Na prvý pohľad vyzerá tento domček nenápadne, no celkom vkusne. Jednoduchý a čistý dizajn z vonkajšej strany naznačuje, že vo vnútri to bude niečo...

Na prvý pohľad vyzerá tento domček nenápadne, no celkom vkusne. Jednoduchý a čistý dizajn z vonkajšej strany naznačuje, že vo vnútri to bude niečo výnimočné. Ak máte rovnaký pocit, nie ste ďaleko od pravdy. Austrálska staviteľská firma Archiblox sa už dlhý čas venuje stavbe nízko-energetických domov, no teraz prišla s jednou novinkou. Nový variant stavieb sa nazýva „Carbon Positive House“ a jedná sa o domy s nulovou produkciou uhlíka. Najväčšou prednosťou týchto domov však je to, že dokážu vyprodukovať viac energie ako sú schopné spotrebovať.

zerocarbonhouse1
Tom Ross

Jedná sa o výrobu prefabrikovaných domčekov, kde je takéto narábanie s energiou svetovou novinkou. Dom je nabitý rôznymi ekologickými funkciami, čo sa stáva pri nových domčekoch už akýmsi štandardom. Samotný dom je moderný, útulný, presvetlený a navyše mobilný.

zerocarbonhouse2
Tom Ross

Obytná plocha domu je 53 m² a terasa, alebo zimná záhrada, má rozlohu približne 23 m². Tento výstavný kúsok sa nachádza v hlavnom meste Austrálie na námestí Melbourne. Domček sa dá hneď objednať a postaviť, pričom sťahovať by ste sa mohli už o 12 až 28 týždňov, čo je naozaj skvelé.  Hlavným cieľom architektov je poskytnúť ľuďom jednoduchý, cenovo dostupný a elegantný spôsob, ako výrazne znížiť svoju uhlíkovú stopu. Uhlíková stopa je akási podmnožina ekologickej stopy. Jedná sa o celkový dopad ľudských aktivít na životné prostredie. Znížená uhlíková stopa znamená, že sa znížia celkové emisie škodlivých plynných látok.

zerocarbonhouse3
Tom Ross

Architekti sa okrem klasických štandardov, ktoré nulové domy spĺňajú, zamerali aj na moderný dizajn a nízke náklady na život. Hlavným cieľom ale bolo dodržať niektoré ekologické princípy. Tento prototyp ponúka „zelené“ steny, strešné solárne panely, mechanizmus na recykláciu dažďovej vody a solárnej energie. Regulácia vnútornej teploty je zabezpečená pomocou integrovaných chladiacich trubiek, ktoré sú umiestnené v zemi. Aby bola tepelná izolácia čo najlepšia, okná majú dvojité sklá. V zime teda pomáhajú teplo udržať a v lete ochraňujú pred ostrým slnečným žiarením.

zerocarbonhouse5
Tom Ross

Počuli ste už o zelených stenách? Je to priestor, kde si obyvatelia tohto domu môžu pestovať rôzne bylinky a takisto dopestovať rôzne druhy zeleniny, čím sa výrazne znížia ďalšie náklady majiteľov. Podľa rozlohy je domček síce malý, no keď sa pozriete lepšie, je veľmi priestranný. V tomto prototype sa nachádza jedna spálňa, integrovaná kuchyňa, obývačka, jedáleň a kúpeľňa.

zerocarbonhouse4
Tom Ross
zerocarbonhouse6
Tom Ross
zerocarbonhouse7
Tom Ross
zerocarbonhouse10
inhabitat.com

Odhaduje sa, že počas svojej životnosti bude tento dom generovať oveľa viac energie, než bolo použité na výstavbu. Prínos takéhoto domu pre životné prostredie je dokonca rovnaký ako výsadba približne 6095 stromov. Dom je tiež navrhnutý tak, aby bol otočený na sever, práve kvôli teplým letným slnečným dňom. Strecha je taktiež izolovaná zelenými rastlinami, čo prostredníctvom solárnych panelov generuje elektrickú energiu.

zerocarbonhouse9
Tom Ross

„Zo strechy a posuvných zelených stien je produkovaných cca 5 kilowattov solárnej energie, čo znamená, že čo sa týka jedla, obyvatelia sú viac-menej sebestační,“ povedali Bill McCorkell a Simon Johanson. Síce sú tieto domy drahšie ako tie bežné mobilné domčeky, vo všeobecnosti je to oveľa lacnejšie práve kvôli nulovej uhlíkovej stope. Ceny týchto domov začínajú na 260 000 dolároch. Čo poviete na takýto skvelý dom? Podeľte sa o svoje názory v komentároch. Akým spôsobom sa snažíte znižovať svoju ekologickú stopu vy?

zerocarbonhouse11
renoaddict.com

zdroj: interez.sk (Lucia M.), sciencealert.com

Uložiť článok

Najnovšie články