Keď zistíte, prečo má toto mestečko tvar dokonalého kruhu a je plné diamantov, ihneď ho navštívite

flickr.com
flickr.com

Nemecký Nördingen je malé mestečko v Bavorsku a má len niečo okolo 24-tisíc obyvateľov. Aj napriek tomu, že najstaršie záznamy o meste sú staré vyše 1000 rokov, až do roku 1960 nikto netušil, čo sa na tomto mieste v pradávnej minulosti odohralo.

V roku 1960 Eugene Shoemaker a Edward Chao predložili dôkazy o tom, že v oblasti, kde leží Nördingen, narazil pred 14,5 miliónmi rokov do Zeme obrovský meteorit. Odhaduje sa, že mal meteorit priemer asi 1,5 kilometra a do Zeme narazil v rýchlosti až 20 kilometrov za sekundu. Kráter, ktorý meteorit vytvoril, má priemer 24 kilometrov a s malými odchýlkami je to takmer dokonalý kruh.

blog.inspire-pr.de
blog.inspire-pr.de

Vedci vypočítali, že energia, ktorá sa pri náraze uvoľnila, mala silu ako keby bolo naraz odpálených 1,8 milióna atómových bômb zhodených na Hirošimu. Pri takej veľkej energii došlo k pretváraniu hornín vplyvom vysokej teploty a tlaku.

huffpost.com
huffpost.com

Tak vznikla aj hornina vltavín, ktorú meteorit svojou veľkou energiou odhodil až 450 kilometrov ďaleko, a to až na územie Českej republiky.

Okrem vltavínu sa však vytvorilo aj niečo iné. V kameňoch starých budov v meste Nördingen, ktoré sa stavali z okolitých skál a hornín, je možné nájsť diamanty. Odborníci odhadujú, že meteorit mohol za pomoci vysokého tlaku a teploty vytvoriť až 72-tisíc ton malých diamantov.

sapphireengagementringsshop.com
sapphireengagementringsshop.com

Všetko má však svoje ale. V tomto prípade sú diamanty veľkosti maximálne 0,2 milimetra, čiže ťažba neprichádza do úvahy.

Mestečko Nördingen je na to, že leží v kráteri, patrične hrdé. Dostalo sa dokonca aj do filmu, je možné ho vidieť v záverečnej scéne filmu Willy Wonka a továreň na čokoládu.

flickr.com
flickr.com

Nördingen je unikátne historické mesto, a to nielen v stredovekej, ale aj v dávnovekej histórii. Je fascinujúce, že po tisíc rokov existencie mesta nikto netušil, čo sa tu pred miliónmi  rokov odohralo. A to, že je prakticky postavené z diamantov, mu dáva punc  originality, ktorý vo svete asi nikde inde nenájdete.

interez.sk (Matej Mensatoris), interestingengineering.com

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov