“ systém fungovania občas trochu rozčarovali, Vanuatu patrí k miestam, ktoré sme si zamilovali, a na ktoré nikdy nezabudneme. Dúfame, že ešte budeme mať možnosť sa tam vrátiť.

Prezentáciu o Vanuatu si budete môcť vypočuť v nedeľu 19. novembra 2016 na festivale Cestou necestou v Žiline. Pozri si bohatý program v 12 mestách Slovenska.

Viac našich dobrodružstiev nájdete na nomadi.sk alebo na facebooku.

[youtube dTXrTFiBFPg 720 410]

Nina Janešíková, nomádi.sk
Uložiť článok

Najnovšie články