techinsider.io

Každý má svoju obľúbenú polohu spánku, bez ktorej by sa do tohto obľúbeného stavu nevedel dostať. Niekto spí na chrbte, niekto na boku, iný...

Každý má svoju obľúbenú polohu spánku, bez ktorej by sa do tohto obľúbeného stavu nevedel dostať. Niekto spí na chrbte, niekto na boku, iný si zas nevie predstaviť spať inak, ako na bruchu. V minulosti sme vám už ukázali, čo vaša obľúbená poloha spánku o vás prezradí. Rozmýšľali ste však niekedy, že môže existovať súvislosť medzi polohou spánku a vašimi snami? Vedci prišli na to, že takáto súvislosť skutočne existuje a dokonca zistili, ktorá poloha má na svedomí nočné mory a zlé sny. Ktorá to teda je?

Prvý výskum pochádza z Turecka z roku 2004. Odborníci tu skúmali pozície spánku a ich efekt na kvalitu spánku a charakter snov na 63 dobrovoľníkoch. Dobrovoľníci boli požiadaní, aby si vybrali či budú spať na pravom, alebo ľavom boku. Každé ráno potom po zobudení vyplňovali dotazník, ktorý bol zameraný na kvalitu spánku a charakter ich snov.

techinsider.io
techinsider.io

Vedci vtedy zistili, že spanie na ľavom boku prináša zlé sny a nočné mory až takmer 3 krát častejšie ako spanie na pravom boku. Z ľudí, ktorí spali na ľavom boku zažilo nočné mory až 40,9% dobrovoľníkov, pričom pravá strana mala na nočným morách zastúpenie iba 14,6%. Tí čo spali na pravom boku si svoje sny pamätali lepšie, no napriek tomu, že sa im nesnívalo nič zlé bola kvalita ich spánku horšia a ráno sa prebúdzali menej vyspatí ako tí, čo spali na ľavom boku.

chaitanyafoundation.org
chaitanyafoundation.org

Výskum z roku 2004 bol síce vykonaný na malej vzorke dobrovoľníkov no jasne ukázal,že kvalita a charakter spánku závisí od polohy spánku. Ďalší výskum na túto tému sa udial o 8 rokov neskôr v Hongkongu. Tu už bol experiment vykonaný na 670 dobrovoľníkoch. Výsledky experimentu hovoria o ďalšej pozícii spania a jej účinkoch na ľudské sny. Ukázalo sa totiž, že ľudia, ktorí spia na bruchu zažívajú oveľa častejšie sexuálne sny, alebo sny v ktorých sa vyskytuje nejaký druh násilia.

tenetnews.com
tenetnews.com

Zdá sa vám, že tieto výskumy potvrdzujú aj vaše skúsenosti so spánkom?

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com

Uložiť článok

Najnovšie články