pixabay.com

Americký úrad pre konrolu potravín a liečiv zakázal predaj antibakteriálnych mydiel. Dôvodom je ich neefektívnosť a aj riziko zdravotných komplikácií, ktoré môžu pri dlhodobom používaní takýchto mydiel nastať.

Používate pri umývaní rúk antibakteriálne mydlo? Ak áno, tak vedzte, že nerobíte dobre. Aj keď antibakteriálne mydlo už svojim názvom vyvoláva dojem, že vaše ruky budú čistejšie ako pri použití bežného mydla, nie je tomu úplne tak. Používanie takýchto mydiel môže navyše narobiť viac škody ako úžitku. To je aj dôvod, prečo je označovanie mydiel ako antibakteriálne v USA zakázané.

Článok pokračuje pod videom ↓

Už pred nejakým časom sme písali, že antibakteriálne mydlá nie sú úplne najvhodnejšie, čo sa teraz len potvrdzuje.

Výrobcovia antibakteriálnych mydiel v reklamách uvádzajú, že ich produkty dokážu zabiť 99,99% baktérií. Takéto označenie však už v USA nie je možné. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv totiž uviedol,  že na základe ich zistení sú tieto tvrdenia nepravdivé, a že tieto mydlá nie sú o nič lepšie ako klasické mydlo v kombinácií s teplou vodou.

„Spotrebitelia si môžu myslieť, že mydlá, ktoré sú označené ako antibakteriálne, sú účinnejšie v prevencií šírenia choroboplodných zárodkov, čo však nie je pravda“, vysvetľuje riaditeľka úradu Janet Woodcocková a ďalej dodáva: „V skutočnosti, niektoré zistenia naznačujú, že antibakteriálne prísady môžu urobiť viac škody ako úžitku, najmä v dlhodobom horizonte.“

pixabay.com
pixabay.com

Úrad pre kontrolu potravín a liečiv navrhol zakázať predaj takto označovaných výrobkov už v roku 2013, no stanovil tri roky na to, aby výrobcovia takýchto mydiel predložili relevantné dôkazy s cieľom obhájiť tvrdenia o svojich mydlách. Za tri roky boli úradu predložené niekoľké dôkazy, ktoré boli však vyhodnotené ako nedôveryhodné, pričom mnohí výrobcovia sa ani nesnažili nejaké dôkazy priniesť. Úrad navyše zistil, že chemické látky, používané v týchto mydlách, môžu narúšať hormonálnu rovnováhu v ľudskom organizme, preto sa úrad rozhodol radšej takéto mydlá zakázať.

Najznámejšou účinnou látkou v antibakteriálnych mydlách je triclosan. Látka bola prvýkrát vyrobená v roku 1960 pre používanie v nemocniciach a od 80. rokov sa používa aj v mydlách pre domácnosť. Nedávne štúdie ale zistili, že triclosan dokáže nepriaznivo vplývať aj na črevnú bakteriálnu mikroflóru, čo môže spôsobiť nemalé problémy. Navyše, aby triclosan dokázal zabiť baktérie, je nutné, aby boli tejto chemickej látke vystavené niekoľko hodín, čo v prípade umývania rúk, ktoré trvá zvyčajne menej ako minútu, nie je možné.

pixabay.com
pixabay.com

Ďalej existuje riziko, že triclosan má nežiaduci účinok v tom, že zvyšuje odolnosť voči antibiotikám. Takže ľuďom, ktorí používajú antibakteriálne mydlá s triclosanom, nemusia predpísané antibiotiká proti chorobe zaberať, čo môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Úrad pre kontrolu potravín a liečiv ale prízvukuje, že umývanie rúk je jednou z najlepších prevencií pred ochorením a roznášaním choroboplodných zárodkov. Avšak používanie antibakteriálnych mydiel  je v tomto prípade zbytočné, ba až nežiadúce.

Umývajte si preto ruky často, najmä pred jedlom alebo po presune na iné miesto, napríklad z práce domov. Ak si nie ste úplne istí, či si ruky umývate správne, prečítajte si tento náš článok a majte v tom jasno.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články